• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Skąd wzięło się określenie miesiąc miodowy i co oznacza? Sprawdź, jak ten czas powinna spędzić para młoda!

Skąd wzięło się określenie miesiąc miodowy i co oznacza? Sprawdź, jak ten czas powinna spędzić para młoda!

Kiedy w końcu nadchodzi przebudzenie, a ślub i wesele stają się bardzo żywym wspomnieniem, para młoda zdaje sobie sprawę z tego, że obudziła się w nowym świecie i nowej rzeczywistości. Właśnie wtedy rozpoczyna się słynny miesiąc miodowy.

Ale co to tak naprawdę jest? Wszyscy opowiadają o czasie po ślubie, jakby był niemalże mistycznym okresem, w którym dzieją się same niesamowite rzeczy. Oczywiście w XXI wieku miesiąc miodowy kojarzy się z podróżowaniem. Podróż poślubna zostaje przez świeżo upieczonych małżonków zaplanowana na kilka miesięcy przed ślubem, jednak mało osób jest sobie w stanie pozwolić na 30-dniowy urlop i ucieczkę od rzeczywistości. Co zatem jeszcze dzieje się podczas miesiąca miodowego? Jakie znaczenie dla małżeństwa miał ten okres wieki temu i skąd wzięła się jego nazwa. Okazuje się, że wytłumaczenie tej “tajemnicy” jest całkiem zaskakujące. 

Co to jest miesiąc miodowy?

Nazwa miesiąca miodowego pochodzi od dobrze wszystkim znanego miodu, który jest popularnym składnikiem wielu lekarstw a także przepisów kulinarnych. Dlaczego jednak został powiązany z małżeństwem i okresem, który przypada zaraz po ślubie. Otóż miód jest produktem, który nigdy się nie psuje, co ma symbolizować silny i przede wszystkim trwały związek, w którym będzie dochodziło do gorszych chwil, jednak nigdy nie dojdzie do całkowitego zepsucia, czyli rozpadu. 

W minionych wiekach miód traktowany był jako produkt, który potrafił wpłynąć na zdolności seksualne, a co za tym idzie, spożywanie go miało pomóc w spłodzeniu dziecka. Pierwsze wzmianki na temat miesiąca miodowego pochodzą z V wieku i są ściśle związane z fazami księżyca, które były dla ludzi wyznacznikiem czasu i określały pory roku. W różnych kulturach różnie mówiono na temat pierwszego miesiąca po ślubie, jednak jedna kwestia pozostawała niezmienna – ojciec panny młodej lub matka panny młodej mieli dostarczyć mężowi córki miód pitny, który był afrodyzjakiem. Jak wiadomo, głównym i podstawowym zadaniem małżeństwa jest spłodzenie potomka, a w minionych wiekach dziecko najczęściej rodziło się już w pierwszym roku po ślubie. 

O miesiącu miodowym wspominali również angielscy pisarze, którzy nazywali go słodkim okresem i nieco pesymistycznie twierdzili, że związek, podobnie jak księżyc, zmienia się i z czasem rzeczywistość nie jest już tak bajkowa, jak na początku wydawało się parze młodej. Skąd zatem łączenie tego okresu po ślubie z podróżą? Ten zwyczaj może mieć związek z tradycją, do której zmuszane były młode małżeństwa w XIX wieku. W tamtym okresie miesiąc miodowy nie był czasem dla dwojga, który można było wykorzystać na słodkie lenistwo i spełnianie swoich zachcianek. Para młoda udawała się w miesięczną podróż, podczas której odwiedzała wszystkich członków rodziny nieobecnych na ślubie i weselu. Z czasem jednak zapomniano o tym zwyczaju i jak widać, zakochani zamienili go w okazję do zwiedzania i odpoczynku. 

Miesiąc miodowy w łóżku
Unsplash

Zobacz także: Najpiękniejsze miejsca w Polsce, które każdy musi zobaczyć choć raz!

Miesiąc miodowy – gdzie wyjechać? 

Jak obecnie wygląda miesiąc miodowy? Najczęściej para młoda decyduje się na wyjazd, choć coraz częściej nie jest to jedynie podróż all inclusive, podczas której zakochani wypoczywają przy basenie. Wiele młodych małżeństw chce coś przeżyć i ostatecznie wybiera zorganizowanie podróży poślubnej na własną rękę. Wynajęcie samochodu, wyznaczenie trasy, nocleg pod namiotami lub inne podróżnicze szaleństwa – tak właśnie zakochani spędzają swoją podróż poślubną. Modne są również krótsze wyjazdy do spa, gdzie para młoda udaje się na romantyczne masaże i inne zabiegi, które mają im pomóc zwalczyć stres związany ze ślubem. 

Zdarza się również, że młode małżeństwo zupełnie rezygnuje z podróży poślubnej na rzecz uwicia wspólnego gniazdka. Wtedy czas miesiąca miodowego poświęcony zostaje na remonty i meblowanie. Choć może wydawać się, że to znacznie szybszy powrót do normalności, wspólne urządzanie mieszkania może być niezwykle romantyczne i może sprawić, że zakochani jeszcze bardziej zbliżą się do siebie. 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu