Etola ślubna jako alternatywa dla bolerka – do jakich sukien pasuje?

Ślub zimą to przede wszystkim wyzwanie dla panny młodej, która musi tak skomponować swoją stylizację, aby wyglądać olśniewająco i równocześnie nie zmarznąć w kościele. Szczękanie zębami słyszalne podczas wygłaszania przysięgi zdecydowanie mogłoby rozproszyć nie tylko pana młodego, ale także pozostałych gości. Na szczęście z pomocą przychodzi etola ślubna, która okryje ramiona i doda klasy.

Etola ślubna jako alternatywa dla bolerka – do jakich sukien pasuje?
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (39)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Coraz więcej par młodych rezygnuje z organizacji ślubu i wesela w trakcie letnich miesięcy na rzecz jesieni i zimy. Po pierwsze jest to spora oszczędność (ze względu na terminy posezonowe), a jak wiadomo ostateczny koszt wesela może przyprawić o szybsze bicie serca. Po drugie, aura zimowa ❄ i jesienna 🍁 jest wyjątkowa i potrafi być niezwykle bajkowa.

🔥 Teraz na topie

Jedynym minusem planowania wesela w listopadzie, grudniu czy styczniu jest pogoda, która w naszym kraju staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Deszcz, wiatr, wichury i opady gradu. Przed takimi nieprzewidzianymi wydarzeniami warto się zabezpieczyć, aby zaraz po ślubie nie wylądować u lekarza. W tym celu panna młoda 👰 powinna pomyśleć o okryciu. Jeśli jednak nie przepadasz za bolerkami, zobacz, czy do twojej sukni lepiej nie będzie pasowała etola ślubna.

Etola ślubna z elementami futerka
Adobe Stock

Czym jest etola ślubna?

Jak podpowiada największy słownik języka polskiego, etola to rodzaj szala lub krótkiej pelerynki wykonany z futra. Najczęściej wybierana była przez kobiety z wyższych sfer, które dodatek ten dobierały do swoich sukni wieczorowych 👗. Obecnie na rynku można oczywiście spotkać etole z prawdziwego futra, jednak bardziej ekologicznym wyborem będzie etola stworzona ze sztucznego futra. Oprócz etoli futrzanej można również kupić etole z tiulu, a nawet z dzianiny przypominającej sweter.

Do etoli ślubnej warto również dobrać pasującą do stylizacji broszkę, ponieważ w ten właśnie sposób spina się dwa końce materiału, który okala ramiona.

Etola ślubna to znakomity zamiennik dla wszystkich panien młodych, które bolerko ślubne uważają za wybór ostateczny i nie do końca chciany. Do jakich sukien pasuje etola i jak ją nosić? Czy koniecznie musi być śnieżnobiała?

Biała etola ślubna
Envato

💡 Zobacz także: Sprawdzony salon sukien ślubnych? Sprawdź katalog kontaktów!

Etola ślubna écru, biała czy kolorowa?

Moda ślubna z roku na rok pokazuje coraz większy pazur. Na rynku pojawiają się suknie ślubne w najróżniejszych kolorach. Co więcej, panny młode coraz częściej rezygnują z kreacji w czysto białym kolorze na rzecz odcieni śmietankowych, écru, a nawet pudrowego różu. Kolorowe suknie ślubne to zdecydowany hit nadchodzącego sezonu, nic więc dziwnego, że producenci dodatków ślubnych starają się nadążać za trendami 😍.

Obecnie bez trudu można zakupić etolę ślubną w najróżniejszych kolorach. Prawdziwym hitem są etole w kolorze écru, które pasują zarówno do jasnych sukni, jak i sukni ślubnych w nieco odważniejszych barwach. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaką etolę kupić, pamiętaj, że przede wszystkim musi pasować ona do twojej sukni. Biała etola ślubna może być zestawiona wyłącznie z kreacją w tym samym odcieniu. Najlepiej etolę mierzyć wraz z założoną suknią. Dlaczego? Jeżeli do białej sukni włożysz etolę ślubną écru, jej materiał będzie wyglądał nieświeżo w kontraście ze śnieżną bielą. Analogicznie, śmietankowa etola ślubna powinna być dopasowana do śmietankowej sukienki 👗.

 Z pewnością ważne jest to, jaki krój dekoltu wybrałyście w swojej kreacji. Etola powinna zgrywać się nie tylko z dodatkami na sukni (koronkami czy ozdobami biżuteryjnymi), ale także z jej krojem, aby nie poszerzać sylwetki panny młodej. Przykład? Suknia empire świetnie wygląda w towarzystwie etoli z długimi rękawami. Wśród najpopularniejszych krojów etoli ślubnych znaleźć można:

  • etolę szal,
  • etolę pelerynę,
  • etolę poncho,
  • etolę komin,
  • etolę z rękawami.
Etola ślubna sweterek
Envato

💡 Zobacz także: Kombinezon na wesele – znakomita alternatywa dla weselnych sukienek!

Etola futrzana czy z materiału?

Oprócz kroju i koloru etoli należy również zastanowić się nad jej fakturą. Futrzana etola z pewnością będzie pasowała do sukni ślubnej w stylu glamour. Jest jedną z najpopularniejszych i idealnie sprawdza się w zimowe miesiące. Jednak suknia ślubna boho może być przez nią zbyt przytłoczona. Wtedy lepiej postawić na etolę z materiału, na przykład etolę w formie sweterka. Oczywiście warto pamiętać, że tego typu okrycie ma przede wszystkim chronić pannę młodą przed zimnem, dlatego nie powinno być zbyt cienkie.

Etola ślubna z rękawami: idealna na zimę i jesień

Wybierając etole ślubne, weź pod uwagę przede wszystkim porę roku, w której odbędzie się uroczystość. Zimą i jesienią, kiedy niskie temperatury potrafią dać się we znaki, etola na suknię ślubną zdecydowanie powinna mieć długie rękawy i być wykonana z grubego materiału, zwłaszcza jeśli ślub jest organizowany w kościele. Duże świątynie najczęściej są ogrzewane, ale temperatura nie zawsze jest wystarczająco komfortowa. Strzałem w dziesiątkę będzie etola ślubna – sweterek z wełny. Może być gładka lub mieć charakterystyczne warkoczowe sploty. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu jest utrzymana suknia ślubna panny młodej 👰. 

Różowa etola ślubna
Adobe Stock

Cienka etola ślubna: z jakiego materiału powinna być wykonana?

Cienka etola do sukni ślubnej to strzał w dziesiątkę na letnich ślubach. Teoretycznie, jeśli temperatury temu sprzyjają, możesz zupełnie zrezygnować z etoli lub bolerka, ale czasami panny młode decydują się na ich włożenie do kościoła 💒, o ile ich suknia nie ma ramiączek. W niektórych przypadkach w świątyni wymagane jest zakrywanie ramion. Ślubna etola na lato może zostać wykonana z muślinu lub tiulu, a jeśli zdecydowałaś się na gładką suknię, również z jedwabiu.

Etola ślubna – futerko: jak wybrać odpowiedni model?

Zimowa etola ślubna uszyta z futerka to popularne rozwiązanie. Wybierając odpowiedni model zwróć jednak uwagę na to, czy etola, którą chcesz włożyć na ślub rzeczywiście jest wystarczająco ciepła. Najlepiej, jeśli będzie osłaniała całe ramiona i ręce, zwłaszcza w przypadku sukienek, których krój je odkrywa. Futrzana etola ślubna powinna być również dopasowana kolorystycznie do charakteru całej stylizacji. Jeśli boisz się łączenia kolorów – postaw na biel, ale równie dobrze sprawdzi się brąz lub szarość. Szara etola ślubna będzie doskonale wyglądała w połączeniu z czerwonymi elementami bukietu 💐. Bolerko w formie etoli ślubnej nie powinno się zsuwać z twoich ramion, dlatego w czasie przymiarek sprawdź, czy wybrany model nie będzie wymagał stałych poprawek, co może okazać się denerwujące. 

Futrzana etola ślubna w białym kolorze
Adobe Stock

Jak założyć etolę ślubną?

Sposób wkładania etoli do sukni ślubnej jest uzależniony od jej kroju. Etola ślubna z długim rękawem, jeśli jej krój bazuje na charakterystycznym krzyżowaniu, z reguły najpierw wymaga włożenia jednego rękawa, a następnie przełożenia kolejnego, za plecami, na drugą stronę. Równie dobrze możesz się jednak zdecydować na model wkładany przez głowę lub narzutkę bez rękawów. Jeżeli nie wiesz, jak założyć etolę ślubną z rękawami, poproś o wskazówki sprzedawcę.

Etola ślubna z białego futerka

Etola ślubna – cena

Cena etoli ślubnej to kwestia indywidualna, uzależniona od sposobu wykonania konkretnego modelu. Najdroższa będzie oczywiście etola ślubna z prawdziwego futra. W takim wypadku koszt dodatku może wynieść nawet kilkaset złotych 💰. Jeśli jednak wolimy etolę z sztucznego futra, kupić ją można już za kilkadziesiąt złotych. W szczególności, jeśli zdecydujemy się na zakup używanej już etoli. Etola ślubna w postaci sweterka z rękawkami kosztuje od 150 do 250 złotych. Jej cena zależy od materiałów, z których została wykonana. Tiulowa etola ślubna to natomiast wydatek rzędu 50 – 100 zł.

Oceń artykuł!

4.6/5 - (39)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore