• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Wyjątkowe oświadczyny – jak się do nich przygotować?

Wyjątkowe oświadczyny – jak się do nich przygotować?

Oświadczyny są równie wyjątkowym wydarzeniem co ślub i wesele. Mężczyźni, proszący o rękę wybrankę swojego serca, pragną, by ta chwila była magiczna. Perfekcyjnie zorganizowane oświadczyny wymagają dbałości o każdy detal. Mężczyzna musi wspiąć się na wyżyny swojej kreatywności.

Zabawa w detektywa

Pierwszym krokiem prowadzącym do formalizacji związku jest chwila, w której mężczyzna postanawia poprosić o rękę swoją partnerkę. Przyjęte oświadczyny sprawiają, że związek ulega przeobrażeniu w narzeczeństwo. Kobieta, stojąc naprzeciw mężczyzny klęczącego przed nią z pierścionkiem, powinna poczuć się wyjątkowo. Związek to czas wzajemnego poznawania się partnerów. Odkrywania cech charakteru, wad i zalet, poglądów i upodobań. Zakochany mężczyzna przede wszystkim powinien chcieć szczęścia największej miłości swojego życia. Zatem zaleca się zorganizować oświadczyny tak, aby podobały się przyszłej narzeczonej. W oparciu o długość trwania związku i znajomość partnerki należy sporządzić listę pytań i w miarę możliwości samemu sobie na nie odpowiedzieć. Najważniejsze z nich to:

 • Czy chcemy się oświadczyć w odpowiednim momencie?
 • Czy oświadczyny powinny być dla partnerki zaskoczeniem?
 • Jakie pierścionki podobają się partnerce?
 • Jaki rozmiar pierścionka będzie pasował na palec partnerki?
 • W jakim miejscu partnerka chciałaby, aby odbyły się oświadczyny?
 • Czy oświadczyny powinny być powiązane z jakimś innym wydarzeniem?
 • Czy podczas oświadczyn powinny być obecne inne osoby?

Jeśli odpowiedź na któreś z pytań, będzie sprawiała problemy, to można w delikatny sposób podpytać partnerkę. W przypadku, gdy mężczyzna będzie się obawiał, że ukochana przewidzi jego plany, to zawsze może poprosić o pomoc innych. Dyskretna rozmowa z bratem czy siostrą kobiety, bądź z najlepszą przyjaciółką może szybko rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czas przygotowań

Kiedy mężczyzna będzie znał odpowiedzi na wszystkie pytania, może zacząć planować oświadczyny. Istotnym jest, aby nic nie robić pochopnie. Należy cechować się rozwagą i odpowiedzialnością. Oświadczyny są indywidualną kwestią każdej pary. Zatem należy wszystko dokładnie przemyśleć i nie kierować się:

 • obecnie panującą modą
 • sugestiami innych, którzy już usłyszeli od swoich partnerek wyczekiwane „tak”
 • własną wizją oświadczyn, która może być sprzeczna z wizją partnerki.

Zaręczyny to nie spektakl

Podczas oświadczyn nie wolno nikogo udawać. Zaręczyny to nie spektakl w teatrze. Zatem nie powinno się odgrywać wcześniej przygotowanej roli. Mężczyzna może wcześniej zastanowić się, jakimi słowami poprosi o rękę swoją wybrankę. Powinna przemawiać przez niego szczerość i otwartość. Oświadczyny mają na celu także wyrażenie głębokiego uczucia. Dlatego warto pokazać prawdziwego siebie. W takiej chwili bardzo trudno jest zachować zimną krew. Jednak należy pamiętać, że naprzeciw stoi osoba, którą dobrze znamy i która zna nas. Nie ma powodów do krycia wzruszenia i emocji. Naturalność jest jedną z najważniejszych cech prowadzących do sukcesu. Wybranka będzie bardziej ufna intencjom mężczyzny.

Kontrowersyjna zamiana ról?

Ostatnio coraz częściej słyszy się o przypadkach, w których to kobieta oświadcza się mężczyźnie. Do niedawna takie zachowanie było postrzegane jako kontrowersyjne. Kobieta, decydując się na oświadczyny, często kieruje się innymi pobudkami. Mężczyzna oświadcza się głównie z miłości. Natomiast kobieta może to zrobić, aby wyręczyć swojego partnera. Widząc jego nieśmiałość, która nie pozwala mu zdobyć się na odwagę, aby poprosić o rękę – prosi za niego. Polskie społeczeństwo jeszcze nie dorosło kulturowo do kobiet oświadczających się mężczyznom. Głównym czynnikiem zniechęcającym kobiety do oświadczania się jest pozostawienie mężczyźnie ostatniego słowa. Panie charakteryzują się większym podejściem emocjonalnym do takich wydarzeń. Ryzyko odrzucenia może doprowadzić do depresji a nawet rozpadu związku budowanego przez wiele lat. Nie zmienia to jednak faktu, że kobiety coraz częściej przełamują powszechnie panujące stereotypy i schematy.

Oświadczyny są ważne

Decyzja o oświadczynach jest jedną z najważniejszych w życiu. Bez względu na płeć, każda osoba planująca się oświadczyć, musi mieć świadomość, że to deklaracja rozpoczęcia nowego etapu życia. Należy pamiętać o konsekwencjach i odpowiedzialności, ponieważ za oświadczynami, oprócz uczuć, kryje się chęć budowania wspólnej przyszłości. Zatem przed nimi partnerzy powinni wiedzieć o sobie jak najwięcej, znać swoje oczekiwania oraz plany rodzinne i zawodowe. Określić, w ilu kwestiach się ze sobą nie zgadzają i w ilu mogą pójść na kompromis. Jeśli będą świadomi, że miłość zwycięży wszystko, to dołożą wszelkich starań, aby sprostać wszystkim przeciwnościom losu i być ze sobą na dobre i na złe.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu