Szukasz idealnego pierścionka zaręczynowego? Najpierw poznaj jego odpowiedni rozmiar

Pierścionek zaręczynowy to jeden z najważniejszych ozdobnych krążków w życiu każdej kobiety. To właśnie w momencie nałożenia go na palec mężczyzna oświadcza, że już zawsze chce być obok swojej ukochanej, chronić ją i wspierać. Dlatego też jego odpowiedni wybór jest bardzo ważną decyzją, gdyż będzie on towarzyszył kobiecie przez bardzo długi czas. Jakie zatem występują rozmiary pierścionków i czym się kierować podejmując decyzję o zakupie? 💍

Szukasz idealnego pierścionka zaręczynowego? Najpierw poznaj jego odpowiedni rozmiar
Adobe Stock
Aplikacja wesele z klasą

Wszyscy panowie pragną, aby zaręczyny były idealne, właśnie dlatego dużo wcześniej szukają pomysłu na zaręczyny. O czym jeszcze nie powinni zapomnieć? Oczywiście o tym, aby sprawdzić rozmiary pierścionków, jakie nosi ich ukochana. 😉 Pierścionek, tak samo jak obrączki, to ważny symbol, więc warto się przyłożyć do zakupu. Właśnie dzięki takiej przezorności łatwo uniknąć niepotrzebnych wpadek. Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego tak, żeby przyszła narzeczona się nie zorientowała? Co zrobić, jeżeli nie możesz zabrać do jubilera jej biżuterii? Jakie są podstawowe rozmiary pierścionków zaręczynowych? Podpowiadamy!

Oferty promowane

Jaki jest najczęstszy rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Jaki rozmiar pierścionka zaręczynowego jest najczęściej wybierany? Jeśli chodzi o najpopularniejsze rozmiary pierścionków zaręczynowych, według jubilerów większość kobiet zazwyczaj nosi pierścionek, którego rozmiar wynosi 11, 12, 13 lub 14, jednak należy pamiętać o tym, że nie jest to reguła. 💍 Wszystko zależy od tego, jakiej postury jest przyszła narzeczona i jak duże ma dłonie. Zdarzają się panie, które muszą wybierać ze znacznie mniejszych rozmiarów pierścionków. Dużo również zależy od kostek (stawów), do których także należy dostosować obwód pierścionka.

rozmiary pierścionków - mężczyzna trzyma kobietę za dłoń z pierścionkiem zaręczynowym
Adobe Stock
 • Tabela rozmiarów jest bardzo dokładna i gęsta.
 • Skala rozmiarów pierścionków jest jednolita dla całej Polski, ale w różnych punktach mogą wystąpić bardzo delikatne różnice – wynika to z dużej dokładności owej skali.
 • Rozróżnienie gołym okiem dwóch sąsiednich rozmiarów, np. 13 i 14 jest niemożliwe, gdyż zmieniają się one co 0,3 mm na wewnętrznej średnicy pierścionka.
 • Pierścionek musi swobodnie przechodzić przez kostkę, a następnie delikatnie opierać się na dalszej części palca.
 • Rozmiar palca zmienia się nawet w ciągu dnia! Szczególnie w ciepłe dni im bliżej wieczora, tym rozmiar palca nieco większy – to całkowicie naturalne zjawisko.
 • W razie konieczności możesz zmniejszyć lub zwiększyć rozmiar pierścionka – zapytaj o to przed zakupem w salonie.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka, gdy dziewczyna nosi już jakiś?

Jak zatem wybrać rozmiar pierścionka, aby był odpowiedni? Jeśli przyszła narzeczona i panna młoda nosi pierścionki, wystarczy jeden zanieść do jubilera, który zmierzy jego obwód i na tej podstawie pomoże wybrać odpowiedni pierścionek zaręczynowy. Doświadczony jubiler bez problemu pomoże określić rozmiar pierścionka. 😊 

rozmiary pierścionków - kobieta obejmuje mężczyznę
Adobe Stock

Jeśli jednak nie jesteś w stanie pozyskać go od dziewczyny niepostrzeżenie, bo np. nie rozstaje się z nim ani na chwilę, będzie znacznie trudniej zabrać go ze sobą do sklepu. Na szczęście istnieją również domowe sposoby, dzięki którym samemu można poznać wymiary obwodu pierścionka zaręczynowego i ułatwić sobie dzięki temu późniejsze zakupy. Jak w takim przypadku sprawdzić rozmiar pierścionka zaręczynowego? Wystarczy w sieci znaleźć tabelę z wymiarami i wzorem krążków. 😉 Oczywiście, aby móc z tego skorzystać, należy mieć jakiś pierścionek przyszłej narzeczonej i przyłożyć go do wydrukowanego w skali 1:1 wzornika. Możesz także odcisnąć go np. w mydle lub plastelinie. Jeśli masz tylko chwilę, spróbuj przymierzyć go na swój palec, zaznacz pisakiem miejsce, do którego wchodzi, a następnie zmierz średnicę palca w tym miejscu.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka zaręczynowego, jeśli jednak dziewczyna nie nosi takich ozdób albo ma tylko jeden pierścionek, który nosi ciągle na palcu? W podobnej sytuacji będzie Ci z pewnością znacznie trudniej dowiedzieć się, jaki rozmiar wybrać. Na szczęście mamy na to kreatywne pomysły, które znajdziesz poniżej!

💡 Zobacz także: Pierścionki zaręczynowe i obrączki od najlepszych jubilerów.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka zaręczynowego, gdy nie mamy wzorca?

rozmiary pierścionków - kobieta trzymające dłonie na kolanach
Adobe Stock
 • Skorzystaj z pomocy najbliższych. Zawsze można skorzystać z porady jej siostry, mamy czy przyjaciółki, szczególnie jeśli ich dłonie są podobnych wymiarów. 😊 Można poprosić przyjaciółkę wybranki o to, by w spontaniczny sposób, pod zmyślonym pretekstem przymierzyła pierścionek Twojej dziewczyny, aby miała punkt odniesienia. W takiej sytuacji do jubilera warto zabrać ze sobą jedną z pań w roli „modelki”.
 • Wykorzystaj formę śmiesznej zabawy. Jeżeli nie wiesz, jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego, możesz również zorganizować z dziewczyną małą zabawę i zmierzyć jej rozmiar palca. Jednak jak to zrobić, aby nie domyśliła się, że chodzi o zaręczyny? Wystarczy w takiej sytuacji pobrać miarę z różnych innych części jej ciała, tak aby nie wiedziała dokładnie, o który pomiar chodzi. Obwód głowy, klatki piersiowej, kolana, długość ręki czy stopy… I pomiędzy to wpleść mierzenie palców. 😉Uwaga! Lepiej zmierzyć więcej niż jeden palec, ponieważ jeśli poprosisz właśnie o serdeczny palec prawej dłoni i będziesz naciskać, w jej głowie pojawią się różne myśli i może coś zacząć podejrzewać.   
 • Urządźcie sobie zaręczyny „na niby”. Szukasz sposobu na to, jak zdobyć rozmiar pierścionka zaręczynowego? Z okazji Walentynek, waszej rocznicy lub po prostu jako formę romantycznej zabawy możesz także wymienić się „udawanymi” obrączkami ze swoją ukochaną – np. wykorzystując do tego kawałki papieru czy drucika. 😊 Faktycznie, Twoja dziewczyna będzie mogła się czegoś domyślać, ale będzie to jedynie słodka sugestia, która niczego jeszcze nie zakłada!

Jak dyskretnie zdobyć rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Nie masz pojęcia, jak zmierzyć rozmiar palca do pierścionka zaręczynowego, tak żeby dziewczyna nie zorientowała się co planujesz? Wcześniejsze sposoby są świetne, ale jednocześnie wiążą się z tym, że przyszła narzeczona zorientuje się w zamiarach swojego chłopaka. Alternatywą jest więc zmierzenie palca dziewczyny w czasie snu. 😴 Jeśli zastanawiasz się, jak dyskretnie zmierzyć palec na pierścionek zaręczynowy, być może wpadniesz na pomysł, aby zrobić to wtedy, gdy Twoja ukochana będzie… spała. Brzmi zabawnie, ale to zawsze jakiś pomysł! Upewnij się jednak, że dziewczyna ma naprawdę twardy sen. Najłatwiej będzie Ci skorzystać z kawałka sznurka, który owiniesz wokół palca ukochanej. Następnie przytnij go do odpowiedniej długości i z nim wybierz się do jubilera.

rozmiary pierścionków - mężczyzna oświadcza się kobiecie na tarasie
Adobe Stock

Tabela rozmiarów pierścionków

Aby wybrać dokładny rozmiar pierścionka, po zmierzeniu palca ukochanej należy przejrzeć tabelę rozmiarów pierścionków. 💍 Zestawienia te są zazwyczaj podobne u wszystkich jubilerów, dlatego nie ma strachu, że np. rozmiar 10 będzie różnił się w zależności od firmy jubilerskiej, którą wybierzemy. Rozmiary pierścionków zaręczynowych są uzależnione od ich obwodu oraz średnicy.

rozmiary pierścionków - pierścionek zaręczynowy z drogim kamieniem
Adobe Stock

TABELA ROZMIARÓW PIERŚCIONKÓW:

 • rozmiar 5 – obwód 45 mm, średnica 14,0 mm
 • rozmiar 6 – obwód 46 mm, średnica 14,3 mm
 • rozmiar 7 – obwód 47 mm, średnica 14,6 mm
 • rozmiar 8 – obwód 48 mm, średnica 15,0 mm
 • rozmiar 9 – obwód 49 mm, średnica 15,3 mm
 • rozmiar 10 – obwód 50 mm, średnica 15,6 mm
 • rozmiar 11 – obwód 51 mm, średnica 16,0 mm
 • rozmiar 12 – obwód 52 mm, średnica 16,3 mm
 • rozmiar 13 – obwód 53 mm, średnica 16,6 mm
 • rozmiar 14 – obwód 54 mm, średnica 17,0 mm
 • rozmiar 15 – obwód 55 mm, średnica 17,3 mm
 • rozmiar 16 – obwód 56 mm, średnica 17,6 mm
 • rozmiar 17 – obwód 57 mm, średnica 18,0 mm
 • rozmiar 18 – obwód 58 mm, średnica 18,3 mm
 • rozmiar 19 – obwód 59 mm, średnica 18,6 mm
 • rozmiar 20 – obwód 60 mm, średnica 19,0 mm
 • rozmiar 21 – obwód 61 mm, średnica 19,3 mm
 • rozmiar 22 – obwód 62 mm, średnica 19,6 mm
 • rozmiar 23 – obwód 63 mm, średnica 20,0 mm
 • rozmiar 24 – obwód 64 mm, średnica 20,3 mm
 • rozmiar 25 – obwód 65 mm, średnica 20,6 mm
 • rozmiar 26 – obwód 66 mm, średnica 21,0 mm
 • rozmiar 27 – obwód 67 mm, średnica 21,3 mm
 • rozmiar 28 – obwód 68 mm, średnica 21,6 mm
 • rozmiar 29 – obwód 69 mm, średnica 22,0 mm
 • rozmiar 30 – obwód 70 mm, średnica 22,3 mm
 • rozmiar 31 – obwód 71 mm, średnica 22,6 mm
 • rozmiar 32 – obwód 72 mm, średnica 23,0 mm
 • rozmiar 33 – obwód 73 mm, średnica 23,3 mm
 • rozmiar 34 – obwód 74 mm, średnica 23,6 mm

Po poznaniu rozmiaru pierścionka zaręczynowego bez większego stresu można zacząć planować niezapomniane zaręczyny i wybrać najpiękniejsze miejsce w Polsce na romantyczne oświadczyny. Jednak najważniejsza jest miłość, która sprawi, że z radością powiedzie sobie sakramentalne „TAK!”.

Zły rozmiar pierścionka zaręczynowego: co zrobić w takiej sytuacji?

Wiesz już, jak wybrać rozmiar pierścionka zaręczynowego? Niestety, nawet mimo najszczerszych chęci może się okazać, że ostatecznie pierścionek będzie za duży lub za mały. Co wtedy? Tego rodzaju biżuterię często można powiększyć lub zmniejszyć, ale tylko w ograniczonym stopniu. W przypadku niektórych modeli nie będzie to w ogóle możliwe. Rozmiary pierścionków mogą czasem zaskoczyć, właśnie dlatego na etapie wybierania pierścionka koniecznie zapytaj jubilera o ewentualne zmniejszenie/powiększenie lub wymianę ozdoby na inny rozmiar. To da Ci pewność, że ostatecznie pierścionek będzie mógł być dopasowany do palca narzeczonej. 😉

rozmiary pierścionków - mężczyzna zakłada kobiecie pierścionek zaręczynowy
Adobe Stock

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (30)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore