Najpiękniejsze kwiaty na zaręczyny 💐 Sprawdź, jaki bukiet zaręczynowy będzie najlepszy!

Najpiękniejsze kwiaty na zaręczyny 💐 Sprawdź, jaki bukiet zaręczynowy będzie najlepszy!
Adobe Stock

Forma zaręczyn niesamowicie zmieniała się na przestrzeni czasu – jeszcze nie tak dawno przybierała bardzo oficjalny i podniosły charakter. Dziś wciąż traktowane są one jako wyraz deklaracji i poważnej obietnicy, ale ich przebieg najczęściej jest nieco bardziej swobodny. To zwykle mężczyzna, biorąc pod uwagę charakter i oczekiwania swojej wybranki, decyduje, gdzie będzie miała miejsce ta wyjątkowa chwila, kto będzie obecny, jaki wybierze pierścionek zaręczynowy oraz czy wręczy swej ukochanej kwiaty. Czy są one zatem obowiązkowe? Jakie wybrać? Ile powinno ich być? 💐

Aplikacja wesele z klasą

Zwyczaj darowania kwiatów przez mężczyzn podczas zaręczyny jest już z nami od wielu lat. Bukiet kwiatów to symbol miłości, 🥰 którym zakochani obdarowują swoje przyszłe narzeczone równocześnie z momentem wręczania pierścionka zaręczynowego lub zaraz po. Jest to piękna tradycja, która świadczy nie tylko o ogromnym uczuciu, ale również jest wyrazem szacunku dla swojej wybranki oraz pokazuje głębokie oddanie.

Oferty promowane

Kwiaty nie tylko podkreślają uroczysty charakter tego wydarzenia, ale też niosą określone znaczenie. 🌺 Sekretna mowa kwiatów i ich symbolika nie każdemu jest znana, a w dzisiejszych czasach niewiele osób przywiązuje do tego większą wagę, ale z pewnością warto przynajmniej poznać pewne tradycje. 

W czasie przygotowań do ślubu i wesela pomoże Wam nasz planer ślubny – aplikacja mobilna!

Wersja na Android dostępna jest tutaj:

planer ślubny Android

Wersja na iOS dostępna jest tutaj:

Planer ślubny iOS

Skąd wzięła się tradycja wręczania kwiatów na zaręczyny?

Dzieje florystycznej tradycji sięgają już czasów prehistorycznych, a jej symbolika jest bardzo bogata. Już wtedy bowiem rozpoczęto wręczanie kwiatów i bukietów. Jak głosi tradycja, mężczyźni, którzy wracali z polowania przynosili do domu nie tylko zdobycz, ale również kwiaty i zioła o właściwościach leczniczych. 🌼 Kobiety wykorzystywały je do suszenia oraz robienia lekarstw. Mówi się również, że ciała zmarłych układano na kwiatach, pokazując, że są symbolem pożegnania oraz elementem dekoracyjnym.

Kwiaty na zaręczyny - kobieta i mężczyzna z bukietem czerwonych róż i balonami
Adobe Stock

Dziś kwiaty są symbolem wielu silnych uczuć i emocji. Wręczamy je nie tylko osobom, które kochamy, ale również przyjaciołom i znajomym na różne okazje. Prawdziwą popularność zyskały w czasach starożytnej Europę i Azję, gdzie cesarze rozpoczęli zwyczaj pielęgnowania, a następnie zrywania kwiatów ogrodowych.

Dopiero jednak w XIX wieku rozpoczął się kult kwiatów zwiany również „językiem kwiatów”. 🌸 To wtedy właśnie panowie zaczęli wyrażać swoje uczucia za pośrednictwem określonego gatunku i koloru kwiatów. Niektóre z tych symboli przetrwały do dziś, bowiem czerwień kojarzona jest z miłością, a żółć z separacją. Co jednak ciekawe, róż był oznaką namiętności i dlatego to właśnie róże wręczano na początku znajomości. Według dawnych przypowieści czerwone róże darowane kobiecie, której się nie kocha zwiastują kłótnię, a nawet rychłe zerwanie. Stąd „bezpiecznymi” kwiatami zaczęły być goździki, eustomy i tulipany.

W czasach wiktoriańskich wręczenie kwiatów było dobrym zwyczajem, gdyż był to wyraz znajomości savoir-vivre. Dziś jest to po prostu wspaniały upominek dla bliskich nam osób bez względu na wiek czy okoliczności.

Jakie kwiaty na zaręczyny wybrać?

Jeśli decydujesz się na to, by wręczyć swojej ukochanej bukiet kwiatów na zaręczyny, z pewnością zastanawiasz się, jakie kwiaty wybrać. Chociaż nie ma sztywnej zasady, jakie kwiaty na zaręczyny będą najlepsze, to jednak róże są najczęściej wybierane z okazji zaręczyn. 🥀 Jeśli twoja wybranka ma swój ulubiony gatunek kwiatów, z pewnością warto postawić właśnie na nie, ale jeśli nie ma konkretnych preferencji, bukiet róż na zaręczyny będzie odpowiednim wyborem. Majestatyczne, czerwone róże symbolizują głębokie oddanie, miłość i pożądanie. Białe róże zaś symbolizują niewinność i trwałą miłość.

Kwiaty na zaręczyny - bukiet z róż i hortensji
Adobe Stock

A co, jeśli nie róże? Postaw na wiązankę ulubionych kwiatów. Gdy twoja partnerka, od czerwonych róż, woli delikatniejsze, bardziej swobodne i romantyczne kompozycje, na pewno florystka pomoże skomponować idealną wiązankę z piwonii, margaretek, eustomy czy goździków. 🌸 Dobrym wyborem będą również lilie. Pastelowy, swobodny i luźny bukiet jest obecnie także jedną z najpopularniejszych propozycji, jeśli chodzi o bukiet ślubny dlatego na pewno wywrze dobre wrażenie na ukochanej.

Kwiaty na zaręczyny – piwonie

Kwiaty na zaręczyny - bukiet z czerwonych piwonii
Adobe Stock

Królewski kwiat o bardzo bogatym znaczeniu. W starożytności wierzono, że bukiet kwiatów z piwonii potrafi odstraszyć złe duchu oraz zapobiec koszmarom. W Chinach ich symbolika powiązana jest z bogactwem, zdrowiem i radością. Decydując się na piwonie w bukiecie zaręczynowym warto, abyś wiedział, co oznaczają. Biała piwonia to egzaltacja, różowa głębokie porozumienie między partnerami, czerwona miłość i namiętność, purpurowa zaś to hańba i potępienie. 🌺

Kwiaty na zaręczyny – eustoma

Kwiaty na zaręczyny - bukiet z kwiatami eustomy
Adobe Stock

Za królową wśród kwiatów od zawsze uznaje się różę, jednak od pewnego czasu to właśnie eustoma zaczyna wybijać się na pierwszą pozycję. Eustoma to piękny, delikatny kwiat o wielu kolorach i bogatej symbolice. Biała oznacza czułość i otwartość, różowa elegancję i sympatię, fioletowa luksus i hojność zaś błękitna namiętność i pasję. 🌸 Chociaż róża do bukietu to oczywisty wybór można również pomyśleć o zestawieniu jej z eustomą. Utworzy to na pewno oryginalną wersję zaręczynowej kompozycji.

Kwiaty na zaręczyny – margaretka

Kwiaty na zaręczyny - bukiet margaretek
Adobe Stock

Margaretki w bukiecie zaręczynowym? Czemu nie! Często nazywane są dużymi rumiankami i coś faktycznie w tym jest 🌼 Kwiatki te, podobnie, jak pierścionki zaręczynowe, są delikatne, subtelne oraz niosące pozytywne skojarzenia. Mężczyzna, który wybiera margaretki do bukietu, zdecydowanie powinien znać ich symbolikę. Białe to niewinność i czystość, żółte to radość i ciepło, ale również zdrada, zielone to młodość i życie, niebieskie świeżość, wierność oraz fioletowe to elegancja, ale także rozstanie.

💡 Zobacz także: Kwiaty na zaręczyny oraz bukiety ślubne warto zamówić u doświadczonych florystek. Zajrzyj do naszego katalogu firm weselnych i znajdź znakomitą kwiaciarnię!

Ile kwiatów w bukiecie?

Kwiaty na zaręczyny - śliczny bukiet z piwonii, róż i eustomy
Adobe Stock

Każdy mężczyzna wie, że moment zaręczyn jest jedną z najważniejszych chwil w życiu. Zadając to najważniejsze pytanie, warto zastanowić się, jak powinna wyglądać cała oprawa tej chwili. Oczywiście jednym z kluczowych pytanie, jakie zadają sobie panowie jest, ile kwiatów w bukiecie zaręczynowym powinno się znaleźć. I tutaj być może Was zaskoczymy, ale nie ma na to określonej reguły. 😉 Bukiety zaręczynowe, o ile nie składają się z róż, wcale nie muszą posiadać określonej ilości kwiatów i zdecydowanie nie musi to być ogromny bukiet. Zawsze starajcie się wybrać kwiaty, które przede wszystkim spodobają się Twojej wybrance. Liczba kwiatów naprawdę nie odgrywa tutaj większego znaczenia.

💡 Zobacz także: Przed Wami sesja narzeczeńska? Wybierz najlepszego fotografa w Twojej okolicy!

Pamiętaj, że im większy bukiet tym wyższa cena. Wszystko zależy od tego, na ile kwiatów się zdecydujesz, jakiego gatunku (czy jest na nie sezon czy też nie) oraz od renomy kwiaciarni. Weź pod uwagę również fakt, że kwiaciarnie na terenie całej Polski mają podobne ceny, jednak w dużych metropoliach mogą one być odrobinę wyższe. Podsumowując – nie ma żadnej określonej ilości kwiatów w bukiecie zaręczynowym, które powinno się wręczyć. Jeśli chcesz, aby bukiet był zrobiony z rozmachem możesz postawić nawet na kilkadziesiąt kwiatów, a jeśli zdecydujesz, że kompozycja jest tylko i wyłącznie symbolem, możesz postawić na mały, elegancki bukiecik. 💐

Ile róż na zaręczyny?

Róże to przepiękne i zarazem najczęściej wybierane kwiaty z bogatą tradycją, jak i symboliką. Kolor róż może wyrazić więcej niż tysiąc słów. Czerwone róże oznaczają namiętność, białe niewinną i trwałą miłość, róże podziw i uznanie zaś herbaciane fascynację i pożądanie. 🌹

Kwiaty na zaręczyny - mężczyzna trzyma bukiet róż
Adobe Stock

Jeśli zatem stawiamy na najbardziej klasyczne rozwiązanie, czyli róże, warto zastanowić się, ile róż na zaręczyny powinno znaleźć się w kompozycji. 🥀 Okazuje się, że według florystycznej tradycji, liczba 108 róż mówi: “Wyjdź za mnie”. Bukiet nie musi być jednak aż tak duży, albowiem już 9 kwiatów niesie wiadomość: “Z Tobą na zawsze”, 12 – “Bądź moja”, a 21 – “Jestem Ci oddany”. Wierzymy jednak, że większość kobiet w czasie tak ważnej dla nich chwili nie planuje przeliczania róż w bukiecie i skupia się na tym, co najważniejsze – miłości do swojego mężczyzny. 

Kiedy dać kwiaty na zaręczynach?

Jeśli połączyła Was miłość od pierwszego wejrzenia to z całą pewnością wkrótce zaczniecie myśleć, aby wejść na wyższy etap. Ty, jako mężczyzna rozpoczniesz planowanie zaręczyn, będziesz zastanawiał się, jaki rozmiar pierścionka będzie najlepszy, a kiedy Twoja ukochana powie „tak” zaczniecie wybierać obrączki ślubne. Wszystko wydaje się być idealnie zaplanowane, pora zatem, aby ten wyjątkowy dzień również przebiegł zgodnie z zasadami savior-vivre. Na całe szczęście nie ma żadnych określonych reguł, kiedy powinno się wręczyć ten symbol miłości, jakim są kwiaty. 💐

Kwiaty na zaręczyny - bukiet z piwonii, róż i eukaliptusa
Adobe Stock

Bardzo często panowie decydują się, aby wręczyć kwiaty zaraz po włożeniu pierścionka zaręczynowego na palec ukochanej. Czasem jednak przed uklęknięciem na prawe kolano bukiet wędruje do wybranki. 💍 Nie istnieją żadne sztywne zasady. Najważniejsze, abyś to Ty wybrał odpowiedni moment i czuł się komfortowo.

Jakie kwiaty na zaręczyny dla teściowej?

Jeśli jesteś zwolennikiem oficjalnych zaręczyn, kwiaty dla przyszłej teściowej na pewno się przydadzą. W zasadzie będą Ci potrzebne dwa bukiety dla przyszłej narzeczonej, jak i mamy. Zatem, jeśli chcesz poprosić o rękę swoją ukochaną w jej rodzinnym domu, w obecności rodziców, to kwiaty dla przyszłej teściowej będą na pewno dobrym zwyczajem. 👵 Wykażesz się wtedy dobrymi manierami i podkreślisz, że mamę swej przyszłej żony darzysz dużym szacunkiem.

Kwiaty na zaręczyny - mężczyzna daje kwiaty i prezent swojej przyszłej teściowej
Adobe Stock

Warto także przygotować prezent z okazji zaręczyn dla przyszłego teścia – może to być chociażby butelka dobrego alkoholu czy inny elegancki podarunek lub inne tego typu produkty. 🧓 Takie zachowanie jest bardzo dobrze widziane w przypadku tradycyjnych, oficjalnych zaręczyn, na które wciąż jeszcze decyduje się wiele par. W wielu domach to zwyczaj, do którego przywiązuje się ogromną wagę. W tym wypadku warto dowiedzieć się także, czy po zaręczynach będziecie planowali zorganizować oficjalne zmówiny (o ile Wasi rodzice jeszcze się nie poznali).

W takim razie jakie kwiaty na zaręczyny dla teściowej pasują najbardziej? Tulipany, lilie, piwonie, herbaciane róże, gerbery, margaretki. 🌼 Pamiętaj, że w tym wypadku czerwone róże powinny być zarezerwowane tylko dla ukochanej. Warto dowiedzieć się po prostu, jakie kwiaty lubi najbardziej i to z nich skomponować bukiet. 

Podsumowanie tego artykułu

4.7/5 - (13)

Wiktoria Marcinkiewicz

Wiktoria Marcinkiewicz

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Niepoprawnie zakochana w teatrze i kinematografii. Miłośniczka dobrego contentu i marketingu. W wolnych chwilach zaczytuje się w książkach Joanny Bator i udaje się na długie spacery ze swoim wiernym psim przyjacielem.

Więcej artykułów autora Wiktoria Marcinkiewicz

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore