Jak szybko rosną włosy? Sprawdź, jeśli chcesz je zapuścić przed ślubem i zastanawiasz się jak!

Jak szybko rosną włosy? Sprawdź, jeśli chcesz je zapuścić przed ślubem i zastanawiasz się jak!

Długie włosy są stereotypowym symbolem kobiecego piękna. Wiele z nas pragnie zapuścić swoje włosy, by sięgały przynajmniej za łopatki. Często kobiety szaleją na tym punkcie, stosując różnego typu metody na przyspieszenie porostu włosów. Zanim zaczniesz je zapuszczać, sprawdź, jak szybko rosną włosy na głowie i porównaj z tempem wzrostu Twoich kosmyków! 👩‍🦰

Kiedy w kobiecej głowie pojawia się marzenie posiadania długich, pięknych włosów, zaczynają się im dokładnie przyglądać. Obserwują to, jak zachowują się na co dzień oraz skrupulatnie badają ich kondycję. Aby móc realnie ocenić, czy nasze włosy rosną wystarczająco szybko, należy znać przeciętne tempo wzrostu. Dzisiaj podpowiemy, jak szybko rosną włosy u większości osób i co ma na to wpływ. 😉 Ile rosną włosy w ciągu roku? Jak obliczyć tempo ich przyrostu? Dlaczego to kwestia wysoce indywidualna? Wyjaśniamy!

Jak szybko rosną włosy na głowie – przeciętne tempo wzrostu u zdrowej osoby

Zastanawiasz się, ile rosną włosy na miesiąc? Chcesz przynajmniej orientacyjnie obliczyć, ile musisz czekać na zapuszczenie ich do wymarzonej długości? Niezależnie od tego, jak szybko rosną Twoje włosy, jesteśmy pewni, że następująca informacja będzie dla Ciebie pocieszeniem, a może nawet rozwieje wszelkie wątpliwości. Przyjmuje się bowiem, że włos w ciągu miesiąca średnio rośnie 1 cm! 💇 Dzięki temu łatwo obliczyć, ile przeciętnie cm rosną włosy na jeden rok – około 12. Wydaje się mało, prawda? Pamiętaj, że jest to wartość przeciętna dla osób różnych ras, różnych typów urody, żyjących w różnych środowiskach i miejscach na ziemi.

A jak szybko rosną Twoje włosy? Czy wydaje ci się, że zbyt wolno? Nawet jeśli tak jest, nie martw się. Tempo wzrostu włosów możesz oczywiście zwiększyć, odpowiednio o nie dbając! 😊 W praktyce, to ile rosną włosy, na przykład, na pół roku jest kwestią indywidualną, więc po prostu zrób mały eksperyment: zmierz włosy w najdłuższym miejscu i powtórz pomiar po miesiącu. Wtedy będziesz w stanie orientacyjnie określić, jaki będzie Twój 6-cio miesięczny przyrost.

Jak szybko rosną włosy - dziewczyna z długimi włosami na łące
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Szukasz fryzjera, który doradzi ci jak pielęgnować włosy i będzie potrafił wyczarować niezwykłą fryzurę na wielkie wyjście? Sprawdź nasz katalog firm weselnych i znajdź najlepsza ofertę dla siebie!

Jak szybko rosną włosy na miesiąc, gdy im w tym pomagamy?

Wiesz już, ile cm przeciętnie rosną włosy na miesiąc, ale jeśli zależy Ci na podkręceniu tego tempa, masz do dyspozycji kilka sposobów, które mogą pomóc, m.in.: masaże skóry głowy i stosowanie wcierek. Włosy pielęgnowane ze szczególnym zaangażowaniem mogą rosnąć nawet ok. 2 cm na miesiąc. 🙂 Są na świecie rekordziści, których włosy rosną w tempie nawet do 3 cm, chociaż dla wielu z nas, biorąc pod uwagę różne rodzaje włosów, jest to już granica nieosiągalna. Pamiętajmy o tym, że włosy nie rosną w takim samym tempie. To, jak szybko rosną włosy, zależy od wielu czynników:

Jak szybko rosną włosy - dziewczyny z długimi włosami leżą na łóżku
Adobe Stock
 • stanu ogólnego całego organizmu;
 • zawartości witamin i minerałów we krwi, a także hormonów;
 • stosowanej diety – im bardziej zróżnicowana i bogata w cenne składniki odżywcze, tym lepiej dla włosów, dlatego warto rozszerzyć ją o większą ilość zdrowych produktów, np. warzyw i owoców;
 • ilości spożywanej wody – dbajmy o wypijanie minimum 2 litrów dziennie;
 • pobudzania cebulek włosa, np. poprzez masaż – możemy robić to z użyciem wcierek i gadżetów do masażu skóry głowy;
 • stosowanych kosmetyków – maski, ampułki, wcierki, odpowiednie szampony i odżywki, a także specjalne oleje z pewnością nam pomogą;
 • wody, którą myjemy włosy – na to mamy niestety niewielki wpływ, ale warto o tym pamiętać, że to właśnie woda może mieć duży wpływ na kondycję naszych włosów;
 • narażenia na uszkodzenia mechaniczne (np. stosowania produktów czy urządzeń do stylizacji).

Jak naturalnie przyspieszyć porost włosów?

Jeśli zależy Ci na tym, by szybciej zapuścić piękne, długie włosy, warto wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki i przeanalizować, które z nich możemy odpowiednio skorygować, aby szybko dostrzec pozytywne efekty. Wszelkie poradniki o tym, jak przyspieszyć porost włosów również będą naszym ogromnym wsparciem. Stosując różne praktyczne triki i kosmetyki, jednocześnie ograniczając czynniki szkodliwe, możemy znacząco zwiększyć tempo wzrostu włosów. Oprócz tego możemy zastosować różnego typu witaminy na włosy, które wzmocnią nasz organizm od środka, w konsekwencji przybliżając nas do upragnionego celu. Aby włosy szybciej rosły, powinniśmy zadbać o dostarczenie organizmowi cynku, żelaza, miedzi, witamin A, B3, B5, B6, B9, B12, E, K. 🍳

Jak szybko rosną włosy - dziewczyna z długimi blond włosami na plaży
Adobe Stock

Wskazówki te przydadzą Ci się zwłaszcza wtedy, gdy planujesz szybko zapuścić włosy przed ważną okazją, np. przed ślubem. Pamiętaj jednak, że nawet na krótszych włosach dobry fryzjer jest w stanie wyczarować piękną fryzurę. Dla wyjątkowego efektu najważniejsze jest bowiem, aby nasze włosy były w dobrej kondycji, a wtedy ich długość nie ma większego znaczenia. 😊 W skrajnych przypadkach możemy skorzystać z usługi przedłużania włosów – wszystko jest kwestią bardzo indywidualną. Jeżeli to, ile włosów rośnie w Twoim przypadku na miesiąc uniemożliwi ułożenie Twojej wymarzonej fryzury porozmawiaj ze swoim fryzjerem o dostępnych opcjach.

Fazy porostu, które mają wpływ na tempo wzrostu włosów

Chcesz być specjalistką od zapuszczania włosów? Koniecznie musisz poznać ciekawostkę, która nieco lepiej pozwoli Ci zrozumieć proces wzrostu kosmyków. Cykl życia każdego włosa dzieli się bowiem na 4 fazy, które warto znać:

 • anagen – aktywna faza wzrostu i produkcji nowego włosa (2 do 7 lat),
 • katagen – faza przejściowa, w której następują procesy przebudowy włosa i wypychania go w kierunku powierzchni skóry,
 • telogen – faza spoczynku,
 • egzogen – faza wypadania włosa.
Jak szybko rosną włosy - dziewczyna w długich włosach podczas sesji na polu
Adobe Stock

Wypadanie włosów jest zupełnie naturalnym procesem – muszą one zrobić miejsce nowym. 😉 Jeżeli jednak martwi Cię, że  zbyt wiele Twoich włosów pozostaje na szczotce, umywalce czy podłodze, sprawdź domowe sposoby na wypadanie włosów. Czasem drobne, niewiele nas kosztujące nawyki mogą pomóc w zapuszczaniu włosów. 

Warto pamiętać także o tym, że to, jak szybko rosną włosy, często odzwierciedla stan naszego zdrowia. Dbając o przyspieszenie porostu włosów, warto rozszerzyć swoje nawyki o te, które całościowo będą wspierały nasz organizm. Dobrze odżywione i nawilżone od wewnątrz ciało to klucz do zapuszczenia lśniących, zdrowych i długich włosów. 🍎

Ile odrastają włosy?

Nieudane cięcie u fryzjera? A może chęć skrócenia włosów, żeby poprawić ich stan? Jeżeli zastanawiasz się, jak długo rosną włosy, musisz pamiętać, że ciężko w tym przypadku podać jednoznaczną odpowiedź. W praktyce, to ile cm rosną włosy w ciągu miesiąca zależy od twoich predyspozycji i sposobu, w jaki dbasz o czuprynę. 👩‍🦰 Dlatego jeżeli zależy Ci, żeby na ślubie móc pochwalić się dłuższymi kosmykami, zapuszczanie zacznij z odpowiednim wyprzedzeniem. Oblicz, ile czasu rosną Twoje włosy – to da Ci ogólny pogląd na to, jaka będzie ich długość w dniu ślubu.

Jak szybko rosną włosy - dziewczyna w długich brązowych włosach
Adobe Stock

Zwróć uwagę również na to, że to jak długo odrastają włosy zależy również w dużej mierze od tego, w jaki sposób zostały ścięte. 💇 Jeżeli są bardzo mocno wycieniowane musisz liczyć się z tym, że na odrośnięcie najkrótszych partii czupryny poczekasz trochę dłużej. To ma kluczowe znaczenie, o ile chcesz ściąć włosy na prosto po osiągnięciu przez nie optymalnej długości. Wówczas, planując proces odrastania, weź pod uwagę czas, który będzie potrzebny na to, by najkrótsze kosmyki urosły do pożądanego pułapu.

Jak szybko rosną włosy u mężczyzn?

Ile na miesiąc rośnie męski włos? Podobnie jak w przypadku kobiet to kwestia bardzo indywidualna, ale miesięczne tempo oscyluje w granicach ok. 1 – 1.5 cm. 💇‍♂️ To, ile rosną włosy mężczyzn w ciągu tygodnia lub w dłuższym okresie zależy od stanu ich zdrowia, odżywiania, używanych kosmetyków itp. Podobają Ci się męskie fryzury na długie włosy, więc podjąłeś decyzję o zapuszczaniu? Musisz, tak jak wspominaliśmy wcześniej, zmierzyć włosy i sprawdzić, ile rosną przez miesiąc, żeby wstępnie określić, jak długo będziesz musiał czekać na wymarzony efekt. Rezultat jest mało satysfakcjonujący? W takim razie koniecznie wypróbuj wcierki, które w założeniu mają przyspieszyć porost włosów. Pierwszych efektów możesz się spodziewać już po kilku tygodniach, chociaż wiele zależy od tego, czy jesteś systematyczny w aplikacji produktu. 

Jak szybko rosną włosy - mężczyzna w krótko ściętych włosach
Adobe Stock

Podsumowanie tego artykułu

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore