• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Zadbaj o licencję ZAiKS przed weselem – prawa autorskie i pokrewne

Zadbaj o licencję ZAiKS przed weselem – prawa autorskie i pokrewne

Kwestii praw autorskich i pokrewnych, jeśli organizujemy wesele, nie powinniśmy lekceważyć. Czy powinniśmy udać się do ZAiKS czy może właściciel lokalu, prezenter lub zespół muzyczny powinni mieć wykupioną licencję?

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie określa w sposób precyzyjny, kto jest zobowiązany do wniesienia opłat z tytułu honorariów autorskich. Tym samym daje uprawnionym (ZAiKS) prawo do ubiegania się o wynagrodzenie, zarówno od właściciela sali wynajmowanej na ten cel, zespołu muzycznego wykonującego utwory na weselu, jak i od samych nowożeńców (ale oczywiście tylko od jednego, a nie od wszystkich tych podmiotów równocześnie). Dlatego właśnie w niektórych sytuacjach opłatę za ZAiKS nowożeńcy powinni wliczyć w koszty wesela.

ZAiKS wesele – kara

Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) kontroluje w towarzystwie prokuratora i policjantów z policji gospodarczej. DJ czy prezenter, grający na weselu, powinien mieć tylko oryginalne płyty. W przeciwnym razie może otrzymać karę nawet 20 tysięcy złotych. ZPAV „sprzedaje” licencje dla prezenterów, by, jeśli posiadają oryginalne płyty, mogli legalnie wgrać je do komputera.

Para młoda tańczy na weselu
Unsplash

Co to jest ZAiKS?

ZAiKS i STOART to organizacje umocowane prawnie w Polsce jako instytucje zarządzania zbiorowego prawami autorskimi, które powinny dostać listę utworów granych na weselu. Wykaz ten powinien zawierać:

  • tytuł utworu,
  • autora tekstu,
  • autora muzyki.

Lista ta nie zawiera wykonawcy utworu.

ZAiKS reprezentuje nie tylko krajowych autorów, ale i zagranicznych. STOART reprezentuje małą grupę autorów (ich spis jest umieszczony na stronie internetowej).

ZAiKS wesele – formalności w sali weselnej

Najlepiej kwestię licencji wyjaśnić z właścicielem sali na etapie ustaleń, jeszcze przed podpisaniem umowy. Jeżeli właściciel ma wykupioną licencję, to nie powinno być problemów z dopisaniem do umowy paragrafu, o tym, że uzyskanie licencji pozostaje po stronie właściciela lokalu. Jeżeli nie ma licencji, to również z ochotą powinien dopisać taki paragraf, gdyż Wasze starania o takową w ZAiKS staną się konfidencjonalne i po prostu wyda się, że właściciel nie wnosi opłat (we wniosku musimy podać wszystkie dane lokalu).

Można też załatwić tę sprawę z zespołem, ale nie ma się co oszukiwać, koszty pozostaną po Waszej stronie, żaden zespół nie zrezygnuje z kilkuset złoty swojego honorarium i po prostu doliczy do wynagrodzenia koszt uzyskania licencji.

Obecnie większość zespołów i DJ-ów posiada taką licencję, ponieważ potrzebuje jej nie tylko prowadząc zabawy weselne np. oczepiny, ale również przy organizowaniu różnych innych uroczystości.

Goście bawią się na weselu
Envato

Zobacz także: Szukasz DJ-a na wesele? Sprawdź największy katalog firm w Polsce!

ZAiKS wesele – kto płaci za zgodę?

Przed weselem trzeba wypełnić i złożyć odpowiedni formularz do najbliższego oddziału Zaiksu oraz uiścić opłatę wyliczoną przez jego przedstawiciela. W przypadku, gdy organizujemy wesele w restauracji lub lokalu, powinniśmy mieć opłacony ZAiKS w ramach umowy z lokalem. Gdy wesele organizowane jest np.: na sali wiejskiej, o opłacenie ZAiKSU powinni zadbać sami organizatorzy.

Większość właścicieli lokali weselnych, która podchodzi poważnie do tematu, ma wykupione stałe licencje i koszt takiej licencji jest wliczony w cenę. Zdarzają się jednak tacy, którzy po podpisaniu umowy żądają dodatkowej opłaty – z reguły kilkaset złotych. Takie podejście jest nieprofesjonalne, ale w takim przypadku można sprawdzić, ile faktycznie kosztuje licencja dla tego lokalu (w wojewódzkim oddziale ZAiKS). Jeżeli chcieli sami starać się o licencję, a sala weselna ma ustaloną stawkę z ZAiKS to opłata nie może być niższa od tej, jaką płaci lokal. W przypadku zespołów nie istnieje coś takiego jak stała licencja ZAiKS. Artyści mogą być zrzeszeni w ZAIKSIE, ale nie podejrzewam o to kapel weselnych, gdyż nie są twórcami, poza tym licencja jest ściśle związana z miejscem, a jak wiadomo zespoły grają w różnych miejscach (lokalach).

 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu