• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Planujesz zaręczyny? Zobacz, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy

Planujesz zaręczyny? Zobacz, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy

Zaręczyny to niezwykła chwila, podczas której mężczyzna wyznaje uczucia swojej ukochanej i pewnym głosem zadaje jej pytanie: „Czy zostaniesz moją żoną?”. Chcemy, by moment ten był niezwykły, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Jednym z dylematów jest na pewno to, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. Aby chwila wkładania pierścionka na palec ukochanej nie była niezręczna, warto się do niej przygotować!

Każdy przyszły narzeczony poszukuje odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań, związanych z tym wyjątkowym wydarzeniem. Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać, by przypadł do gustu ukochanej? Gdzie znaleźć pomysł na zaręczyny, który będzie nietuzinkowy i na zawsze pozostanie w Waszej pamięci? Jak poprawnie zinterpretować rozmiary pierścionków, aby wybrać taki, który będzie idealnie pasował Twojej ukochanej? No i oczywiście – na którym palcu pierścionek zaręczynowy powinien znaleźć swoje miejsce?

Na szczęście na pytanie: „na który palec pierścionek zaręczynowy” można szybko i prosto odpowiedzieć, bo z pomocą przychodzą nam historia i tradycje, które w Polsce pielęgnowane są od setek lat.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Jeśli chcecie postąpić zgodnie z tradycją, staropolskie przekazy głoszą, że pierścionek zaręczynowy powinien mieć biały kamień lub perłę. Kolor ten ma być przepowiednią szczęśliwego i udanego małżeństwa, które przetrwa dekady. Oczywiście istnieją również zasady związane z noszeniem tej wyjątkowej biżuterii, mówiące o tym, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy.

Zacznijmy od tego, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? Wiele osób twierdzi, że powinna być to lewa ręka, ponieważ to ona znajduje się bliżej serca. I tak właśnie było w Polsce aż do XIX wieku. Zakochani mężczyźni jako dowód miłości nakładali wybrankom pierścionek na serdeczny palec lewej ręki i tym samym oznajmiali, że ta kobieta jest już zajęta i jest ich przyszłą żoną.  

Zmieniło się to tuż po powstaniu styczniowym, kiedy to wszystkie mężatki przełożyły obrączki na serdeczny palec prawej ręki (czyli czwarty palec, licząc od kciuka) na znak solidarności z wdowami i ku upamiętnieniu klęski powstania. W to samo miejsce powędrowały pierścionki zaręczynowe, które znajdują się właśnie na tym palcu aż do pojawienia się obrączki. Przed powstaniem styczniowym tylko wdowy nosiły obrączki na prawej ręce. Według obecnej tradycji, w Polsce najczęściej nosimy zatem pierścionki zaręczynowe własnie na palcu serdecznym prawej dłoni, chociaż niektóre panie wciąż jeszcze wybierają rękę lewą.

piękny pierścionek zaręczynowy na lewej ręce
Unsplash

Zobacz także: Najpiękniejsze miejsca w Polsce na niezapomniane zaręczyny. Gdzie warto zorganizować ten wyjątkowy moment?

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy za granicą?

Trzeba przyznać, że Polska wraz ze swoją tradycją noszenia pierścionka na prawej dłoni jest ewenementem. Jak zaręczyny wyglądają w innych krajach? Gdzie jeszcze można spotkać taką tradycję? Podczas zwiedzania innych krajów może nas zaskoczyć, że zwykle kobiety noszą pierścionki zaręczynowe na innej ręce, niż większość Polek:

 • na serdecznym palcu lewej dłoni pierścionki zaręczynowe nosi się w w niemal całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy w Afryce, gdyż mówi się, że żyła palca serdecznego lewej dłoni prowadzi bezpośrednio do serca,
 • na serdecznym palcu prawej dłoni, czyli w taki sam sposób, jak Polki, pierścionki zaręczynowe noszą Niemki, Austriaczki, Japonki i Rosjanki,
 • pierścionków zaręczynowych nie noszą kobiety na Węgrzech – tam narzeczona obdarowywana jest od razu obrączką, którą w dniu ślubu przekłada z lewej dłoni na prawą,
 • na zaręczyny obrączkę zamiast pierścionka dostają także kobiety w Skandynawii, a następnie w dniu zaślubin zakładają drugą, identyczną obrączkę.
na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy za granicą
Pexels

Zobacz także: Szukasz jubilera, u którego zamówisz pierścionek zaręczynowy, obrączki lub biżuterię ślubną? W naszym katalogu firm znajdziesz najlepszych specjalistów!

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

W kwestii noszenia pierścionka zaręczynowego po ślubie panuje znacznie większa dowolność. Choć według tradycji pierścionek powinien zostać przełożony na palec serdeczny prawej lub lewej dłoni, panie niejednokrotnie wybierają palec, na którym pierścionek będzie im najmniej przeszkadzał. Jeśli zastanawiasz się, na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy, gdy pojawi się także obrączka, mamy kilka propozycji:

 • Możesz nosić pierścionek zaręczynowi i obrączkę na jednym palcu – zwykle będzie to zatem serdeczny palec prawej dłoni. Ważne jest wtedy, aby obrączka pasowała do pierścionka i umożliwiła wygodne noszenie go. Warto mieć to na uwadze, wybierając obrączki. W razie nietypowego kształtu pierścionka czy dużego kamienia, możesz znaleźć jubilera, który stworzy dla Ciebie obrączkę o specjalnym kształcie.
 • Jeśli nosiłaś pierścionek zaręczynowy na prawej dłoni, w dniu ślubu możesz przełożyć go na dłoń lewą, by zrobić miejsce na obrączkę. Dzięki temu będzie Ci wygodniej, a samotny pierścionek będzie lepiej wyeksponowany i widoczny. Ponadto, unikniesz szybszego ścierania się i niszczenia biżuterii.
 • Niektóre panie przekładają pierścionek zaręczynowy na inny palec prawej dłoni, np. sąsiadujący z serdecznym. Wtedy jednak pierścionek może być uważany za zwyczajną biżuterię, np. otrzymaną z innej okazji.
 • W wyjątkowych sytuacjach panie decydują się na noszenie pierścionków zaręczynowych na łańcuszkach na szyi, w formie zawieszki – np. wtedy, gdy ich praca groziłaby ryzykiem zniszczenia pierścionka.

Oczywiście to, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie jest zupełnie subiektywną decyzją, dlatego najlepiej nie sugerować się żadnymi przesądami i zrobić to, co będzie dla nas najwygodniejsze.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu