Zero waste. Jak śmiecić mniej i zacząć żyć w zgodzie z naturą?

W polskich domach powstaje rocznie ok. 12 milionów ton odpadów. Większość z nich ląduje na wysypiskach, a aż 2 miliony ton trafiają do lasów lub domowych palenisk. Dzisiejszy tryb życia powoduje, że produkujemy więcej odpadów niż kiedykolwiek, co istotnie oddziałuje na środowisko, w którym żyjemy.

Zero waste. Jak śmiecić mniej i zacząć żyć w zgodzie z naturą?

Przeczytaj i oceń!

4.5/5 - (40)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Dołączając do ruchu zero waste, masz decydujący wpływ na zmniejszenie stanu zanieczyszczenia naszej planety i poprawę jakości życia.

Oferty promowane

Na czym opiera się filozofia zero waste?

Ruch zero waste zyskał rozgłos na początku lat dwutysięcznych. W dosłownym tłumaczeniu oznacza “brak marnowania” i nawołuje do generowania jak najmniejszej ilości odpadów. Takie działanie pomaga naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami. Propagatorzy ruchu starają się dotrzeć do jak największej liczby osób. Uświadamiając społeczeństwo o czyhającej za rogiem katastrofie ekologicznej, podpowiadają, w jaki sposób ograniczyć zanieczyszczanie środowiska.

Z powodu produkowanych przez człowieka śmieci co roku w oceanach ginie prawie milion morskich zwierząt. Wiele wyrzucanych każdego dnia torebek foliowych trafia właśnie do oceanów. Żyjące tam żółwie morskie mylą je z meduzami, połykają i giną w męczarniach. Nasze codzienne decyzje mają wpływ na ich życie. Zero waste ochroni nasze otoczenie przez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie oraz odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów. Bez ich spalania, zrzutów do ziemi czy wody.

drewniane sztućce w myśl idei zero waste
Unsplash

Zero waste – zasady odpowiedzialnego korzystania z dóbr współczesności

Zasady zero waste sprowadzają się do wprowadzenia w życie pięciu eRek:

  1. REFUSE – odmawiaj. Odmawiaj korzystania z jednorazowych opakowań, używając torby materiałowej wielokrotnego użytku. Odmawiaj przyjmowania ulotek reklamowych, które nie są ci potrzebne. Odmawiaj wysyłania faktur i dokumentów, które z powodzeniem możesz otrzymać drogą elektroniczną. Odmawiaj wszelkich produktów wytworzonych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.
  2. REDUCE – ograniczaj. Ograniczaj korzystanie z rzeczy, które nie są ci niezbędne do życia. Postaw na zdrowy rozsądek i minimalizm dominujący w ideologii zero waste. Zastanów się, które rzeczy musisz kupić, a które możesz wykonać samodzielnie, jak np. personalizowany bullet journal. Zrezygnuj z kupowania plastikowych butelek z wodą, kawy w styropianowym kubeczku z plastikową pokrywką i plastikowych słomek. Noś ze sobą kubek termiczny lub bidon. Wiele kawiarni propagujących ruch zero waste postanowiło nagradzać godną naśladowania postawę swoich klientów. Przychodząc z własnym kubkiem termicznym, możesz liczyć na otrzymanie zniżki lub słodkie podziękowanie.
  3. REUSE – używaj ponownie. Używaj ponownie wielorazowych opakowań. Szklane słoiki i butelki możesz wykorzystać na zrobienie własnych przetworów i nalewek. Nie wyrzucaj golarki na żyletki po jednym użyciu, zamiast tamponów sięgnij po kubeczek menstruacyjny, a zużytą szczoteczkę wykorzystaj przy czyszczeniu niewielkich powierzchni glazury. Po otrzymaniu paczki nie wyrzucaj pudełka. Wykorzystaj je w chwili, kiedy to ty zechcesz nadać przesyłkę. Coraz więcej istniejących na rynku firm wykorzystuje opakowania zero waste, które mają znaczący wpływ na zmniejszenie wpływu przedsiębiorców na zanieczyszczanie środowiska.
  4. RECYCLE – segreguj i przetwarzaj. Pomimo wielu akcji uświadamiających, reklam w prasie i telewizji, obowiązku segregowania odpadów wiele osób nadal wrzuca wszystkie wyprodukowane przez siebie śmieci do kontenera z odpadami zmieszanymi. A przecież segregacja śmieci jest dziecinnie prosta. Zorganizuj pojemniki na szkło, papier, plastik i odpadki organiczne. Papier możemy przetwarzać nawet sześciokrotnie. Z niepotrzebnego materiału, prześcieradła lub sukienki uszyj torbę na zakupy.
  5. ROT – kompostuj. Kompostuj odpadki organiczne, aby otrzymać z nich energię lub naturalny nawóz do roślin. Mieszkańcy bloków mają do dyspozycji kontenery z napisem BIO przeznaczone do wyrzucania tego typu odpadów.
produkty czyszczące zgodnie z filozofią zero waste
Unsplash

Zero waste w domu. Kiedy jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę na ograniczenie produkcji śmieci?

Pamiętaj, że ta idea nie ogranicza się do wyrzucenia plastikowego opakowania po jogurcie do stosownego pojemnika. Filozofię zero waste można z powodzeniem zastosować w każdym obszarze życia:

Zakupy spożywcze. Kupuj rozsądne ilości produktów spożywczych, nie marnuj jedzenia i wody. Płynąca w polskich kranach woda nadaje się do spożycia nawet bez przegotowania. Zamiast sięgać po zgrzewkę butelek w supermarkecie, skorzystaj z wody z kranu. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze i ograniczysz zużycie plastikowych butelek.

Sprzątanie mieszkania. Nie tylko same opakowania, ale ich zawartość może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Podczas domowych porządków korzystasz z ogólnodostępnej chemii, zapominając że przy użyciu kilku składników, które znajdziesz w kuchni, możesz uzyskać ten sam efekt. Domowe środki czystości w postaci sody oczyszczonej i octu sprawią, że cały dom będzie błyszczał.

Remont. Podczas domowych rewolucji ilość śmieci rośnie w zatrważającym tempie. Musisz zadbać o przekazanie w odpowiednie miejsca gruzu, kartonów lub niechcianych mebli. Planując remont kuchni lub – remont łazienki, weź pod uwagę odmalowanie glazury przy użyciu stosownej farby, zamiast kucia i wymiany na nową. Możesz także, przy użyciu specjalistycznego kleju, przykleić nowe płytki na stare, unikając generowania dodatkowych odpadów.

Nietrafiony prezent. Jeżeli zostaniesz obdarowany przedmiotem, który nie przypadł ci do gustu, nie pozbywaj się go od razu. Zastanów się, która z bliskich ci osób może ucieszyć się z jego posiadania. To doskonały pomysł na prezent na parapetówkę, urodziny czy rocznicę.

Do pięciu podstawowych zasad zero waste, zwolennicy ruchu dodają jeszcze REPAIR – naprawiaj i REMEMBER – pamiętaj. Zastanówmy się nad każdą rzeczą, którą chcemy wyrzucić do kosza. Być może będziemy mogli naprawić ulubione buty lub skrócić rozdartą sukienkę, nadając jej nowe życie. Pamiętajmy o tych zasadach każdego dnia. Te małe rzeczy mają ogromny wpływ na życie nasze i naszych dzieci.

Oceń artykuł!

4.5/5 - (40)

Katarzyna Grabowska

Katarzyna Grabowska

Absolwentka prawa, miłośniczka włoskich przysmaków i produkcji filmowych Złotej Ery Hollywood. Interesuje się psychologią, kryminologią, szeroko rozumianą sztuką oraz wnętrzarstwem. Idealny ślub? Powinien odzwierciedlać temperament i zainteresowania młodej pary.

Więcej artykułów autora Katarzyna Grabowska
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore