Welon ślubny – poznaj jego symbolikę i wybierz idealny model

Wybór dodatków do sukni ślubnej to prawdziwe wyzwanie. Po pierwsze należy zdecydować, czy to suknia ślubna ma grać pierwszy skrzypce, czy może jej główną ozdobą ma być niezwykły i spektakularny welon ślubny.

Welon ślubny – poznaj jego symbolikę i wybierz idealny model

Przeczytaj i oceń!

5/5 - (29)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Oprócz tych dwóch ustaleń panna młoda musi wybrać odpowiednie buty ślubne 👠, biżuterię ślubną i makijaż. Warto pamiętać o tym, aby nie przesadzić z błyskiem i ilością dodatków, przez które stylizacja stanie się ciężka i zbyt monumentalna.

Oferty promowane

Dobranie odpowiedniego welonu ślubnego nie jest łatwe, ponieważ musi on pasować do sukni i fryzury. Również makijaż ślubny powinien współgrać z całością stylizacji. Na co zatem należy zwrócić uwagę, kupując właśnie ten element stroju ślubnego? Poznajcie nasze wskazówki ❤️!

Welon ślubny z koronką
Adobe Stock

Zobacz także: Dlaczego warto wybrać taneczne buty ślubne? Podpowiadamy!

Welon ślubny – znaczenie, symbolika i przesądy

Czy welon to obowiązkowy element, bez którego panna młoda nie może wystąpić w dniu ślubu? Kiedyś właśnie tak było i nikt nie wyobrażał sobie, aby ten skrawek materiału nie zakrywał twarzy przyszłej mężatki.

Jaką rolę w przeszłości pełnił welon? W dawnych latach, około IV wieku przed naszą erą welon miał strzec pannę młodą przed demonami i złymi duchami. Bano się, aby niewiasta nie poddała się ich kuszeniu. Wraz z rozwojem edukacji odrzucono tego typu wierzenia. Nie zrezygnowano jednak z welonu ślubnego, który miał okrywać twarzy panny młodej 👰 przed spojrzeniami gości, w tym także pana młodego i świadczyć o jej niewinności i czystości. Obecnie welon traktowany jest jako jeden z dodatków i jedynie luźno związany jest z tradycją. Najczęściej w ogóle nie osłania twarzy panny młodej, a jedynie pięknie spływa po jej włosach i okrywa ramiona.

Jeśli chodzi o przesądy związane z welonem ślubnym, to według starodawnych twierdzeń, panna młoda nie powinna potknąć się o swój welon, ponieważ przynosi to nieszczęście. W kościele 💒 poprawiać welon powinna świadkowa lub druhny, ponieważ przyszła żona nie powinna spoglądać do tyłu.

Welon ślubny z koronkowymi zdobieniami
Unsplash

Zobacz także: Paznokcie ślubne – jaki wzór wybrać, aby pasował do stylizacji?

Welon ślubny – najpopularniejsze rodzaje

Po pierwsze, musimy zadać sobie pytanie, czy w ogóle chcemy mieć welon. Po drugie, przy doborze welonu warto wziąć również pod uwagę różne fryzury ślubne i zobaczyć, do której wybrany przez nas model najbardziej pasuje. Wśród najpopularniejszych welonów można rozróżnić:

  • welon krótki – zazwyczaj jego długość maksymalna to 50 centymetrów. Krótkie welony bardzo często mają woal, którym można przysłonić twarz. Idealnie pasują do niemalże każdego stylu i kroju sukni ślubnej. Znakomicie prezentują się zarówno na długich jak i krótkich włosach;
  • welon półdługi – proponowany jest pannom młodym, które wybrały suknie ślubne w kształcie litery “A” lub kreację o wyjątkowo prostym kroju. Zazwyczaj sięga mniej więcej do talii;
  • welon długi – nazwa tego typu welonu może być myląca. Pomimo tego, że nazywany jest długim, najczęściej sięga do bioder. Idealnie nadaje się do sukien ślubnych, które są bogato zdobione. Nie poleca się go do sukien ślubnych o nietypowej długości, czyli np. takich, które sięgają trochę za kolano lub kończą się nad kostką. Co istotne, welon długi znakomicie wysmukla sylwetkę!
  • welon kościelny – nie tylko sięga do podłogi, ale nawet delikatnie się po niej ciągnie. Bardzo ważne jest, aby welon kościelny był dłuższy niż tren sukni ślubnej;
  • welon katedralny – to jeden z najbardziej spektakularnych welonów, który w minionych latach zarezerwowany był na śluby królewskie. Zazwyczaj jego długość sięga od kilku do kilkunastu metrów. Ze względu na bogactwo zdobienia ważne jest, aby welon katedralny dobrany był do prostej i nieco bardziej skromnej sukni ślubnej;
  • welon hiszpański – w ostatnich latach prawdziwym hitem stał się welon hiszpański, który można spotkać w różnych długościach. Najważniejszą ozdobą welony hiszpańskiego jest koronka, która okala brzegi materiału.
Prosty welon ślubny bez zdobień
Unsplash

Zobacz także: Jaka sukienka na poprawiny dla panny młodej będzie strzałem w dziesiątkę? Nasze wskazówki mogą okazać się pomocne w wyborze!

Krótkie, hiszpańskie, kościelne a może długie welony ślubne? 5 kwestii, które każda panna młoda powinna wziąć pod uwagę wybierając pasujący welon

Wybór welonu to istotny element przedślubnych przygotowań! W końcu to właśnie on jest dopełnieniem jednej z najważniejszych sukienek w życiu każdej kobiety 👰. Jeśli panna młoda zdecydowała się na podobny dodatek, musi pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakich?

KOLOR. Najlepiej, jeśli kolor i odcień welonu będą takie same, jak sukni ślubnej. Śnieżna biel sukienki nie będzie się dobrze komponowała z welonem w ciepłym odcieniu, na przykład, śmietankowym lub kości słoniowej. Te odcienie na tle czystej bieli mogą wyglądać na nieestetycznie pożółkłe. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku sukien ślubnych w ciepłych kolorach bieli – zimna biel welonu będzie się z nimi niepotrzebnie gryzła, dlatego wówczas lepiej postawić na wspomnianą wcześniej kość słoniową czy śmietankę. 

CHARAKTER ZDOBIEŃ. Niezależnie od tego, czy wybór panny młodej padł na krótkie, czy długie welony ślubne, ilość i charakter ich dekoracji należy dopasować do sukni. Długie ślubne welony koronkowe będą najlepszym uzupełnieniem sukienek również uszytych z koronki – w tym przypadku warto zadbać o to, żeby wzór koronki na sukience i welonie odpowiednio ze sobą korespondował. Najlepiej, jeśli podczas przymiarek wymarzonej sukienki 👗, panna młoda włoży kilka różnych welonów. Welony z koronką będą pasowały także do tych modeli, w których tylko góra sukni jest wykonana z podobnego materiału. Tiul, jako materiał na welony, jest natomiast świetnym dodatkiem do nowoczesnych kreacji. Dobrze komponują się z nim proste suknie ślubne wykonane z gładkich, błyszczących materiałów. Długie welony do ślubu ozdabiane perełkami, haftami, kryształkami itp. będą natomiast pasowały do skromnej, kobiecej sukienki, zwłaszcza z dołem w kształcie litery A. Welon hiszpański z kolei świetnie wygląda zarówno do koronkowych, jak i gładkich kreacji, zwłaszcza tych o kroju syrenki.  

Krótki welon ślubny
Adobe Stock

MOCOWANIE. Bez względu na to, czy panna młoda szuka welonów do długich włosów, czy krótkiej fryzury, warto mieć na względzie sposób mocowania. Welon musi pewnie trzymać się głowy, w przeciwnym razie – wpadka ślubna gotowa. Welon zazwyczaj wpina się grzebykiem lub specjalną spinką, dlatego należy zwrócić uwagę na jakość oraz estetykę wykonania tych elementów. 

LICZBA WARSTW. Długie lub krótkie warstwowe welony ślubne mogą być kluczem weselnej stylizacji, pod warunkiem, że zostaną dobrze dobrane. Duża liczba warstw materiału o różnych długościach najlepiej sprawdzi się w przypadku bardzo prostych, minimalistycznych kreacji, które potrzebują kropki nad i. W kontekście bogato zdobionych modeli lepszym rozwiązaniem będzie skromniejszy, prosty jedno lub dwuwarstwowy welon. Wielowarstwowy model jest bardzo dobrym wyborem zwłaszcza, jeśli pannie młodej zależy na tym, żeby podejść do ołtarza w welonie opuszczonym na twarz, którą odsłoni dopiero pan młody 🤵. 

WELON NA WESELU. Wybierając długie welony do ślubu, warto zastanowić się, jak będzie wyglądało ich noszenie w trakcie wesela. Jeśli welon sięga do ziemi lub jest jeszcze dłuższy, może okazać się przeszkodą podczas tańczenia 💃. W takim przypadku należy zastanowić się, jak welon można podpiąć na czas zabawy weselnej lub po prostu wymienić go na krótszy (oczywiście, o ile cena welonów nie jest dla panny młodej przeszkodą do zakupu dwóch modeli) lub całkowicie z niego zrezygnować na rzecz wianka, fascynatora, ozdobnej spinki, tiary czy dekoracyjnej opaski. Planując zmianę welonu na inny dodatek, należy mieć to jednak na uwadze już na etapie wybierania fryzury ślubnej – panna młoda, z uwagi na to, że będzie musiała to zrobić samodzielnie lub z pomocą bliskiej osoby, powinna przedyskutować z fryzjerką możliwość bezproblemowego zdjęcia welonu i założenia wybranej ozdoby. Najlepiej, jeśli fryzjerka wykonująca fryzurę ślubną poinstruuje przyszłą mężatkę jak to zrobić bez obaw o zniszczenie upięcia.

Jak założyć welon ślubny
Adobe Stock

Cena welonu ślubnego

Nie da się jednoznacznie określić ceny 💸 welonu ślubnego. Bardzo dużo zależy od tego, jaki rodzaj welonu został wybrany i z jakiego materiału zostanie on uszyty. W salonach sukien ślubnych krótki welon z tiulu można mieć już za 50 złotych. Prosty welon kościelny to koszt około 150-200 złotych.

Sytuacja komplikuje się nieco bardziej, jeśli chcemy, aby na welonie znalazły się np. kryształki Swarovskiego lub ozdobna koronka. W takiej sytuacji ceny welonów mogą dochodzić nawet do kilkuset złotych.

Oczywiście istnieje wiele opcji. Nie zawsze trzeba kupować zupełnie nowy welon ślubny. W sieci można znaleźć wiele ogłoszeń, w których byłe panny młode za znacznie niższą cenę chcą sprzedać nie tylko suknię ślubną, ale również wszelkie dodatki.

Co wybrać zamiast welonu, jeśli koniecznie czymś chcemy przyozdobić włosy. Hitem sezonu są oczywiście wianki ślubne, jednak welon można również zastąpić kapeluszem, tiarą lub bogato zdobioną spinką.

Welon ślubny rodzaje
Półdługi welon ślubny z delikatnym wzorem
Adobe Stock
Tiulowy prosty welon ślubny
Adobe Stock
Katedralny welon ślubny z koronkowym obszyciem
Adobe Stock
Katedralny tiulowy welon ślubny
Adobe Stock

Oceń artykuł!

5/5 - (29)

Podsumowanie tego artykułu

 

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore