Wyjątkowe oświadczyny 💍 – jak się do nich przygotować?

Wyjątkowe oświadczyny 💍 – jak się do nich przygotować?

Oświadczyny są równie wyjątkowym wydarzeniem co ślub i wesele. Mężczyzna, proszący o rękę wybrankę swojego serca, pragnie, by chwila ta była magiczna i niezapomniana. Perfekcyjnie zorganizowane oświadczyny wymagają dbałości o każdy detal, a kreatywność w tym przypadku jest niezwykle pożądaną cechą. Jak zatem zorganizować je, aby były jedyne w swoim rodzaju? O tym w artykule! 

Zabawa w detektywa

Pierwszym krokiem prowadzącym do formalizacji związku jest chwila, w której mężczyzna postanawia poprosić o rękę swoją partnerkę. Potem ślub, miesiąc miodowy oraz – bajkowe – „żyli długo i szczęśliwie”.  Kobieta, stojąc naprzeciw mężczyzny klęczącego przed nią z pierścionkiem, powinna poczuć się wyjątkowo. Co zrobić, aby tak właśnie było? Związek to czas wzajemnego poznawania się, odkrywania cech charakteru, wad, zalet, poglądów i upodobań. Jeśli wiesz, że dobrze znasz swoją drugą połówkę, pomysł na zorganizowanie wyjątkowych oświadczyn 💍 sam się nasunie. Przed ich zaplanowaniem warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które mogą ułatwić realizację tego niezapomnianego przedsięwzięcia: 

💜 Czy oświadczyny powinny być dla partnerki zaskoczeniem?
🤍 Jakie pierścionki podobają się partnerce?
💜 Jaki rozmiar pierścionka będzie pasował na palec partnerki?
🤍 W jakim miejscu partnerka chciałaby, aby odbyły się oświadczyny?
💜 Czy oświadczyny powinny być powiązane z jakimś innym wydarzeniem?
🤍 Czy podczas oświadczyn powinny być obecne inne osoby?

Jeśli odpowiedź na któreś z pytań, będzie sprawiała problemy, to można w delikatny sposób podpytać o nie partnerkę. W przypadku obawy o to, że ukochana przewidzi plany partnera, warto poprosić o pomoc innych. Dyskretna rozmowa z bratem czy siostrą kobiety, bądź z najlepszą przyjaciółką pomoże szybko rozwiać wszelkie wątpliwości.

Oryginalny sposób na oświadczyny
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Suknie księżniczki, syrenki, empire, vintage a może klasyczne, proste suknie ślubne? Podpowiadamy, czym warto się kierować wybierając odpowiedni model!

Czas przygotowań

Po poznaniu odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania można zacząć planować oświadczyny. Istotnym jest, aby nie robić niczego pochopnie. Rozwaga i odpowiedzialność w tym momencie są szczególnie wskazane. Oświadczyny są indywidualną kwestią każdej pary. Warto zatem dokładnie wszystko przemyśleć i nie kierować się:

  • obecnie panującą modą,
  • sugestiami innych, którzy już usłyszeli od swoich partnerek wyczekiwane „tak”,
  • własną wizją oświadczyn, która może być sprzeczna z wizją partnerki.
Romantyczne oświadczyny podczas zachodu słońca
Adobe Stock

Zaręczyny to nie spektakl

Podczas oświadczyn 💍 należy być przede wszystkim… sobą. Zaręczyny to nie spektakl w teatrze i raczej trudno w 100% się do nich przygotować i wyreżyserować zgodnie z oczekiwaniami. Oczywiście, mężczyzna może wcześniej zastanowić się, jakimi słowami poprosi o rękę swoją wybrankę. Najważniejsze jednak, aby były to słowa szczere i wypowiadane prosto z serca ❤️. Oświadczyny mają na celu także wyrażenie głębokiego uczucia. Dlatego warto pokazać prawdziwego siebie. W takiej chwili bardzo trudno jest zachować zimną krew. Jednak należy pamiętać, że naprzeciw stoi osoba, którą dobrze znamy i która zna nas. Nie ma powodów do krycia wzruszenia i emocji. Naturalność jest jedną z najważniejszych cech, pokazujących prawdziwość naszych intencji. Nie zapominajcie o tym! 

Wzruszające oświadczyny w plenerze
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Krótkie czy długie welony ślubne? Dajemy wskazówki, jaki welon wybrać!

Kontrowersyjna zamiana ról?

Coraz częściej słyszy się o przypadkach, w których to kobieta oświadcza się mężczyźnie. Do niedawna takie zachowanie było postrzegane raczej jako kontrowersyjne, obecnie sytuacja nieco się zmieniła. Kobieta, decydując się na oświadczyny może chcieć poniekąd wyręczyć partnera. Widząc jego nieśmiałość, która nie pozwala mu zdobyć się na odwagę lub zwlekanie z decyzją, aby poprosić o rękę – robi to za niego. W Polsce kobiece oświadczyny to nadal dosyć sporny temat. Według panujących przekonań to partner powinien wyjść z inicjatywą oświadczyn 💍. Nie zmienia to jednak faktu, że kobiety coraz częściej przełamują powszechnie obowiązujące stereotypy i schematy, decydując się pierwsze wykonać kroku ku zamążpójściu. 

Oświadczyny po irlandzku, czyli jak to robią na Zielonej Wyspie?

Chwilę jeszcze pozostańmy w temacie damskich oświadczyn 💍! W Polsce przyjęło się, że to panowie padają na kolana i zadają to jedno najważniejsze pytanie: czy zechcesz zostać moją żoną? Wiele kobiet z wytęsknieniem czeka na ten moment, a mężczyźni często skrupulatnie planują go w najdrobniejszych szczegółach, chcąc, żeby zaręczyny okazały się niezapomnianym wydarzeniem. Okazuje się jednak, że w Irlandii rolę mogą się odwrócić! Jak wyglądają irlandzkie zaręczyny? Najlepszą datą na damskie oświadczyny w Irlandii jest, uwaga, 29 lutego – ten dzień wypada raz na cztery lata, w każdym roku przestępnym. Oświadczyny 29 lutego są w Irlandii usankcjonowane kulturowo, a korzenie tego zwyczaju sięgają setek lat wstecz, do czasów średniowiecza. Pomysłodawczynią „irlandzkich oświadczyn” miała być, zgodnie z lokalną legendą, święta Brygida, która poprosiła świętego Patryka o aprobatę dla nowego zwyczaju. Należy zresztą wspomnieć, że zarówno święta Brygida z Kildare, jak również święty Patryk to ważne postacie, uważane za patronów Irlandii. 

Mężczyzna oświadczający się swojej partnerce
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Skąd wzięło się określenie miesiąc miodowy i jak go najlepiej zaplanować? Podpowiadamy!

Tradycja oświadczyn po irlandzku 💍 pozwalała kobiecie na przejęcie kierowniczej roli w staraniu się o dobre zamążpójście, bez narażania się na negatywne opinie społeczności, śmieszność lub nieprzyjemne następstwa ze strony zawiedzionej rodziny. W okresie średniowiecza kobieta zazwyczaj musiała przecież otrzymać zgodę rodziców na małżeństwo. W związku z tym, z reguły to oni wybierali najlepszego kandydata, a ich wybór nie zawsze był zgodny z pragnieniem serca przyszłej mężatki. Właśnie dlatego, ustanowienie dnia, w którym zaręczyny były możliwe bez żadnych negatywnych konsekwencji było jak najbardziej uzasadnione społecznie. W ten sposób kobiety miały wybór dotyczący tego, kogo ostatecznie poślubią, co zresztą wywierało ogromny wpływ na całe ich życie. 29 lutego kobieta mogła oświadczyć się nawet temu mężczyźnie, który nie był akceptowany przez jej rodzinę. Co ciekawe, tradycja została usankcjonowania prawnie w XIII wieku, przez szkocki parlament. 

Mężczyzna, który był celem damskich oświadczyn rzecz jasna wcale nie musiał się zgadzać na propozycję małżeństwa. Mógł mieć przecież na oku kogoś innego lub w ogóle nie spieszyć się do żeniaczki, ale odmowa wiązała się dla niego z koniecznością podarowania odrzuconej kobiecie konkretnego, ustalonego przez zwyczaj, prezentu, co miało pomóc w jej otarciu łez 😢. Oczywiście dzisiaj oświadczyny w Irlandii, w roku przestępnym, to już echo dawnych tradycji i obyczajów – współcześnie nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, żeby kobieta oświadczyła się swojemu partnerowi dowolnego dnia, jeżeli tylko ma na to ochotę. Czy warto to zrobić? Zarówno w Irlandii, jak i w Polsce, na to pytanie każda kobieta musi odpowiedzieć sobie sama, biorąc pod uwagę zarówno własne potrzeby i oczekiwania, jak również poglądy i pragnienia partnera. Trudno o większą bliskość, niż w związku dwojga ludzi, dlatego kobieta, która ma w planach samodzielne oświadczyny, powinna wiedzieć, czy w jej przypadku to rzeczywiście dobre rozwiązanie. 

Oświadczyny są ważne

Decyzja o oświadczynach jest jedną z najważniejszych w życiu. Bez względu na płeć, każda osoba planująca się oświadczyć, musi mieć świadomość, że to deklaracja rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Należy pamiętać o konsekwencjach i odpowiedzialności, ponieważ za oświadczynami, oprócz uczuć, kryje się chęć budowania wspólnej przyszłości. Zatem jeszcze przed zaręczynami partnerzy powinni wiedzieć o sobie jak najwięcej, znać swoje oczekiwania oraz plany (te rodzinne i te zawodowe). Oprócz głębokiego uczucia, niezwykle ważne jest także zrozumienie, bycie ze sobą pomimo przeciwności oraz umiejętność pójścia na kompromis. Pamiętajcie o tym! 🙂

Podsumowanie tego artykułu

4.7/5 - (12)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore