Jak wybrać datę ślubu i wesela? Co należy wziąć pod uwagę planując termin ceremonii?

Decyzja o wyborze daty ślubu i wesela jest niezwykle ważna, ponieważ podejmujecie ją w początkowej fazie przygotowań i ma ona wpływ na wiele innych elementów uroczystości. W tym artykule opisuję dla Was główne czynniki, które powinniście wziąć pod uwagę dokonując wyboru daty Waszego Wielkiego Dnia.

Jak wybrać datę ślubu i wesela? Co należy wziąć pod uwagę planując termin ceremonii?

Przeczytaj i oceń!

4.9/5 - (37)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

W pierwszej kolejności proponuję, żebyście ustalili, ile czasu potrzebujecie na organizację całej uroczystości 👰🤵.

🔥 Teraz na topie

Na samym początku najczęściej nie polecam ograniczać się do konkretnej daty, lecz określić się odnośnie roku i miesięcy w których uroczystość mogłaby się odbyć. Takie podejście zapewni Wam większy komfort w wyborze usługodawców, a co za tym idzie, przygotowania 📝 możecie zacząć z mniejszym wyprzedzeniem. O ile mniejszym?

I tutaj moja ulubiona odpowiedź: „Wszystko zależy” 🙂

Czas przygotowań do ślubu i wesela zależy nie tylko od dostępności usługodawców, ale przede wszystkim od tego, ile czasu jesteście w stanie przeznaczyć na ich poszukiwanie, dokonywanie konkretnych ustaleń oraz od tego, jak sprawnie jesteście w stanie podejmować decyzje.

Pamiętajcie, że organizacja ślubu i wesela to praca, którą musicie wykonać po zakończeniu Waszych codziennych obowiązków zawodowych i nie tylko. Dlatego, jeśli jesteście zapracowani, dobrym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie wedding plannera, który jest w stanie przedstawić Wam odpowiednio dostosowane do Waszego wesela oferty sprawdzonych usługodawców. Nawiązując współpracę z odpowiednią osobą, zaoszczędzicie dużo czasu, nerwów i będziecie mieć większe szanse na podjęcie trafniejszych decyzji 🤩.

Może się, oczywiście, okazać, że całe przygotowania od samego początku opieracie na jakieś określonej dacie. Najczęściej dzieje się tak wtedy, kiedy konkretna data niesie ze sobą jakąś symbolikę (na przykład, jest to rocznica Waszej znajomości, zaręczyn 💍 itp.). Takie podejście nie jest w niczym gorsze, ale może wymagać od Was trochę więcej pracy. Już opowiadam dokładnie o co chodzi.

Jeśli wybrany przez Was termin przypada na sobotę w miesiącach ścisłego sezonu ślubnego, czyli od maja do końca września, najlepiej przeznaczcie na przygotowania więcej czasu. Chcąc mieć wybór dobrych usługodawców, radzę zacząć przygotowania już na dwa lata przed wybraną datą uroczystości.

Pamiętajcie także, że również charakter uroczystości może rzutować na wybór potencjalnych dat Waszego ślubu i wesela. Planując zaślubiny w plenerze i przyjęcie blisko natury – na przykład pod namiotem czy w stodole – powinniście wziąć pod uwagę miesiące z większą szansą na dobrą pogodę ☀. Jeśli natomiast swoje wesele „widzicie” w dużej sali balowej – miesiące chłodniejsze będą tak samo dobrym rozwiązaniem.

Sesja ślubna nad morzem
Adobe Stock

Sezonowość może także mieć wpływ na wybór dat, jeśli zależy Wam na jakimś bardzo specyficznym elemencie na swojej uroczystości. Na przykład, jeśli marzycie o dekoracjach z wykorzystaniem piwonii, najrozsądniej będzie celować w maj i czerwiec, ewentualnie początek lipca.

Często rozmawiam też z Parami Młodymi o tym, czy faktycznie sobota jest najlepszym dniem tygodnia na organizację ich uroczystości. Coraz więcej Narzeczonych decyduje się na inne dni tygodnia, szczególnie, jeśli planują swoje uroczystości z mniejszym wyprzedzeniem, a zależy im na zatrudnieniu dobrych usługodawców.

Czasami też Pary Młode mieszkające za granicą, a planujące wesela w Polsce, decydują się na skoordynowanie daty uroczystości z połączeniami lotniczymi ✈. Na przykład, organizują ślub i wesele w czwartek, ponieważ loty z ich kraju zamieszkania są w środy, a duża część gości także przylatuje z tej samej lokalizacji.

Plener ślubny pary młodej
Adobe Stock

Kiedy już przejdziecie do wyboru konkretnej daty, polecam przeanalizować dostępne terminy pod kątem ewentualnych „konfliktów” z planami najbliższych gości. Najlepiej jest po prostu, skonsultować potencjalne terminy z osobami, na obecności których szczególnie Wam zależy, czyli najbliższa rodzina i przyjaciele 💕. Pomoże Wam to uniknąć niepotrzebnych rozczarowań, a Wasi najważniejsi gości już otrzymają sygnał, żeby w swoich planach wziąć pod uwagę Waszą uroczystość.

Równolegle, przeanalizujcie Wasze potencjalne terminy pod kątem generowania wyższych kosztów dla Was bądź Waszych gości. Najprostszym przykładem jest okres świąteczny i święta państwowe – tak zwane długie weekendy – kiedy możemy mieć do czynienia z wyższymi cenami za noclegi. Drugi przykład to tzw. „piękne daty”, jak np. 8.08, 7.07 itp. Takie terminy są bardzo popularne wśród Par Młodych i w niektórych przypadkach, ze względu na zwiększone zainteresowanie, ceny na usługi w tych datach mogą być wyższe 💸.

Nie zapomnijcie, żeby przeanalizować także dostępne daty pod kątem dużych lokalnych wydarzeń. Na przykład, pierwszy weekend lipca w Trójmieście to czas festiwalu “Open’er”. Oprócz wzmożonego ruchu na ulicach, co może utrudnić dotarcie na miejsce Wam i Waszym gościom, ceny noclegów także idą mocno w górę. Z tego względu najczęściej odradzam ten termin Parom Młodym, których goście w większości będą potrzebować zakwaterowania 🏨.

Jak widzicie, wybór daty ślubu i wesela nie jest kwestią tylko dostępności terminów, lecz najczęściej podyktowany jest także wieloma innymi czynnikami. Nie ma też czegoś takiego jak uniwersalna, dobra data ślubu i wesela – każdy przypadek jest inny i powinniście analizować dostępne terminy w kontekście konkretnie Waszej uroczystości 🎉.

No i na sam koniec chcę tylko powiedzieć o czynnikach, na które wpływu nie mamy. Numer jeden na tej liście to oczywiście pogoda. Proszę Was, nie zamartwiajcie się więc nimi 💜!

Pamiętajcie, że główny sekret udanego ślubu i wesela to Wasze pozytywne nastawienie i chęć spędzenia czasu w gronie rodziny i najbliższych. W dniu wesela, więc, nie zapomnijcie o uśmiechu i życzliwości – niezależnie od wybranej daty 🙂!

Oceń artykuł!

4.9/5 - (37)

Valentina Pokrovskaya

Valentina Pokrovskaya

Wedding planner, twórczyni marki Wedding Alchemy® by Valentina oraz akademii on-line dla świadomych Par Młodych i Wedding Plannerów “Planning Like It's Hot”, członkini i rzecznik prasowy Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych. Swoją markę stworzyła z przekonania, że przygotowania do ślubu i wesela powinny być absolutnie wyjątkowym doświadczeniem w życiu Narzeczonych i już od siedmiu lat organizuje śluby i wesela dla Par Młodych z całego świata, które na miejsce swojej uroczystości wybrali polskie wybrzeże, Kaszuby oraz Warmię i Mazury. Główną inspiracją Valentiny w pracy wedding plannera są jej Pary Młode. Dużo uwagi przywiązuje więc do tego, aby organizowane przez nią uroczystości były nie tylko piękne i efektowne, ale przede wszystkim, odzwierciedlały historię zakochanych. Mimo romantycznej natury, uwielbia nowoczesne technologie, pozwalające jej Parom Młodym zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii. Na co dzień korzysta z takich rozwiązań jak portal do zarządzania projektami weselnymi, system do elektronicznego podpisywania umów czy rezerwacji spotkań, narzędzie do tworzenia planów sali w wersji 3D itp. Prywatnie mama nastoletniej Emilki i półtorarocznego Arona. Uwielbia głośno słuchać rocka, a dynamiczna jazda samochodem sprawia, że się relaksuje. Wierzy w romantyczną miłość i prawdziwą przyjaźń - na filmach wzrusza się do łez, niezależnie od tego, który już raz ogląda daną produkcję.

Więcej artykułów autora Valentina Pokrovskaya
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore