Chcesz się oświadczyć? Zobacz, jak zorganizować perfekcyjne zaręczyny

Chcesz się oświadczyć? Zobacz, jak zorganizować perfekcyjne zaręczyny

O tym dniu marzy większość zakochanych kobiet i mężczyzn, którzy na wieczność chcą połączyć swoje losy. Mamy na myśli oczywiście zaręczyny, które są pierwszym krokiem prowadzącym do ślubu cywilnego, ślubu kościelnego lub ślubu konkordatowego. To właśnie od tej magicznej chwili zaczyna się historia każdej pary, która chce stworzyć szczęśliwe i trwałe małżeństwo.

Zorganizowanie zaręczyn zwykle ciąży na przyszłym panu młodym, który musi wszystko zaplanować, ustalić odpowiedni pomysł na zaręczyny, zdecydować jaki pierścionek zaręczynowy wręczy ukochanej, wybrać jego rozmiar i ułożyć sobie odpowiednią przemowę. Choć może wydawać się to nieco przerażające – wspomnienia z tych momentów na zawsze pozostaną w sercach zakochanych.

Niesamowicie silne wzruszenie, podekscytowanie, ogromne szczęście – emocji tych nie da się zapomnieć! Od czego zacząć przygotowania do zaręczyn? Poniższy poradnik pomoże wam zaplanować każdy krok, który zbliży was do magicznego „tak”, padającego z ust ukochanej.

Czy tego typu przewodnik krok po kroku o oświadczynach jest potrzebny? Wierzymy, że tak, ponieważ każdemu przyszłemu narzeczonemu zależy przecież na tym, aby zaręczyny były idealne i w 100% odpowiadały marzeniom wybranki. Okazuje się, że większość mężczyzn jako jedną z najbardziej stresujących chwil w swym życiu wskazuje właśnie zaręczyny, a odpowiednie przygotowanie się do nich z pewnością pomoże podejść do tego ważnego wydarzenia ze spokojem, pewnością siebie i radością.

Krok 1: Pomysł na zaręczyny

Każdy mężczyzna chce, aby zaręczyny, które zaplanował, były jedyne w swoim rodzaju. Właśnie dlatego dużo wcześniej obmyśla plan bądź poszukuje inspiracji. Jak zorganizować zaręczyny? Kiedy i gdzie się oświadczyć?

Planów może być wiele, jednak najlepiej dostosować je do waszych upodobań i charakterów. Jeśli twoja dziewczyna jest nieśmiała, nie oświadczaj się w obecności całej rodziny bądź wśród tłumu. Jeśli natomiast lubi sytuacje ekstremalne, zafunduj jej tego dnia lot balonem lub skok ze spadochronem, a kiedy już na nowo wasze nogi dotkną ziemi – podaruj wymarzony pierścionek zaręczynowy. Być może poniższa lista pomoże zdecydować ci, jaki pomysł na zaręczyny okaże się najlepszy dla was.

 • Zaręczyny podczas wspólnej wycieczki – z pewnością będzie to niezapomniane przeżycie, które ogromnie zaskoczy twoją ukochaną. Piękne krajobrazy, wspólne aktywności podczas podróży i oryginalne atrakcje będą budowały nastrój, który na pewno bardzo mocno wpłynie na atmosferę samych zaręczyn. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, w jakie miejsca warto udać się, jeśli planujesz oświadczyć się podczas podróży.
 • Zaręczyny w obecności rodziców – jeśli jesteście tradycjonalistami, z pewnością klasyczne oświadczyny poprzedzone prośbą rodziców o rękę ukochanej będą dla was miały bardzo duże znaczenie.
 • Zaręczyny w domu – nie musicie nigdzie wyjeżdżać, aby chwila zaręczyn była najważniejszym wydarzeniem w waszym życiu. Oświadczyny w waszym wspólnym gniazdku również mogą być spełnieniem marzeń – zwłaszcza, jeśli zadbacie o odpowiednią oprawę: kwiaty, świece, nastrojową muzykę, pyszne jedzenie, aromatyczną kąpiel, romantyczny taniec, zmysłowy masaż czy ekscytującą grę w podchody, które doprowadzą ukochaną do pierścionka.
 • Zaręczyny w restauracji – jeden z najprostszych pomysłów, który jednak posiada w sobie dużo uroku i elegancji. Wiele kobiet marzy o tym, by ich ukochany klęknął przed nimi w stylowej restauracji, podczas romantycznej kolacji przy świecach. Scena jak z filmu o miłości na pewno będzie dla was wyjątkowym przeżyciem.
 • Szalone zaręczyny – jeśli jesteście miłośnikami ekstremalnych przeżyć, połącz to wielkie wydarzenie ze spełnieniem wyjątkowego marzenia, np. o locie balonem czy skoku ze spadochronem. Zaręczyny w powietrzu mogą być znakomitym pomysłem w takim przypadku! A może macie inne, szalone marzenia, które mógłbyś wykorzystać jako tło do oświadczyn?
 • Zaręczyny na plaży – romantyczny piknik o zachodzie słońca to na pewno doskonałe tło do tej podniosłej chwili. Takie niezwykłe wspomnienia z wakacji chciałaby mieć każda kobieta!
 • Zaręczyny w śniegu – chociaż bardzo wiele par decyduje się na ten wielki krok podczas wspólnych wakacji, zaręczyny zimą mogą być niezwykle urocze. Zwłaszcza, jeśli spadnie śnieg, który tak rzadko widzimy. Góralskie oświadczyny mogą być fantastycznym przeżyciem, a miejsc w górach, które idealnie się do tego nadają, jest niezwykle dużo!
 • A może postawisz na wyjątkowo oryginalny pomysł na zaręczyny? Z pewnością twoja ukochana doceni twoje starania, jeśli wymyślisz własny sposób na nietypowe zaręczyny, zupełnie inne od wszystkich. Zaręczyny powiązane z waszą wspólną pasją, historią, charakterem waszej relacji czy czymś nietypowym, co was łączy, mogą być idealną inspiracją do ciekawych, niesamowicie zaskakujących zaręczyn.

Z pewnością najlepiej znasz twoją ukochaną i wiesz, o jakich zaręczynach może tak naprawdę marzyć. Najważniejsze, by „scenariusz na zaręczyny” zgodny był z waszymi charakterami i przyzwyczajeniami, dzięki czemu oboje będziecie czuć się swobodnie i wyjątkowo.

Krok 2: Miejsce na zaręczyny

Jeśli pomysł na oświadczyny zaręczyny jest już wybrany, miejsce na zaręczyny tak naprawdę będzie powiązane z opracowanym planem. Jeśli chodzi o pomysły na zaręczyny podczas podróży, warto wymienić kilka najciekawszych opcji, które możesz rozważyć.

 • Zaręczyny za granicą – wystarczy upolować tanie loty i wybrać się w piękne miejsce na weekend, by móc zorganizować zaręczyny jak z bajki! Dobrym pomysłem będą: niesamowicie romantyczne zaręczyny w Paryżu, eleganckie zaręczyny w Rzymie czy spontaniczne, zmysłowe zaręczyny w Barcelonie. W wymienionych artykułach znajdziesz konkretne przykłady ciekawych miejsc i atrakcji w tych miastach, które będą doskonałym tłem do tego pięknego przeżycia.
 • Zaręczyny w Polsce – nasz kraj posiada wiele wspaniałych miejsc, które warto odwiedzić podczas romantycznego, nawet krótkiego wyjazdu. Które miejsce na zaręczyny w Polsce wybierzesz? Być może spodoba ci się pomysł zaręczyn w górach, nad morzem, w Łazienkach Królewskich, Ogrodzie Japońskim, Ogrodzie Botanicznym, Zamku w Mosznej, na Wawelu czy krakowskim rynku? W powyżej wspomnianym artykule znajdziesz kilkadziesiąt wyjątkowych propozycji, spośród których na pewno wybierzesz doskonałe miejsce na zaręczyny.
 • Zaręczyny w waszym mieście – każde miasto posiada przynajmniej kilka wyjątkowych miejsc i ciekawych atrakcji, których odwiedzenie może być doskonałą okazją do zaręczyn. Sprawdź wcześniej najlepsze lokalizacje, jakie oferują np. Katowice albo Kraków. Jeśli nie mieszkasz w charakterystycznym, pięknym mieście, to nic się nie martw! Tak naprawdę romantyczne miejsca w Polsce, odpowiednie na zaręczyny, znajdziesz w każdym mieście: parki, fontanny, ogrody, tarasy widokowe, urokliwe uliczki, teatr, operę lub filharmonię. Dobrym miejscem na oświadczyny może być nawet hala sportowa, jeśli będziecie na ważnym dla was meczu czy pub, w którym odbędzie się koncert waszego idola!

Krok 3: Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać i jak dobrać jego rozmiar?

Jeśli tylko nie ogranicza nas budżet, na rynku można wybierać spośród tysięcy pierścionków zaręczynowych. Złote, srebrne, duże i małe. To, jaki pierścionek zaręczynowy wybierzesz dla swojej ukochanej, zależy tylko od ciebie. Warto oczywiście nieco wcześniej przyjrzeć się biżuterii, którą zazwyczaj nosi przyszła żona. Dobrze jest dowiedzieć się, czy lubi srebro, żółte złoto, białe złoto, a może wybiera złoto w różowym odcieniu.

W pierścionku ważny jest również kamień. Pod tym kątem istnieje wiele propozycji, jaki pierścionek zaręczynowy wybrać. Najczęściej panowie decydują się na brylant, czyli oszlifowany diament. Jednak coraz popularniejsze stają się również pierścionki z rubinem czy szmaragdem. Jeśli twoja ukochana zazwyczaj wybiera klasyczną biżuterię, warto zdecydować się na pierścionek utrzymany także w tym stylu.

Co ważne, pierścionek zaręczynowy nie musi być drogi, aby podbił serce dziewczyny. Przede wszystkim bowiem liczy się to, co sobą reprezentuje, i uczucie, którym się darzycie.

Zakochana para podczas zaręczyn
Unsplash

Zobacz także: Szukasz jubilera? Tutaj znajdziesz najlepszych specjalistów, którzy wykonają obrączki ślubne.

Co jeszcze może rodzić trudności? Oczywiście rozmiary pierścionków zaręczynowych przysparzają kłopotów niejednemu mężczyźnie. Trudno zmierzyć palec ukochanej, nie zawsze uda się również ocenić jego obwód „na oko”. Co zatem zrobić, aby zaręczyny przebiegły bezproblemowo i pierścionek nie okazał się za duży lub mały? Jak ocenić rozmiar palca ukochanej?

W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy np. siostry, mamy czy przyjaciółki dziewczyny, które mogą wiedzieć w tym temacie nieco więcej. Oczywiście istnieje zawsze opcja zabrania ze sobą jednego pierścionka, który ukochana nosi na co dzień. Na tej podstawie jubiler określi, jaki rozmiar będzie idealny. Tutaj znajdziesz więcej pomysłów na to, jak rozpoznać rozmiary pierścionków i wybrać właściwy.

Każdy przyszły narzeczony zadaje sobie również pytanie: na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. Warto sprawdzić to wcześniej, aby uniknąć niekomfortowej sytuacji i zmieszania.

Unsplash

Zobacz także: Te miejsca na zaręczyny to prawdziwy strzał w dziesiątkę!

Krok 4: Zaręczyny – co powiedzieć ukochanej?

Wielkimi krokami zbliżają się wasze zaręczyny. Co powiedzieć ukochanej podczas oświadczyn? Czy warto spisać sobie wszystkie myśli i wygłosić przemowę? To oczywiście zależy wyłącznie od tego, czy lubicie celebrować tak podniosłe chwile, czy może jednak bardziej w waszym stylu jest zrobić to spokojniej, z prostym pytaniem: „wyjdziesz za mnie?” i szczerym: „kocham cię”.

Oba wyjścia są tak samo dobre i bez dwóch zdań żadna kobieta nie będzie narzekała na którykolwiek z nich.

Jeśli jednak nie wiesz do końca, co powiedzieć, a chciałbyś, aby wybrzmiało coś więcej niż to pytanie – sięgnij do wspomnień. Powiedz jej, jak czułeś się, kiedy po raz pierwszy ją zobaczyłeś, pocałowałeś, dotknąłeś. Wyznaj, jak widzisz waszą przyszłość i jak się czujesz, kiedy nie ma jej obok. Każda kobieta choć raz chciałaby coś takiego usłyszeć od swojego mężczyzny.

Może będziesz chciał także przygotować kwiaty na zaręczyny? Na pewno taki dodatek będzie bardzo mile widziany! Postaw na sprawdzone, czerwone róże lub rustykalny bukiet, jeśli twoja ukochana preferuje bardziej swobodne kompozycje.

Krok 5: Cieszcie się i celebrujcie!

Największy stres za wami? Na pewno wasze zaręczyny były perfekcyjne. Nawet, jeśli coś poszło nie do końca zgodnie z planem, to z pewnością będzie to piękny element najwspanialszych wspomnień. Gratulujemy! Teraz pora na… świętowanie! Jak najlepiej celebrować zaręczyny? Umówcie się na sesję narzeczeńską. Pojedźcie gdzieś razem, by w intymnej atmosferze nacieszyć się tym wyjątkowym wydarzeniem. Spełnijcie jakieś wspólne marzenie. Może nawet będziecie chcieli zrobić podobne tatuaże?

Pora także ogłosić dobrą nowinę! Zaplanujcie wspólnie, jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach. Może zaprosicie ich do siebie na obiad, albo odwiedzicie ich w celu przekazania tej radosnej informacji? Dobrze byłoby także zorganizować kolację zapoznawczą rodziców, jeśli nie mieli okazji się jeszcze poznać.

A w bonusie podsuwamy wam playlistę do świętowania zaręczyn 😉 Niech uczucia, jakie wspominane są w tych piosenkach, towarzyszą wam każdego dnia!

W czasie przygotowań do ślubu i wesela pomoże wam nasz planer ślubny – aplikacja mobilna!

Wersja na Android dostępna jest tutaj:

planer ślubny Android

Wersja na iOS dostępna jest tutaj:

Planer ślubny iOS

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu