Z jakiego materiału najczęściej wykonane są obrączki ślubne?

Obrączki to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów ceremonii zaślubin, symbol Waszej miłości i składanej sobie nawzajem przysięgi, który najprawdopodobniej będziecie nosili przez kolejnych kilkadziesiąt lat, dlatego wybór odpowiedniej biżuterii ma ogromne znaczenie. Podpowiadamy, z czego zazwyczaj wykonane są obrączki i jak wybrać odpowiedni materiał.

Z jakiego materiału najczęściej wykonane są obrączki ślubne?
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (32)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Zakup obrączek to bardzo poważna decyzja. Jeżeli dopiero macie ją przed sobą, musicie wiedzieć spośród jakich opcji możecie właściwie wybierać. Podstawowe znaczenie, nie tylko dla jakości i wytrzymałości obrączki, ale również dla jej wyglądu ma materiał, z którego została wykonana.

Oferty promowane
Złote obrączki ślubne na bukiecie
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Oryginalne wzory obrączek ślubnych. Sprawdź i znajdź inspirację dla siebie!

Z jakiego materiału mogą być wykonane obrączki?

Z czego najczęściej są wykonywane obrączki ślubne? Odpowiedź jest bardzo prosta – ze złota 💛! Zwykle jest to klasyczne, ponadczasowe żółte złoto, ale niektóre młode pary decydują się na obrączki z białego złota. Białe złoto to stop złota i innego metalu szlachetnego. Poza tym, w ramach jednej obrączki jubilerzy często łączą białe i żółte złoto, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny i może być świetnym rozwiązaniem w przypadku tych osób, które lubią niestandardową estetykę.

W salonach jubilerskich znajdziecie także obrączki z palladu, platyny, srebra, a nawet z różowego i czarnego złota 🖤.

Co z kosztami 💰? To kwestia bardzo indywidualna, uzależniona, między innymi, od rozmiarów wybieranych obrączek, jednak to właśnie materiał, z którego je wykonano ma decydujące znaczenie dla cen biżuterii. Ceny za obrączki z platyny zaczynają się od około 5000 – 6000 zł (para), ale zazwyczaj są one o wiele wyższe i musicie się przygotować na to, że wybierając obrączki z tego materiału, para może kosztować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że biżuteria platynowa cechuję się doskonałą trwałością, co ma kolosalne znaczenie w przypadku obrączek, które, przynajmniej w teorii, powinny wystarczyć na całe życie.

Proste, złote obrączki można kupić już za kilkaset złotych, ale średnia cena to około 2000 – 4000 zł za parę. Rozstrzał cenowy jest na tyle duży, że przyszli nowożeńcy mają szansę wybrać obrączki, które nie przekraczają ich możliwości finansowych. Na większe koszty wpływ mogą mieć różnego rodzaju dodatki, na przykład, diamenty 💎, które często zdobią obrączki mężatek. Srebrne obrączki to z kolei bardzo ciekawa opcja dla osób mających ograniczone środki finansowe. Pojedynczą, srebrną obrączkę kupicie już za niewiele ponad 100 złotych

Obrączki ślubne z żółtego złota
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak zaplanować grawer na obrączkach? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę!

Z jakiej próby złota są produkowane obrączki?

Wybierając złotą obrączkę, musicie zwrócić uwagę na to, z jakiej próby kruszcu została wykonana. Obrączki najczęściej produkowane są ze złota próby 585, 333 oraz 750.

💡 Co to oznacza? Najprościej wyjaśniając: próba wskazuje, ile złota rzeczywiście jest w obrączce. Załóżmy, że kupujesz obrączkę próby 750 – oznacza to, że stop, z którego ją wykonano zawiera aż 75% złota. Proste, prawda?

No dobrze… ale dlaczego próba ma tak duże znaczenie? Zawartość złota w obrączce będzie wpływała na jej jakość i trwałość. Musicie pamiętać, że złoto jest bardzo miękkim materiałem, w związku z czym, jego wysoka zawartość w obrączce będzie istotna dla jej odporności. Wybierając próbę miejcie więc na względzie:

  • budżet;
  • warunki, w jakich obrączki będą użytkowane;
  • preferowany odcień złota.
Obrączki ślubne ze srebra
Adobe Stock

Kupując obrączki nie zapominajcie, że to ważna decyzja, która będzie miała wpływ na komfort ich noszenia. Jeżeli lubicie nietypowe rozwiązania, może skusicie się na obrączki z drewna, z domieszką szlachetnych metali lub obrączki ze stali? Wybór należy tylko do Was 😍!

Oceń artykuł!

4.6/5 - (32)

Podsumowanie tego artykułu

 

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore