• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Czy kwiaty na zaręczyny to obowiązkowy element? Sprawdź, jaki bukiet na zaręczyny będzie najlepszy.

Czy kwiaty na zaręczyny to obowiązkowy element? Sprawdź, jaki bukiet na zaręczyny będzie najlepszy.

Forma zaręczyn niesamowicie zmieniała się na przestrzeni czasu – jeszcze nie tak dawno przybierała bardzo oficjalny i podniosły charakter. Dziś wciąż traktowane są one jako wyraz deklaracji i poważnej obietnicy, ale ich przebieg najczęściej jest nieco bardziej swobodny. To zwykle mężczyzna, biorąc pod uwagę charakter i oczekiwania swojej wybranki, decyduje, gdzie będzie miała miejsce ta wyjątkowa chwila, kto będzie obecny, jaki wybierze pierścionek oraz… czy wręczy swej lubej kwiaty. Czy są one obowiązkowe? Jakie wybrać? Ile powinno ich być?

Kwiaty na zaręczyny to jeden z tradycyjnych rytuałów, które dawniej były standardowym, niemal obowiązkowym elementem oprawy tego wydarzenia. Mężczyzna wręcza bukiet na zaręczyny  albo jednocześnie z pierścionkiem, tuż przed nim lub zaraz po tym, gdy partnerka odpowie na oświadczyny. Najważniejsze, by sytuacja ta przebiegła w naturalny sposób. Już samo to, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, generuje czasem stres podczas oświadczyn.

Kwiaty nie tylko podkreślają uroczysty charakter tego wydarzenia, są wyrazem szacunku i miłości, ale też niosą określone znaczenie. Sekretna mowa kwiatów i ich symbolika nie każdemu jest znana, a w dzisiejszych czasach niewiele osób przywiązuje do tego większą wagę, ale z pewnością warto przynajmniej poznać pewne tradycje. 

czerwone i różnorodne kwiaty na zaręczyny w pięknym bukiecie
Pexels

Zobacz także: Kwiaty na zaręczyny oraz bukiety ślubne warto zamówić u doświadczonych florystek. Zajrzyj do naszego katalogu firm weselnych i znajdź znakomitą kwiaciarnię!

Ile róż na zaręczyny? Czy są jakieś określone zasady savoir-vivre’u w tej kwestii?

To, czy zaręczyny będą bardzo tradycyjne, czy nieco bardziej oryginalne, zależy oczywiście od oczekiwań i pragnień zakochanych, a także pewnych przyzwyczajeń rodzinnych. To samo dotyczy kwiatów. To, czy w ogóle pojawią się podczas oświadczyn, jest bardzo indywidualną kwestią, zależną także od tego, jaki pomysł na zaręczyny ma mężczyzna.

Najczęściej kwiaty pojawiają się w przypadku klasycznych, bardziej konwencjonalnych zaręczyn, które odbywają się np. w domu czy restauracji. Również biorąc pod uwagę względy logistyczne, bukiet na zaręczyny łatwiej jest ukryć i zaskoczyć tym samym ukochaną, gdy planujemy oświadczyć się w takim miejscu. W przypadku plaży, podróży i innych bardziej oryginalnych pomysłów na to wydarzenie mężczyzna przygotowuje często tylko pierścionek zaręczynowy, pomijając kwiaty. Bardzo często wybiera się bowiem różne najpiękniejsze miejsca w Polsce jako idealne lokalizacje na zaręczyny, a wtedy trudno przemycić bukiet kwiatów niepostrzeżenie.

Jakie kwiaty na zaręczyny – bukiet róż czy inne gatunki? Ile kwiatów w bukiecie?

Jeśli jednak decydujesz się na to, by wręczyć swojej partnerce kwiaty podczas zaręczyn, z pewnością gest ten będzie doceniony. Chociaż nie ma sztywnej zasady, jakie kwiaty na zaręczyny będą najlepsze, to jednak róże są najczęściej wybierane na tę okazję. Jeśli twoja wybranka ma swój ulubiony gatunek kwiatów, z pewnością warto postawić właśnie na nie, ale jeśli nie ma konkretnych preferencji, bukiet róż na zaręczyny będzie odpowiednim wyborem. Majestatyczne, czerwone róże symbolizują głębokie oddanie, miłość i pożądanie. 

A co, jeśli nie róże? Gdy twoja partnerka woli delikatniejsze, bardziej swobodne i romantyczne kompozycje, na pewno florystka pomoże skomponować idealną wiązankę z piwonii, margaretek, eustomy czy goździków. Pastelowy, swobodny i luźny bukiet jest obecnie także jedną z najpopularniejszych propozycji, jeśli chodzi o bukiet ślubny, dlatego na pewno wywrze dobre wrażenie na ukochanej.

Jeśli jednak stawiamy na najbardziej klasyczne rozwiązanie, czyli róże, warto zastanowić się, ile róż na zaręczyny powinno znaleźć się w kompozycji. Okazuje się, że według florystycznej tradycji, liczba 108 róż mówi: “Wyjdź za mnie”. Bukiet nie musi być jednak aż tak duży, albowiem już 9 kwiatów niesie wiadomość: “Z Tobą na zawsze”, 12 – “Bądź moja”, a 21 – “Jestem Ci oddany”. Wierzymy jednak, że większość kobiet w czasie tak ważnej dla nich chwili nie planuje przeliczania róż w bukiecie i skupia się na tym, co najważniejsze – miłości do swojego mężczyzny. 

kolorowe i delikatne kwiaty na zaręczyny
Unsplash

Zobacz także: Zanim zdecydujesz się na zakup, porównaj rozmiary pierścionków zaręczynowych! Zobacz, jak sprawdzić rozmiar pierścionka Twojej ukochanej.

Kwiaty na zaręczyny dla teściowej – weź to pod uwagę, jeśli planujesz tradycyjną formę oświadczyn

Jeśli chcesz poprosić o rękę swoją ukochaną w jej rodzinnym domu, w obecności rodziców, to dobrym zwyczajem będą kwiaty na zaręczyny dla teściowej. Wykażesz się wtedy dobrymi manierami i podkreślisz, że mamę swej przyszłej żony darzysz dużym szacunkiem. Warto także przygotować prezent z okazji zaręczyn dla przyszłego teścia – może to być chociażby butelka dobrego alkoholu czy inny elegancki podarunek. Takie zachowanie jest bardzo dobrze widziane w przypadku tradycyjnych, oficjalnych zaręczyn, na które wciąż jeszcze decyduje się wiele par. W wielu domach to zwyczaj, do którego przywiązuje się ogromną wagę. W tym wypadku warto dowiedzieć się także, czy po zaręczynach będziecie planowali zorganizować oficjalne zmówiny (o ile wasi rodzice jeszcze się nie poznali).

W takim razie jakie kwiaty na zaręczyny dla teściowej pasują najbardziej? Tulipany, lilie, piwonie, herbaciane róże, gerbery, margaretki. Warto dowiedzieć się po prostu, jakie kwiaty lubi najbardziej i to z nich skomponować bukiet. 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu