Jak wygląda hinduskie wesele? Te rytuały i zwyczaje warto znać!
Ślub w Indiach to niejednokrotnie wydarzenie przypominające kadr z filmu Bollywood. Mnogość atrakcji, bogate dekoracje, stroje niczym z bajki charakteryzują większość wesel w Indiach. O tym, jak wygląda hinduskie wesele, ale także o zwyczajach i innych ślubnych rytuałach przeczytacie w artykule!

Hinduski ślub – jak wyglądają zaręczyny w Indiach?
Tradycyjne hinduskie zaręczyny znacznie różnią się od tych, które znamy z rodzimego podwórka, a kwestia aranżowania większości małżeństw to wcale nie relikt pradawnych czasów. Bynajmniej nie w Indiach.
Wybór przyszłej małżonki spoczywa na rodzicach pana młodego, którzy w momencie, gdy ten zgłasza gotowość do ożenku, poszukują dla syna odpowiedniej kandydatki 👰. Jeśli kandydatka zostanie już wybrana, następnym krokiem jest wyrażenie zgody na zamążpójście przez samą zainteresowaną i jej rodzinę. Zdarzają się oczywiście przypadki, że młodzi znają się wcześniej. Jednak nawet w takiej sytuacji małżeństwo musi zostać zaakceptowane przez rodziny przyszłych nowożeńców.
Przyszli małżonkowie widzą się po raz pierwszy dopiero w trakcie zaręczyn 💍, które mają miejsce około pół roku przed planowaną ceremonią zaślubin. Wcześniej mogą do siebie dzwonić lub pisać, aby się bliżej poznać. Ponadto decyzję o ślubie poprzedzają rodzinne narady, które trwać mogą nawet kilka dni. W trakcie takich spotkań, oprócz sprawdzenia czy pomiędzy przyszłymi małżonkami nie ma pokrewieństwa, stawiane są również horoskopy i wróżby 🔮.

💡 Zobacz także: Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce i za granicą? Podpowiadamy!
Indyjski ślub – święto pełne obrzędów i rytuałów
Indyjska kultura pełna jest różnego rodzaju barwnych rytuałów i obrzędów. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o ślub w Indiach i hinduskie wesele.
Rytuał oczyszczenia
To rytuał oczyszczenia poprzedzający ceremonię zaślubin, który ma miejsce zarówno w domu panny młodej, jak i pana młodego. W trakcie obrzędu przyszli małżonkowie oczyszczani są przez najbliższych członków rodziny pastą z kurkumy, oleju musztardowego i drzewa sandałowego, co według hinduskich wierzeń ma odpędzić złe duchy. Po namaszczeniu panna młoda udaje się na rytualną kąpiel, a następnie zakłada na siebie uroczysty strój. Zazwyczaj jest to sari w tradycyjnym kolorze, a więc czerwonym, pomarańczowym lub różowym. Oprócz samego rytuału oczyszczenia w czasie obrzędu zgromadzeni odmawiają modlitwy i mantry. Całemu wydarzeniu towarzyszą muzyka, śpiew i tańce 💃🕺.
Rytuał naznaczenia
Uważany za jeden z najważniejszych przed ślubem. Podczas obrzędu ojciec lub brat panny młodej umieszcza na czole pana młodego czerwony znak tzw. tilak na znak błogosławieństwa. Jest to również symbol odpowiedzialności przyszłego męża za swoją żonę oraz ich wspólne dzieci. Uroczystość przepełniona jest radosnymi tańcami i śpiewami, opowiadającymi historię pary młodej 👰🤵. W trakcie obrzędu obie rodziny wymieniają się także różnymi prezentami i podarunkami.
Rytuał henny
Podobnie jak podczas przygotowań do tureckiego wesela, wieczór henny jest także bardzo istotnym elementem w tradycji indyjskiej. To jeden z ostatnich rytuałów przedślubnych w trakcie którego ręce i stopy panny młodej dekoruje się przeróżnymi wzorami z henny. Według wierzeń, takie zdobienie ciała ma przynieść szczęście i pomyślność małżeństwu 💕.

💡 Zobacz także: Henna brwi – wszystko co musisz o niej wiedzieć!
Hinduskie wesele – jak wygląda dzień ślubu w Indiach?
W dniu ślubu przygotowania trwają już od wczesnego ranka. Jednak tak naprawdę cała uroczystość rozpoczyna dopiero przybyciem pana młodego w orszaku ślubnym do domu swojej wybranki. Drogę do przyszłej żony mężczyzna pokonuje zazwyczaj przy akompaniamencie orkiestry 🥁 oraz śpiewów najbliższej rodziny i krewnych. Po dotarciu do domu narzeczonej zostaje przywitany przez swoich teściów, a następnie doprowadzony na miejsce ceremonii.
Var Mala
Kolejny niezwykle istotnym rytuałem w czasie hinduskiego wesela jest Var Mala, czyli wymiana girland między przyszłymi małżonkami. Ten moment to także ich oficjalne przedstawienie. Panna młoda podczas ślubu i wesela ubrana jest w bogato zdobione, wyszywane koralikami czerwone sari – kolor ten w kulturze indyjskiej symbolizuje bowiem czystość i niewinność. Z kolei pan młody na ten wielki dzień zakłada tradycyjny, odświętny strój oraz turban na głowę.
Ślub w Indiach – ceremonia pod baldachimem
Po oficjalny przedstawieniu i wymianie girland przychodzi czas na następną część ceremonii, której przewodniczy bramin. Para młoda zasiada pod baldachimem i rozpoczyna się rytuał złożenia darów bogom. Małżonkowie wsypują je do świętego ognia, który później wspólnie okrążają, modląc się by bóg błogosławił ich wspólną drogę. Następnie pan młody czyni na czole swojej żony 👰 czerwony znak, symbolizujący zmianę stanu cywilnego.
Wesele w Indiach, a właściwie wspólne biesiadowanie odbywa się zazwyczaj na świeżym powietrzu i w odróżnieniu od przyjęcia weselnego w Polsce przybiera znacznie luźniejszą formę. Goście swobodnie przechadzają się pomiędzy stolikami, próbując kolejnych potraw z menu 🍲. Jest czas na tańce i śpiewy, życzenia oraz wspólne zdjęcia 📷 z nowożeńcami.
💜 Po zakończeniu wspólnego świętowania nadchodzi nas na pożegnanie panny młodej z domem rodzinnym. Symbolicznie na znak zakończenia jednego etapu i wejścia w kolejny ma miejsce rozbicie kokosa 🥥.

💡 Zobacz także: Jak wygląda wesele na Ukrainie i czym różni się od polskiej uroczystości? Sprawdź!
Hinduskie wesele – te indyjskie zwyczaje weselne warto znać!
Hinduski ślub i wesele pełne są symboli, które od wieków kultywowane są w tradycji indyjskiej. Oprócz wspomnianych powyżej rytuałów w trakcie ceremonii ma miejsce jeszcze wiele innych obrzędów takich jak obmycie rąk i nóg pary młodej przez rodziców, wzajemne nałożenie obrączek (tak jak ma to miejsce w przypadku polskiego wesela), a także zwyczaj wiązania szarfy z sukni panny młodej z kawałkiem stroju pana młodego. Tak połączeni, na znak zawarcia małżeństwa pozostają do końca wesela.