Savoir vivre przy stole weselnym. Poznaj zasady!

Nie mlaszcz! Nie siorb! Nie uderzaj widelcem o talerz! Takie polecenia każdy z nas słyszał w dzieciństwie choć raz. Nauczenie się zasad współistnienia przy wspólnym stole nie jest takie łatwe, szczególnie, kiedy leży przed nami kilka łyżek i nie do końca wiadomo, która jest do czego. Jednak savoir-vivre przy stole nie jest taki straszny, jak go malują!

Savoir vivre przy stole weselnym. Poznaj zasady!

Przeczytaj i oceń!

4.9/5 - (36)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Ile razy spotkaliście się z tym, że wasze mieszanie cukru w szklane porównane było do kościelnych dzwonów? Tak, najwyraźniej robiliście to zbyt intensywnie i zbyt głośno, co zakłócało spokój w domu. Na szczęście małe wpadki na weselu nie przesądzają o tym, że w dorosłości również będzie się popełniało podobne błędy. Na savoir vivre przy stole szczególnie warto zwracać uwagę podczas dużych uroczystości, na przykład przy stole weselnym. Jak zachować się w takiej sytuacji? Co wypada zrobić, a czego lepiej unikać? Dobrym pierwszym krokiem będzie zajęcie swojego miejsca, a w tym z pewnością pomoże wam plan stołów weselnych.

Oferty promowane

Savoir vivre przy stole – usadzenie gości

Pytaniem, jak usadzić gości na weselu, obecnie głowę zaprząta sobie para młoda, która wraz z rodzicami stara się tak rozmieścić zaproszonych, aby każdy z nich był zadowolony i czuł się komfortowo. Najczęściej oczywiście para młoda usadza gości rodzinami i według znajomości, i wieku. Co w takim razie należy do weselnika? Zajęcie odpowiedniego miejsca – tylko tyle!

Dlatego właśnie, zanim usiądziecie przy stole, sprawdźcie dokładnie swoje miejsce. Nie proponujcie również na początku wesela zamiany miejscami z jakąś inną parą, ponieważ może to doprowadzić do spięć i niekomfortowych sytuacji. Jeśli wolelibyście siedzieć obok kogoś innego, poczekajcie, jak rozwinie się przyjęcie. Może się okazać, że po kilku godzinach lub już po samym obiedzie zamiana miejscami będzie korzystna dla kilku par.  

Savoir vivre przy stole weselnym
Unsplash

Savoir vivre przy stole – jak poinformować o zakończeniu posiłku?

Podczas wesela często zdarzają się sytuacje, kiedy chcemy wrócić do stołu, aby dokończyć jedzenie jakiejś potrawy i niestety zastajemy nowy i zupełnie pusty talerzyk. Aby uniknąć takich rozczarowań, warto wiedzieć, jak poinformować o skończonym posiłku, a jak dać znać obsłudze, że jeszcze będziemy jeść. Do tego celu przydają się nam właśnie widelce. Poznaj znaczenie ułożenia sztućców:

  • widelec po prawej stronie i nóż po lewej stronie talerza -> jestem gotowy do jedzenia;
  • nóż i widelec po dwóch stronach w połowie oparte o talerz -> przerwa w jedzeniu;
  • nóż i widelec skrzyżowane na talerzu -> proszę o podanie kolejnego dania;
  • nóż i widelec ułożone na talerzu równolegle-> dziękuję, było smaczne;
  • widelec skrzyżowany z nożem, który włożony jest między ząbki widelca -> nie smakowało mi;
  • widelec i nóż ułożone na ukos na talerzu -> dziękuję, można zabrać;
  • nóż zahaczony o ząbki widelca, skierowane w dół -> nie jestem zadowolony z obsługi;
  • nóż i widelec położone główkami w dół na talerzu po dwóch bokach ->  chcę zgłosić reklamację. 
Stół weselny
Unsplash

💡 Zobacz także: Ślubny savoir-vivre. Jak nie popełnić gafy i czego lepiej unikać jako gość weselny?

11 najważniejszych zasad savoir-vivre przy stole

Jak widać, odpowiednie zachowanie przy stole może wydawać się nieco skomplikowane. Menu weselne i pojawiające się w nim potrawy również mogą zmusić nas do konkretnych zachowań. Już samymi sztućcami możemy przekazać obsłudze wiele poleceń, a nawet podzielić się swoimi odczuciami. Nie należy się jednak bać i warto pamiętać o tym, aby podczas posiłku zachowywać się naturalnie, jednak niezbyt głośno. Co jeszcze savoir vivre przy stole ma do przekazania? Oto kilka najważniejszych porad, dzięki którym nigdy nie poczujecie się niezręcznie:

  1. Podczas spożywania posiłku warto skorzystać z serwetki, która najczęściej ustawiona jest w prawym górnym rogu nakrycia. Serwetkę kładziemy na kolanach, jeśli chcemy odejść na chwilę od stołu, serwetkę zostawiamy na krzesełku. Po zakończeniu posiłku serwetkę odkładamy z prawej strony nakrycia.
  2. Na stole nie powinno się kłaść łoki, jedynie dłonie mogą się na nim znaleźć.
  3. Przy stole nie powinno się poprawiać makijażu, fryzury czy innych elementów garderoby. 
  4. Podczas spożywania posiłku nie powinno się dmuchać na potrawę. Jeśli jest gorąca, należy chwilę odczekać, aby wystygła.
  5. Przed napiciem się wody, usta wycieramy serwetką.
  6. Wino pijemy małymi łyczkami.
  7. Po zakończonym posiłku warto podziękować za niego. 
  8. Nie należy upominać się o kolejny kieliszek alkoholu.
  9. Warto powstrzymać się przed gestykulacją, jeśli w rękach trzymamy sztućce.
  10.  Nie wolno rozmawiać z pełnymi ustami, jeśli chcemy coś powiedzieć, najpierw należy przełknąć.
  11. Życzenie gościom czy gospodarzom “smacznego” może zostać uznane za faux-pas (podważamy zdolności kulinarne), lepiej powiedzieć “przyjemnego posiłku”.

Oceń artykuł!

4.9/5 - (36)

Anna Respondek-Dądela

Anna Respondek-Dądela

Absolwentka teatrologii i zarządzania mediami. Pasjonatka czytania książek, szczególnie thrillerów psychologicznych i zawiłych kryminałów. Nie potrafi żyć bez dobrego jedzenia i muzyki. Pisanie to jej druga pasja. Tematy związane z organizacją ślubu i weselą są jej szczególnie bliskie, ponieważ od niedawna jest już szczęśliwą mężatką.

Więcej artykułów autora Anna Respondek-Dądela
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore