Umowa z kamerzystą – o czym warto pamiętać?

Dzień ślubu i wesela to jeden z najważniejszych dni w życiu. Para młoda chce, aby ten ważny moment został uwieczniony dlatego bardzo często oprócz fotografa decydują się na skorzystanie z usług kamerzysty. Jednak przed rozpoczęciem współpracy należy ustalić jej warunki. Jak powinna wyglądać więc umowa z kamerzystą ślubnym? 📃

Umowa z kamerzystą – o czym warto pamiętać?
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (19)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Para młoda podczas organizacji ślubu i wesela pod uwagę musi wziąć wszystkie aspekty formalno-prawne. Decydując się na usługę kamerzysty 🎥 warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jaki typ umowy wybrać? Jak stanowią przepisy kodeksu cywilnego? Co jest przedmiotem umowy? Co powinna zawierać umowa z kamerzystą ślubnym? W tym artykule poznacie odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania.

🔥 Teraz na topie
Umowa z kamerzystą - uścisk dłoni
Adobe Stock

Co powinna zawierać umowa z kamerzystą ślubnym?

Młodej parze zależy na tym, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Kwestie organizacyjne odgrywają tutaj ogromną rolę. Jeżeli usługodawca weselny został przez Was już wybrany. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę? 🤔

Data podpisania umowy

Jest to niezwykle istotna kwestia. Musicie uwzględnić od jakiego dnia będzie obowiązywać sporządzona przez Was lub prawnika umowa z kamerzystą.

Osoby, między którymi jest zawierana transakcja

Zleceniodawca (Zamawiający) – jedna osoba np. pan młody albo pani młoda, Zleceniobiorca (Wykonawca) – Firma/Kamerzysta, z którym zawieramy umowę. Należy wymienić imię i nazwisko/nazwa firmy, dokładny adres, numer dowodu osobistego, dodatkowo: NIP, regon, numer telefonu.

Zakres dzieła

Tutaj mowa o tym, co powierza Zleceniodawca Wykonawcy oraz miejsca wykonania zlecenia, datę i godziny trwania, charakter uroczystości, transport kamerzysty, czas trwania filmowania. Innymi słowy, co jest przedmiotem umowy.

Pensja kamerzysty

Wykonawcy za wykonanie czynności przewidzianych w umowie przysługuje wynagrodzenie. 💵 Wynagrodzenie brutto zleceniobiorcy: kwota słownie i w postaci cyfr oraz termin płatności (np. po zakończeniu imprezy). Należy wskazać kwotę zadatku lub zaliczki (wtedy w kolejnym punkcie powinna widnieć formuła: wynagrodzenie pomniejszone o uzyskane zadatki). Dodatkowo określona pensja powinna wyczerpywać wszystkie roszczenia finansowe Wykonawcy, które mogą wynikać z niniejszej umowy. Można dodać również, że wykonawca nie ma prawa zmienić ceny.

Zobowiązania Wykonawcy

Wykonawca jest zobowiązany do wykonania usługi z należytą starannością, według określonego pisemnie bądź ustnie planu. W tym punkcie warto uwzględnić także obecność innych kamerzystów. Ustalcie ilość poprawek wykonywanych przez kamerzystę podczas montowania filmu ślubnego, długość filmu, a także jaki podkład muzyczny powinien zostać użyty podczas montażu. 🎬

Umowa z kamerzystą - zdjęcie pary w aparacie
Adobe Stock

Co zapewnia kamerzysta?

W tym punkcie uwzględnijcie, co zapewnia Wam filmowiec (np. zapis przysięgi małżeńskiej, wykonanie filmu ślubnego ze ślubu i wesela, przygotowanie teledysku ślubnego). Pod uwagę powinno się wziąć także to, na jakim nośniku wykonawca przekaże parze młodej gotowy film ślubny. 💿 Warto tutaj uwzględnić to, w jakim terminie kamerzysta przekaże film ślubny lub teledysk ślubny oraz czy działa on również jako fotograf.

Umowa z kamerzystą - kamera nagrywa pannę młodą
Adobe Stock

Uwagi dotyczące niewywiązania się z umowy

Warto zabezpieczyć się, w razie gdyby coś poszło nie po Waszej myśli. Dlatego konieczne jest uwzględnienie uwag dotyczących niewywiązania się z umowy. Np. Wykonawca zapewnia zastępstwo bez zmiany ceny na należytym poziomie lub uiszcza karę w wysokości … zł.

Świadczenia po wykonaniu usługi

Ten punkt dotyczy np. promowania na stronie internetowej kamerzysty. Co możecie tutaj uwzględnić? Np. Wykonawca zachowa na swój użytek, w szczególności dla celów reklamowych, film wykonany dla Zamawiających. Można dodać tutaj informację o tym, że filmowiec będzie mógł wykorzystywać materiały w miejscach, które reklamują jego działalność np. w mediach społecznościowych. Jednak do tego konieczne jest uzyskanie zgody Zamawiających. Warto uwzględnić tutaj kwestię użyczenia wizerunku pary młodej oraz tego czy filmowiec może wykorzystać ich dane oraz nazwiska. Weźcie pod uwagę autorskie prawa majątkowe.

Ustęp

Sprawdź, czy umowa zawiera następujący ustęp: „Jakiekolwiek zmiany w niniejszej umowie mogą być dokonane tylko w formie pisemnej pod rygorem nieważności”.

Odstąpienie od umowy

Zamawiającemu przysługuje umowne prawo odstąpienia od umowy za zapłatą odstępnego w kwocie xxx zł (słownie złotych), z którego może on skorzystać do x dni przed dniem wesela wskazanym.

Czas pracy kamerzysty

Określcie, ile będzie wynosił czas pracy kamerzysty w dniu ślubu. Materiał, który będzie przez niego kręcony to film ślubny czy również teledysk ślubny? Czy będzie on jedynie podczas ślubu czy jest możliwość skorzystania z jego usług także w trakcie wesela? Dodatkowe godziny jego prac będą płatne? Jeżeli tak, to jaka będzie kwota?

Umowa z kamerzystą - dron nagrywa parę
Adobe Stock

Dlaczego powinno się zawierać umowę z kamerzystą?

Umowa z kamerzystą ślubnym jest niezwykle istotną kwestią. Wykonanie takiej usługi wymaga ustalenia wszystkich szczegółów przed rozpoczęciem zlecenia. Muszą zgodzić się na nie obie strony. Aby współpraca przebiegła pomyślnie koniecznie trzeba wziąć pod uwagę najistotniejsze kwestie. Filmowiec musi mieć czarno na białym opisane jakie są życzenia pary młodej oraz ich oczekiwania dotyczące wykonywanej usługi.

Umowa z kamerzystą - nagrywanie ślubu
Adobe Stock

Jak wybrać kamerzystę na wesele?

Decydując się na wybranie usługodawcy, którym jest kamerzysta warto jest nawiązać współpracę z kimś, kto zna się na tym co robi. Zacznijcie od przeglądania portfolio konkretnego usługodawcy. Weźcie pod uwagę jakiego rodzaju film może Wam zaproponować, jakie ujęcia wykonuje w trakcie wesela. Czy jest to reportaż czy zwykły film ślubny? Dzięki temu będziecie mogli sprawdzić także doświadczenie kamerzysty. Warto jest zapytać także usługodawcy jak wygląda jego zwykły dzień pracy. 🎥

Umowa z kamerzystą - para przy laptopach
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Szukasz wyjątkowego usługodawcy na swoje wesele? Sprawdź oferty z kategorii kamerzysta na wesele!

Ile trwa czas pracy kamerzysty?

Wszystko zależy od konkretnego filmowca. W zależności od tego, jak dogadacie się z Waszym filmowcem może on nagrywać materiały zarówno z Waszego ślubu jak i wesela. Filmowanie ślubu zazwyczaj zawiera zapis z całej ceremonii, natomiast jeżeli chodzi o wesele to bardzo często kamerzyści nagrywają jedynie początek imprezy. Oczywiście wszystko jest do ustalenia. Bardzo często kamerzyści nagrywają również przygotowania do ślubu.

Umowa z kamerzystą - nagrywanie pary młodej
Adobe Stock

Umowa z kamerzystą – kto ją przygotowuje?

Samodzielne przygotowanie umowy może nie być takie proste. Jednak istnieje wiele gotowych wzorów umów w internecie. 💻 Jeżeli umowa z kamerzystą jest dla Was jednak ciężkim orzechem do zgryzienia to warto skorzystać z pomocy prawnika. Z całą pewnością pomoże Wam w przygotowaniu takiej umowy i będziecie mieć pewność, że jest to zrobione przez profesjonalistę. ✅

Oceń artykuł!

4.6/5 - (19)

Podsumowanie tego artykułu

Dominika Talaga

Dominika Talaga

Studentka komunikacji promocyjnej i kryzysowej na Uniwersytecie Śląskim. Miłośniczka dobrej kawy i dobrego humoru. Entuzjastka mediów społecznościowych, które są dla niej fascynującą dziedziną. W wolnym czasie oddaje się relaksowi dzięki medytacji lub spacerom, a także odwiedza lokalne kawiarnie w poszukiwaniu nowych smaków.

Więcej artykułów autora Dominika Talaga
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore