• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Jak szybko rosną włosy? Sprawdź, jeśli chcesz je zapuścić przed ślubem i zastanawiasz się jak!

Jak szybko rosną włosy? Sprawdź, jeśli chcesz je zapuścić przed ślubem i zastanawiasz się jak!

Długie włosy są z pewnością stereotypowym symbolem kobiecego piękna. Wiele z nas pragnie zapuścić swoje włosy, by sięgały przynajmniej za łopatek. Często szalejemy na tym punkcie, stosując różnego typu metody na przyspieszenie porostu włosów. Zanim zaczniesz je zapuszczać, sprawdź, jak szybko rosną włosy i porównaj z tempem wzrostu twoich kosmyków!

Kiedy w naszej głowie pojawia się marzenie posiadania długich, pięknych włosów, zaczynamy się im dokładnie przyglądać. Obserwujemy to, jak zachowują się na co dzień oraz skrupulatnie badamy ich kondycję. Często gołym okiem jesteśmy w stanie ocenić, czy nasze włosy rosną szybko, czy też zdecydowanie zbyt wolno. Czasem jednak sytuację oceniamy niezbyt obiektywnie, martwiąc się niepotrzebnie zbyt wolnym tempem wzrostu włosów. Aby móc realnie ocenić, czy nasze włosy rosną wystarczająco szybko, należy znać przeciętne tempo wzrostu. Dzisiaj podpowiemy, jak szybko rosną włosy u większości osób, aby sprawa raz na zawsze była dla nas wszystkich jasna.

Jak szybko rosną włosy na głowie- przeciętne tempo wzrostu u zdrowej osoby

Niezależnie od tego, jak szybko rosną twoje włosy, jesteśmy pewni, że następująca informacja będzie dla ciebie pocieszeniem, a może nawet rozwieje wszelkie wątpliwości. Przyjmuje się bowiem, że włos w ciągu miesiąca średnio rośnie… 1 cm! Wydaje się mało, prawda? Pamiętaj, że jest to wartość przeciętna dla osób różnych ras, różnych typów urody, żyjących w różnych środowiskach i miejscach na ziemi. A jak szybko rosną twoje włosy? Czy wydaje ci się, że zbyt wolno? Nawet jeśli tak jest, nie martw się. Tempo wzrostu włosów możesz oczywiście zwiększyć, odpowiednio o nie dbając!

Kobieta pokazuje, jak szybko rosną włosy
Unsplash

Zobacz także: Szukasz fryzjera, który doradzi ci jak pielęgnować włosy i będzie potrafił wyczarować niezwykłą fryzurę na wielkie wyjście? Sprawdź nasz katalog firm weselnych i znajdź najlepsza ofertę dla siebie!

Jak szybko rosną włosy na miesiąc, gdy im w tym pomagamy?

Włosy pielęgnowane ze szczególnym zaangażowaniem mogą rosnąć nawet ok. 2 cm na miesiąc. Są na świecie rekordziści, których włosy rosną w tempie nawet do 3 cm, chociaż dla wielu z nas, biorąc pod uwagę różne rodzaje włosów, jest to już granica nieosiągalna. Pamiętajmy o tym, że włosy nie rosną w takim samym tempie. To, jak szybko rosną włosy, zależy od wielu czynników:

 • stanu ogólnego całego organizmu;
 • zawartości witamin i minerałów we krwi, a także hormonów;
 • stosowanej diety – im bardziej zróżnicowana i bogata w cenne składniki odżywcze, tym lepiej dla włosów, dlatego warto rozszerzyć ją o większą ilość zdrowych produktów, np. warzyw i owoców;
 • ilości spożywanej wody – dbajmy o wypijanie minimum 2 litrów dziennie;
 • pobudzania cebulek włosa, np. poprzez masaż – możemy robić to z użyciem wcierek i gadżetów do masażu skóry głowy;
 • stosowanych kosmetyków – maski, ampułki, wcierki, odpowiednie szampony i odżywki, a także specjalne oleje z pewnością nam pomogą;
 • wody, którą myjemy włosy – na to mamy niestety niewielki wpływ, ale warto o tym pamiętać, że to właśnie woda może mieć duży wpływ na kondycję naszych włosów;
 • narażenia na uszkodzenia mechaniczne (np. stosowania produktów czy urządzeń do stylizacji).

Jeśli zależy nam na tym, by szybciej zapuścić piękne, długie włosy, warto wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki i przeanalizować, które z nich możemy odpowiednio skorygować, aby szybko dostrzec pozytywne efekty. Wszelkie poradniki o tym, jak przyspieszyć porost włosów również będą naszym ogromnym wsparciem. Stosując różne praktyczne triki i kosmetyki, jednocześnie ograniczając czynniki szkodliwe, możemy znacząco zwiększyć tempo wzrostu włosów. Oprócz tego możemy zastosować różnego typu witaminy na włosy, które wzmocnią nasz organizm od środka, w konsekwencji przybliżając nas do upragnionego celu. Aby włosy szybciej rosły, powinniśmy zadbać o dostarczenie organizmowi cynku, żelaza, miedzi, witamin A, B3, B5, B6, B9, B12, E, K.

Wskazówki te przydadzą nam się zwłaszcza wtedy, gdy planujemy szybko zapuścić włosy przed ważną okazją, np. przed ślubem. Pamiętaj jednak, że nawet na krótszych włosach dobry fryzjer jest w stanie wyczarować piękną fryzurę. Dla wyjątkowego efektu najważniejsze jest bowiem, aby nasze włosy były w dobrej kondycji, a wtedy ich długość nie ma większego znaczenia. W skrajnych przypadkach możemy skorzystać z usługi przedłużania włosów – wszystko jest kwestią bardzo indywidualną.

Jak szybko rosną włosy?
Unsplash

Fazy porostu, które mają wpływ na tempo wzrostu włosów

Chcesz być specjalistką od zapuszczania włosów? Koniecznie musisz poznać ciekawostkę, która nieco lepiej pozwoli ci zrozumieć proces wzrostu kosmyków. Cykl życia każdego włosa dzieli się bowiem na 4 fazy, które warto znać:

 • anagen – aktywna faza wzrostu i produkcji nowego włosa (2 do 7 lat),
 • katagen – faza przejściowa, w której następują procesy przebudowy włosa i wypychania go w kierunku powierzchni skóry,
 • telogen – faza spoczynku,
 • egzogen – faza wypadania włosa.

Wypadanie włosów jest zupełnie naturalnym procesem – muszą one zrobić miejsce nowym. Jeżeli jednak martwi cię, że  zbyt wiele twoich włosów pozostaje na szczotce, umywalce czy podłodze, sprawdź domowe sposoby na wypadanie włosów. Czasem drobne, niewiele nas kosztujące nawyki mogą pomóc w zapuszczaniu włosów. 

Warto pamiętać także o tym, że to, jak szybko rosną włosy, często odzwierciedla stan naszego zdrowia. Dbając o przyspieszenie porostu włosów, warto rozszerzyć swoje nawyki o te, które całościowo będą wspierały nasz organizm. Dobrze odżywione i nawilżone od wewnątrz ciało to klucz do zapuszczenia lśniących, zdrowych i długich włosów.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu