• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Woalka ślubna – intrygująca alternatywa dla welonu, ale czy dla każdej panny młodej?

Woalka ślubna – intrygująca alternatywa dla welonu, ale czy dla każdej panny młodej?

Gdy myśli się o pannie młodej, przed oczami staje kobieta ubrana w białą rozłożystą suknię i z białym welonem na głowie. Tak, welon to niemal nieodłączny element ślubnego stroju, ale nie dla każdej panny młody będzie on wyborem doskonałym. I chodzi tu nie tylko o rodzaj przyjęcia czy krój i materiał wykonania sukni ślubnej, ale też o osobiste preferencje panny młodej. W takim wypadku woalka ślubna może uratować sytuację!

Część kobiet decyduje się więc na wianek ślubny, a część na… woalkę ślubną! To nakrycie głowy, którego nie łączy się z welonem, bo go zastępuje, i to pomimo że zakrywa zupełnie inne części ciała. Welon zwykle kryje tylko włosy i ramiona, czasem plecy panny młodej, woalka zaś delikatnie osłania część twarzy przyszłej mężatki. Jednocześnie dzięki odpowiednio dobranej tkaninie – nie ogranicza w żaden sposób widoczności. Często uzupełnia ona fascynator ślubny, dzięki czemu nabiera nieco ekstrawaganckiego stylu vintage. Dlatego pytanie brzmi: czy woalka jest dla ciebie? 

Woalka ślubna – do jakiej sukni pasuje? 

Woalki i fascynatory oraz kapelusze to nieodłączne elementy strojów eleganckich pań z wyższych sfer. Jednak woalka nie będzie dobrze wyglądać z każdym rodzajem kreacji. Zastanawiając się nad tym, do jakiej sukni woalka ślubna pasuje, trzeba na pewno zauważyć, że zwłaszcza do retro. Klimaty lat 50., garsonkowe stroje, eleganckie, ołówkowe spódnice – to wszystko w połączeniu z woalką ślubną écru, ale nie tylko, to strzał w 10. Również bardziej rozłożyste sukienki w stylu pin-up bardzo lubią się z woalką, zwłaszcza gdy połączysz ją z fikuśnym fascynatorem. Dla eleganckich, lubiących koronkowe suknie pań mamy dobrą wiadomość, bo świetny wybór to koronkowa sukienka długości do kolan plus woalka ślubna. 

Do jakiej sukni jeszcze pasuje woalka? Odwróćmy to pytanie i zastanówmy się, z jaką suknią woalka się „gryzie”. Na pewno nie nadaje się do klasycznych sukien typu princesska. Tutaj zdecydowanie inne rozwiązania sprawdzą się lepiej, takie jak diadem czy opaska ślubna. Również długie koronkowe, tzw. hiszpańskie suknie wymagają raczej welonu, często takiego do ziemi. Kolejny rodzaj, który nie pasuje do woalki, to zwiewna suknia ślubna np. w stylu boho. Tu w wersji bardziej glamour sprawdzi się lepiej fascynator. 

Woalka ślubna
Pixabay

Zobacz także: Szukasz sukni ślubnej – zajrzyj do naszego katalogu z salonami sukni i znajdź najlepszy w twojej okolicy!

Jak zrobić woalkę ślubną i gdzie można ją kupić? 

Najprostszą woalkę, bez tzw. stroika, można kupić już za 30-40 zł. Oczywiście nie będzie ona tak okazała jak woalka z jedwabiu, z dużą ozdobą lub nawet na fascynatorze, ale z pewnością spełni swoje zadanie. Jeśli więc nie masz czasu ani ochoty wykonywać takiej prostej woalki samodzielnie lub też zależy ci na modelu, którego własnymi rękami nie jesteś w stanie stworzyć – możesz ją kupić!

Gdzie? Najłatwiej jest kupić woalkę ślubną przez internet. Zarówno duże portale aukcyjne, jak i strony specjalizujące się w wykonywaniu ślubnych ozdób mają w swojej ofercie woalki. Sprawa odrobinę się komplikuje, jeśli chodzi o zakup stacjonarnie. Bo idealna woalka ślubna i to, gdzie ją kupić, to już bardziej rozbudowana kwestia. Najlepszym rozwiązaniem jest popytać w salonach mody ślubnej, które zwykle mają na stanie kilka modeli, dzięki czemu możesz je przymierzyć i wyobrazić sobie różne fryzury ślubne, ale też dopasować woalkę do swojej sukni i kształtu twarzy. Inną opcją jest też rozmowa z krawcowymi, które specjalizują się w dodatkach. Wówczas dobra krawcowa uszyje ci taką woalkę, jaką chcesz.

Jak wiesz, woalka ślubna to cena mała, ale… nie zawsze. Kwoty za woalkę marzeń dochodzą do kilkuset złotych w zależności od projektu i użytych materiałów. Dlatego jeśli chcesz oszczędzić, możesz z łatwością wykonać prostą woalkę i poczuć dumę z samodzielnego wykonania tej zapierającej dech w piersiach ozdoby! Nie jest to trudne. Najpierw kup materiał, np. tiul o dużych oczkach, i wytnij go w formie prostokąta. Zetnij pod skosem boki i zbierz wszystko u góry. Już! Oto podstawowa woalka ślubna. Jak zrobić mocowanie? Na przykład na gorącym kleju do spinki, kokardki czy opaski ślubnej. 

Woalka ślubna – galeria zdjęć 

W kwestii woalki wydawałoby się, że nie ma zbyt dużego urozmaicenia. Bzdura! Woalka ślubna écru czy biała? Z tiulu czy jedwabiu? Mocowana na grzebyku czy fascynatorze? Zasłaniająca całą twarz czy tylko fragment? Przejrzyj poniższą galerię i sprawdź, co jest najlepsze dla ciebie!   

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu