Planujesz zaręczyny? Zobacz, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy 💍

Planujesz zaręczyny? Zobacz, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy 💍
Adobe Stock

Zaręczyny to niezwykła chwila, podczas której mężczyzna wyznaje uczucia swojej ukochanej i wkłada jej na palec pierścionek zaręczynowy, a następnie oboje deklarują chęć wstąpienia w związek małżeński. Chcemy, by moment ten był niezwykły, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Jednym z dylematów jest na pewno to, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. Aby chwila wkładania pierścionka na palec ukochanej nie była niezręczna, warto się więcej o niej dowiedzieć! 💍

Aplikacja wesele z klasą

Każdy przyszły narzeczony poszukuje odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań związanych z tym wyjątkowym wydarzeniem. Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać, by przypadł do gustu ukochanej? Gdzie znaleźć pomysł na zaręczyny, który będzie nietuzinkowy i na zawsze pozostanie w Waszej pamięci 😍? Jak poprawnie zinterpretować rozmiary pierścionków, aby wybrać taki, który będzie idealnie pasował Twojej ukochanej? No i oczywiście – na którym palcu pierścionek zaręczynowy powinien znaleźć swoje miejsce?

Oferty promowane

Na szczęście na pytanie: „na który palec pierścionek zaręczynowy” można szybko i prosto odpowiedzieć, 💍 bo z pomocą przychodzą nam historia i tradycje, które w Polsce pielęgnowane są od setek lat.

Tradycja pierścionka zaręczynowego

Zaręczyny bez pierścionka zaręczynowego? Czy to w ogóle możliwe? W obecnych czasach bardzo trudno wyobrazić sobie zaręczyny bez pierścionka. Mówi się, że ten symbol miłości zapoczątkował swoją historię już w czasach starożytnych i chociaż od tego czasu wiele się zmieniło symbolika wręczania pierścionka zaręczynowego pozostała nienaruszona. 😊

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy - dłoń kobiety z pierścionkiem zaręczynowym
Adobe Stock

Skąd wywodzi się pierścionek zaręczynowy?

Historia pierścionka zaręczynowego wywodzi się z bardzo dawnych czasów. Magia zaręczyn znana już była starożytnym Egipcjanom i to właśnie oni zapoczątkowali tradycję z pierścionkiem zaręczynowym. 💍 Wierzyli oni w moc okręgu, który jest symbolem wieczności stąd też wręczenie pierścionka zaręczynowego miało zapewnić trwałość i niezmienność uczucia.

Pierwsze pierścionki wykonane były z drucika i nie były niczym ozdabiane. Zakładane były na lewą dłoń. Kobiety nosiły je placu serdecznym lewej dłoni najbliżej małego palca, gdyż wierzono, że to właśnie tam umiejscowiona była żyła przewodząca krew do serca. ❤️ Dzisiejsza nauka nie potwierdza tego, że to właśnie w ten sposób zakłada się pierścionek zaręczynowy jednak w wielu krajach praktykuje się ten zwyczaj.

Pierścionek był również symbolem zaręczyn w starożytnym Rzymie i Grecji. Rzymianki otrzymywały nawet dwa pierścionki zaręczynowe i nosiły je na lewej ręce. Jeden wykonany był z żelaza i mógł być noszony na co dzień bez obawy, że ulegnie zniszczeniu, a drugi wykonany był ze złota na wyjątkowe okazje. Oba zakładane były na serdeczny palec lewej dłoni. 💍

Pierścionek zaręczynowy w średniowieczu

W średniowieczu kobiety nosiły pierścionki zaręczynowe głownie po to, aby zasygnalizować, że dama jest już zajęta przez innego mężczyznę. 👨 W tym czasie ogromną popularność zdobyły metalowe pierścionki wysadzane szafirami. Dlaczego? Gdyż wierzono wtedy, że szafir jest kamieniem, który zmienia kolor, gdy jest podarowany przez osobę o nieszczerych zamiarach. 🤫 Właściwość ta była szczególnie wykorzystywana przez uczestników wypraw krzyżowych. Po powrocie mogli z łatwością stwierdzić, czy ich wybranka dochowała wierności czy też nie.

W czasie przygotowań do ślubu i wesela pomoże Wam nasz planer ślubny – aplikacja mobilna!

Wersja na Android dostępna jest tutaj:

planer ślubny Android

Wersja na iOS dostępna jest tutaj:

Planer ślubny iOS
na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy - bliskie zbliżenie dłoni kobiety z pierścionkiem zaręczynowym
Adobe Stock

Pierścionek zaręczynowy w czasach nowożytnych

Pierścionki zaręczynowe stały się popularne dzięki papieżowi Innocentowi III, który ustanowił w XIII wieku prawo, że pomiędzy zaręczynami a ślubem następuje tak zwany okres narzeczeństwa, który przygotowywał do sakramentu małżeństwa. 👰 🤵 To właśnie pierścionki miały być symbolem tego wyjątkowego czasu. Właśnie w tym okresie w Polsce zaczął być popularny tak zwany okres zrękowin.

Zawsze wieczny brylant

Według historyków pierwszy pierścionek z brylantem został wręczony przez austriackiego arcyksięcia Maksymiliana w 1477 roku jako symbol wiecznej miłości dla swojej wybranki Marii Burgundzkiej. 💎 Otrzymała ona od niego pierścionek ozdobiony literą „M”, która wykonana była z niewielkich, przezroczystych brylantów. Założenie tego typu pierścionka na jej palec zapisało się na kartach jubilerstwa i zapoczątkowało bardzo ważną tradycję wśród możnych. Pierścionek zaręczynowy stał się bowiem nie tylko symbolem miłości, ale również majątku.

Kolejne dwa stulecia to prawdziwy rozkwit tradycji zaręczynowej. Opisy sposobów, w jakie wręczało się pierścionek zostały uwiecznione w wielu dziełach literackich z tamtego okresu. W XVII wieku mężczyźni wybierali na pierścionek zaręczynowy taki kruszec, jak srebro, a dopiero po ślubie stawiali na złoto lub w skromniejszej wersji po prostu kolor złota. XVIII wiek, szczególnie czasy wiktoriańskiej Anglii, to okres niezwykle romantyczny. 🥰

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy - różowe pudełko z pierścionkiem zaręczynowym
Adobe Stock

Moda zaręczynowa w tamtym okresie bardzo ewaluowała i pojawiło się bardzo wiele innych symboli zaręczyn takie, jak serca, łuki ozdobne, bukiety kwiatów. 💐 Brylanty coraz bardziej zyskiwały na popularności. Niewątpliwie przyczyniło się do tego odkrycie ogromnych złóż tego kamienia w Republice Południowej Afryki, dzięki czemu stały się bardziej dostępne. Obecnie pierścionki zaręczynowe noszą wszystkie przyszłe panny młode prześcigając się w rodzajach kamieni czy typach kruszcu, z którego są wykonane.

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? 

Zastanawiacie się, na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy zgodnie z polską tradycją? Tę wiedzę zdecydowanie warto zdobyć jeszcze przed planowanymi oświadczynami. Po co? Narzeczony powinien w końcu wiedzieć, na której dłoni umieścić wybrany pierścionek zaręczynowy podczas tego ważnego wydarzenia. Wiele osób twierdzi, że powinna być to lewa ręka, ponieważ to ona znajduje się bliżej serca. ❤️ I tak właśnie było w Polsce aż do XIX wieku. Zakochani mężczyźni jako dowód miłości nakładali wybrankom pierścionek na serdeczny palec lewej dłoni i tym samym oznajmiali, że ta kobieta jest już zajęta i jest ich przyszłą żoną. 👰

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy - dłoń kobiety z pierścionkiem zaręczynowym trzymająca kwiaty
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Planujesz ślub w plenerze? Zobacz, co musisz wiedzieć na ten temat!

Kiedy zmienił się obyczaj zakładania pierścionka na lewą dłoń?

Obyczaj, na którą rękę zakłada się pierścionek zmienił się to tuż po powstaniu styczniowym, kiedy to wszystkie mężatki zaczęły przekładać obrączki z lewej ręki na serdeczny palec prawej ręki (czyli czwarty palec, licząc od kciuka) na znak żałoby i solidarności z wdowami oraz ku upamiętnieniu klęski powstania. W to samo miejsce, czyli prawą dłoń powędrowały pierścionki zaręczynowe, które znajdują się właśnie na tym palcu aż do pojawienia się obrączki. Przed powstaniem styczniowym tylko wdowy nosiły obrączki na prawej ręce. 

Która ręka jest przeznaczona na pierścionek zaręczynowy obecnie? Współcześnie w Polsce najczęściej pierścionki zaręczynowe do czasu ślubu są zakładane na prawą dłoń. 🤚 Ostatecznie jednak to, na której ręce będzie noszony pierścionek zaręczynowy zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji jego szczęśliwej właścicielki. Pamiętaj, że noszenie pierścionka na prawej ręce nie jest obowiązkowe! To, na jakiej ręce nosi się pierścionek zależy głównie od Ciebie. Jeżeli noszenie pierścionka zaręczynowego na prawej dłoni jest niewygodne lub z jakiś względów niemożliwe, można śmiało go przełożyć na lewą.

W końcu to tylko symbol Waszej miłości! 🥰 Mamy nadzieję, że właśnie rozwialiśmy Wasze wątpliwości na temat tego, na jakiej ręce nosić pierścionek zaręczynowy 😊. 

💡 Zobacz także: Organizujesz ślub cywilny? Przysięga, koszty, dokumenty – nie wiesz, jak o to zadbać? Sprawdź, co musisz mieć na uwadze!

Gdzie jeszcze można nosić pierścionek zaręczynowy?

Ale czy tylko na palec zakłada się pierścionek? Jak jeszcze można go nosić niż na serdecznym palcu prawej ręki? Tak samo, jak Carrie Bradshaw – główna bohaterka kultowego „Seksu w Wielkim Mieście” – na łańcuszku! Oryginalny pomysł, który zdecydowanie może przypaść do gustu wszystkim miłośniczkom niesztampowych rozwiązań. To również świetna opcja dla tych przyszłych Panien Młodych, które nie lubią noszenia biżuterii na dłoniach lub nie mogą jej zakładać w ten sposób, na przykład, z uwagi na wykonywany zawód. 👰

Pierścionek zaręczynowy zawieszony na łańcuszku będzie dobrze widoczny, a przecież o to chodzi 💞! Pamiętać należy o tym, że nosimy pierścionek zaręczynowy głównie dla siebie, więc powinien znajdować się w takim miejscu, abyś to przyszła panna młoda czuła się komfortowo. Bez względu na to, czy zakładasz pierścionek na prawą dłoń czy na lewą lub na szyję to Ty masz czuć się dobrze!

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy - kobieta z powieszonym pierścionkiem na szyi
Adobe Stock

Kupując łańcuszek dopasujcie jego kolorystykę do koloru kruszcu, z którego wykonano pierścionek. Poza tym, zwróćcie również uwagę na grubość oraz kształt łańcuszka – wybierzcie wariant, który pozwoli na swobodne noszenie pierścionka. W końcu czasami bywa on dość ciężką zawieszką. Zbyt cienki łańcuszek w połączeniu z ciężkim pierścionkiem może niepotrzebnie wrzynać się w skórę. 👆 Po ślubie w takim przypadku można zdecydować o całkowitym przerobieniu pierścionka na naszyjnik.

💡 Zobacz także: Nie wiesz, jaki prezent na podziękowania dla rodziców będzie strzałem w dziesiątkę? Sprawdź nasze propozycje!

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Jeśli chcecie postąpić zgodnie z tradycją, staropolskie przekazy głoszą, że pierścionek zaręczynowy powinien mieć biały kamień lub perłę. 💎 Kolor ten ma być przepowiednią szczęśliwego i udanego małżeństwa, które przetrwa dekady. 👰 🤵 Wiecie już, na którą rękę włożyć pierścionek zaręczynowy, ale pamiętajcie, że istnieją również zasady związane z noszeniem tej wyjątkowej biżuterii, mówiące o tym, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy. Według współczesnej tradycji, w Polsce, przed ślubem najczęściej nosimy pierścionki zaręczynowe na palcu serdecznym prawej dłoni, chociaż niektóre panie wciąż jeszcze wybierają rękę lewą.

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy - mężczyzna wkłada pierścionek zaręczynowy na prawą dłoń kobiety
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Najpiękniejsze miejsca w Polsce na niezapomniane zaręczyny. Gdzie warto zorganizować ten wyjątkowy moment?

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy za granicą?

Trzeba przyznać, że Polska wraz ze swoją tradycją noszenia pierścionka na prawej dłoni jest ewenementem. Jak zaręczyny wyglądają w innych krajach? Gdzie jeszcze można spotkać taką tradycję? Na której dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy za granicą? 💍 Podczas zwiedzania innych krajów może nas zaskoczyć, że zwykle kobiety noszą pierścionki zaręczynowe na innej ręce, niż większość Polek:

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy - kobieta trzyma okulary słoneczne dłonią z pierścionkiem zaręczynowym
Adobe Stock
  • na serdecznym palcu lewej dłoni pierścionki zaręczynowe nosi się w w niemal całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy w Afryce, gdyż mówi się, że żyła palca serdecznego lewej dłoni prowadzi bezpośrednio do serca. Lewą rękę uznaje się za tą bliższą sercu,
  • na serdecznym palcu prawej dłoni, czyli w taki sam sposób, jak Polki, pierścionki zaręczynowe noszą Niemki, Austriaczki. Prawą rękę wybierają też Japonki i Rosjanki,
  • pierścionków zaręczynowych nie noszą kobiety na Węgrzech – tam narzeczona obdarowywana jest od razu obrączką, którą w dniu ślubu przekłada z lewej dłoni na prawą,
  • na zaręczyny obrączkę zamiast pierścionka dostają także kobiety w Skandynawii, a następnie w dniu zaślubin zakładają drugą, identyczną obrączkę. 

💡 Zobacz także: Szukasz jubilera, u którego zamówisz pierścionek zaręczynowy, obrączki lub biżuterię ślubną? W naszym katalogu firm znajdziesz najlepszych specjalistów!

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

W kwestii noszenia pierścionka zaręczynowego po ślubie panuje znacznie większa dowolność. Wiesz już, że w XIX wieku mężatki przełożyły obrączki oraz pierścionki zaręczynowe z lewej ręki na prawą. Gdzie obecnie mężatki noszą pierścionek zaręczynowy po ślubie? Choć według tradycji pierścionek powinien zostać przełożony na palec serdeczny prawej lub lewej dłoni, panie niejednokrotnie wybierają palec, na którym pierścionek będzie im najmniej przeszkadzał. Jeśli zastanawiasz się, na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy 💍, gdy pojawi się także obrączka, mamy kilka propozycji:

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy - kobieta dotyka twarzy dłonią z pierścionkiem zaręczynowym
Adobe Stock
  • Możesz nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę na tym samym palcu – zwykle będzie to zatem serdeczny palec prawej dłoni. Ważne jest wtedy, aby obrączka pasowała do pierścionka i umożliwiła wygodne noszenie go. Warto mieć to na uwadze, wybierając obrączki i podejmując decyzję, że oba pierścionki mają być na jednym palcu. W razie nietypowego kształtu pierścionka czy dużego kamienia, możesz znaleźć jubilera, który stworzy dla Ciebie obrączkę o specjalnym kształcie 💕.
  • Jeśli nosiłaś pierścionek zaręczynowy na prawej dłoni, w dniu ślubu możesz przełożyć go na dłoń lewą, by zrobić miejsce na obrączkę ślubną. Dzięki temu będzie Ci wygodniej, a samotny pierścionek będzie lepiej wyeksponowany i widoczny. Ponadto, unikniesz szybszego ścierania się i niszczenia biżuterii.
  • Niektóre panie przekładają pierścionek zaręczynowy na inny palec prawej dłoni, np. sąsiadujący z serdecznym. Wtedy jednak pierścionek może być uważany za zwyczajną biżuterię, np. otrzymaną z innej okazji.
  • W wyjątkowych sytuacjach panie decydują się na noszenie pierścionków zaręczynowych na łańcuszkach na szyi, w formie zawieszki – np. wtedy, gdy ich praca groziłaby ryzykiem zniszczenia pierścionka.

Oczywiście to, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie jest zupełnie subiektywną decyzją, dlatego najlepiej nie sugerować się żadnymi przesądami i zrobić to, co będzie dla nas najwygodniejsze 💓. Ważne jest jednak to, że miejsce ślubnej obrączki jest na serdecznym palcu prawej dłoni, ale dla pierścionka zaręczynowego jest już większa dowolność.

Podsumowanie tego artykułu

4.5/5 - (22)

Wiktoria Marcinkiewicz

Wiktoria Marcinkiewicz

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Niepoprawnie zakochana w teatrze i kinematografii. Miłośniczka dobrego contentu i marketingu. W wolnych chwilach zaczytuje się w książkach Joanny Bator i udaje się na długie spacery ze swoim wiernym psim przyjacielem.

Więcej artykułów autora Wiktoria Marcinkiewicz

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore