Ślub kościelny – przewodnik krok po kroku. Zobacz, jakie to łatwe!

Najpierw następują romantyczne zaręczyny, później należy podjąć decyzję, czy decydujemy się na ślub cywilny, czy ślub konkordatowy. Ostatni etap to strach, że nie zdąży się ze wszystkim i przeoczy jakiś ważny szczegół.

Ślub kościelny – przewodnik krok po kroku. Zobacz, jakie to łatwe!

Przeczytaj i oceń!

4.7/5 - (33)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Organizacja ślubu to duże wyzwanie, jednak należy pamiętać o tym, że niesie za sobą nie tylko stres i niepewność, ale przede wszystkim dużo radości i niezapomnianych wspomnień. Jak zatem zorganizować ślub kościelny, aby zaoszczędzić sobie nerwów?

Oferty promowane

Ślub kościelny bez cywilnego – czy to możliwe?

Część narzeczonych na początku decyduje się na ślub cywilny. Od tego momentu są małżeństwem, jednak jedynie w obliczu prawa. Dla religii wciąż ich związek jest niepełny i w oczach Boga nie są oni traktowani jako jedność.

Kiedy zakochani postanawiają to zmienić, wtedy właśnie dochodzi do organizacji ślubu kościelnego. Co ważne, nie można wziąć ślubu kościelnego bez ślubu cywilnego, ponieważ państwo nie uznaje tego za akt prawny.

Oczywiście nie trzeba rozdzielać tych dwóch uroczystości. Jeśli chcemy je połączyć – wystarczy ślub konkordatowy, który obejmuje obie uroczystości. W Polsce możliwość taka pojawiła się dopiero w 1988 roku. Wcześniej wszystkie pary młode musiały najpierw udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, a następnie do kościoła.

Istnieje również coś takiego, jak ślub kościelny jednostronny, który odbywa się, gdy jedna ze stron jest niewierząca lub jest innego wyznania. Nie może być jednak mowy o ślubie kościelnym jednostronnym w przypadku, kiedy kobieta lub mężczyzna są po rozwodzie i wcześniej brali już ślub kościelny. Jak wiadomo, dla Kościoła nie istnieje coś takiego jak rozwód.

para młoda po ślubie kościelnym
Unsplash

💡 Zobacz także: Jak udekorować kościół na ślub? Zrób to z najlepszymi specjalistami – sprawdź oferty w kategorii dekoracje ślubne

Ślub kościelny – dokumenty i formalności

Krok I – wizyta u księdza

Na kilka miesięcy przed ślubem należy udać się do księdza, aby dopełnić formalności, między innymi wypełnić protokół przedślubny. Każda para młoda do kancelarii parafialnej powinna zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • świadectwo bierzmowania,
  • metrykę chrztu,
  • dowód osobisty.

W międzyczasie narzeczeni powinni również przekazać datek na zapowiedzi przedślubne, pójść na nauki przedmałżeńskie lub odbyć nauki przedmałżeńskie online, a także stawić się na dwóch spowiedziach przedmałżeńskich. To kolejne obowiązkowe punkty programu, aby mogło dojść do ślubu kościelnego.

Krok II – Urząd Stanu Cywilnego

Jeżeli młoda para ma już za sobą ślub cywilny, omija ich w takim wypadku wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli jednak ślub kościelny i cywilny mają zostać połączone, w urzędzie należy się stawić po to, aby otrzymać zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Potrzebne dokumenty to:

  • dowód osobisty,
  • skrócony odpis aktu urodzenia,
  • wdowiec/wdowa przynosi akt zgonu małżonki/małżonka.

Krok III – ponowna wizyta u księdza

W niektórych parafiach księża wymagają, aby narzeczeni tydzień przed ślubem pojawili się w kancelarii wraz ze świadkami, którzy muszą złożyć swoje podpisy na protokole (warto pamiętać o tym, aby mieli przy sobie dowody osobiste). Można oczywiście zrobić to również w dzień ślubu, tuż przed rozpoczęciem ceremonii albo po jej zakończeniu.

Podczas ostatniej wizyty młodych u księdza narzeczeni muszą mieć przy sobie:

  • zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich,
  • zaświadczenie o odbyciu spotkań w poradni rodzinnej,
  • potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi w parafii pana młodego,
  • dowody osobiste.
Ślub kościelny - przysięga pary młodej
Unsplash

Ślub kościelny – cena i koszty

W przypadku ślubu kościelnego nie ma jednej ustalonej ceny za odprawienie ceremonii. W dużej mierze zależy to od proboszcza i zasad panujących w parafii. Zazwyczaj kwoty te wahają się od 200 do nawet 1000 złotych.

Dodatkowo narzeczeni powinni przygotować się na opłatę za zapowiedzi (w obu parafiach oddzielnie). Tutaj kwoty są znacznie niższe i wahają się od 50 do 200 złotych.

Ślub kościelny jednostronny – jak wygląda?

Ślub jednostronny daje możliwość zawarcie małżeństwa osobom, które nie wyznają tej samej wiary, bądź jeśli jedna ze stron jest niewierząca. Prawne zagadnienia dotyczące ślubu jednostronnego reguluje „Instrukcja Episkopatu Polski”, w którym można znaleźć zapis dotyczący tego, kto może wziąć ten rodzaj ślubu oraz wszelkie inne obwarowania.

Wśród zapisów znaleźć można również przepisy dotyczące osób, które dokonały aktu apostazji, czyli wystąpiły z Kościoła. Muszą one potwierdzić i zobowiązać się do tego, że nie będą stronie wierzącej przeszkadzały w praktykowaniu wiary, a ich potomstwo zostanie wychowane w wierze i przyjmie sakramenty święte, na przykład chrzest.

Jeśli chodzi o ślub jednostronny z rozwodnikiem, niestety Kościół nie dopuszcza takiej możliwości. Osoba rozwiedziona, której były mąż lub żona wciąż żyją, o ile nie uzyska rozwodu kościelnego, nie może po raz drugi wziąć ślubu kościelnego.

Oceń artykuł!

4.7/5 - (33)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore