Panna młoda w stylu lat 20. – elegancja w retro wydaniu
Styl lat 20. jest chętnie wykorzystywany w ślubnych stylizacjach. To alternatywa dla sztampowych i opatrzonych już designów. Jakie elementy powinna założyć na siebie panna młoda 👰 w tym wyjątkowym dniu, aby z klasą i smakiem wpisać się w klimat lat dwudziestych?
Przeczytaj i oceń!
Lata 20. zapisały się w historii mody jako dekada rewolucyjna. To właśnie wtedy miała miejsce zupełna redefinicja kobiecości, która szybko weszła do współczesnego kanonu. Do modowych reform przyczynili się legendarni już projektanci. Paul Poiret wyzwolił torsy od niewygodnych gorsetów, Coco Chanel pozwoliła kobietom włożyć spodnie, a Madeleine Vionnet zaproponowała ukośne kroje i cięcia. Obecnie, moda sprzed prawie stu laty, znów wkracza na salonu, a nawet na sale weselne. Suknie ślubne w stylu lat 20.? Dlaczego nie 🤩! Jeżeli nie masz dostępu do oryginalnej sukni z lat 20-tych, możesz poprosić krawcową o przygotowanie indywidualnego projektu.
Suknia ślubna lat 20. – prosty fason z bogactwem dodatków
Jak wyglądała suknia ślubna z lat 20.? Bez wątpienia podstawowym elementem determinującym styl lat 20. był prosty fason sukni w kształcie litery H, która luźno okalała ciało. W tym czasie powszechna była obniżona i co ważne niezwężana talia. Na wysokości bioder często pojawiała się kokarda lub listwa materiału. Specyficzna była również długość sukni – suknia ślubna w stylu lat 20. to krótka kreacja, która kończyła się mniej więcej w połowie łydki. W tym czasie kobiety eksponowały ramiona i dekolt. Bardzo efektownym zabiegiem było również odsłanianie pleców poprzez wycięcie w kształcie litery V.
Prostotę kroju równoważyło bogactwo tkanin i dodatków 💎. Hafty ze złotej lub srebrnej nitki, mnogość koronek, fikuśne frędzle, pióra, cekiny i korale były nieodłącznym elementem sukni ślubnej w stylu vintage. Niezwykle popularne były wówczas długie sznury pereł, wymyślne rękawiczki oraz wachlarze.
Taki fason nie pasuje jednak każdej kobiecie 👰. Choć zasłania wiele mankamentów figury, to przez obniżoną talię i ozdobniki, znajdujące się na kreacji, optycznie poszerza oraz skraca sylwetkę. Dlatego też suknia ślubna w stylu lat 20. będzie zdecydowanie lepiej pasować wysokim i szczupłym kobietom.
Nie oznacza to jednak, że z tej stylistyki nie mogą skorzystać osoby nieco bardziej krępej budowy. Panny młode mogą zdecydować się na elementów ubioru, które w dyskretny i elegancki sposób nawiążą do estetyki lat 20. Sukienka ślubna w stylu lat 20. nie musi wyglądać identycznie jak kreacje z tego okresu. Równie dobrze może to być Twoja własna interpretacja na temat sukni ślubnej a’la lata 20 😊.
Buty do ślubu w stylu lat 20.
Marzy Ci się suknia ślubna w stylu lat 20.? Istotnym elementem Twojego stroju będą również buty 👠. Ze względu na krótszą długość sukni są one bardziej widoczne, dlatego też powinny pasować do kreacji.
W latach 20. najpopularniejszym modelem był tzw. louis heel – lekko wygięty i nie za wysoki obcas (około 5-6 cm). Ten rodzaj obuwia jest równocześnie bardzo wygodny, co zwłaszcza w trakcie ślubu i wesela ma szczególne znaczenie dla panien młodych.
👉 Kobiety w latach 20. wybierały buty o zaokrąglonych noskach, zakrywające pięty i palce. Większość modeli posiadała paski wokół kostki (tzw. t-strap), co znacznie wpływało na komfort podczas chodzenia.
Jeżeli Twój wybór padł na retro suknię ślubną w stylu lat 20., nie zakładaj nowoczesnych butów 👠. To może sprawić, że stylizacja nie będzie wystarczająco spójna. Wniosek? Bądź konsekwentna w swoim wyborze.
Styl retro wpięty we włosy
Suknia ślubna w stylu retro z lat 20. to nie wszystko! Look każdej panny młodej uzupełnia odpowiednia fryzura ślubna 👩. W latach 20. niezmiernie ważne były dodatki wpinane we włosy, które dominowały nad znaczeniem samej fryzury. Na głowie noszono pióra, siateczki i opaski. Często korzystano z uroków biżuteryjnych spinek. Również podczas ślubów liczyły się tego typu urozmaicenia.
👉 Charakterystycznym elementem stylizacji panny młodej był również welon, wykonywany z wyjątkowych materiałów takich jak jedwab, satyna, tiul z koronkami. Zazwyczaj miał on formę czepka, co świetnie komponowało się z modnymi w tym okresie krótkimi włosami.
Jak zostało już wspomniane, w latach dwudziestych królowały krótkie włosy, konsekwentnie nawiązujące do chłopięcego wizerunku. Kobiety nosiły fryzury na pazia z podgolonym tyłem. Grzywka była prosta i opadająca na czoło lub falowana i zaczesana na bok wraz z przedziałkiem. Często też zakręcano kosmyki nachodzące na policzki.
Bukiet ślubny w stylu lat 20.
Wisienką na torcie w tego rodzaju stylizacji, podobnie jak biżuteria ślubna, może okazać się bukiet kwiatów 💐. Lata 20. to przede wszystkim bukiety kaskadowe, które cechuje niezwykła dekoracyjność. Swoją formą przypominają spływającą wodę. Tego rodzaju bukiet ślubny złożony z różnych gatunków kwiatów doskonale pasować będzie do koronkowego stylu ślubnej kreacji.
Sukienka ślubna w stylu lat 20. świetnie będzie komponowała się również z prostą wiązanką, złożoną z kilku długich kwiatów 🌺 i uzupełniających liści, do noszenia na skos, opierając ją na jednym przedramieniu.
Makijaż ślubny odpowiednio dobrany
Jak malowały się kobiety w latach 20.? Odpowiedź na to pytanie ułatwiają stare czarno-białe filmy, w których gwiazdy takie jak Pola Negri lub Louise Brooks kuszą zalotnym spojrzeniem. Na ich twarzach widnieje wyrazisty makijaż: ciemne powieki, blade policzki i mocno zarysowane usta 👄. Obrazy te oddają prawdę na temat wyglądu kobiet tamtych lat. Jednak przygotowując swoją ślubną stylizację, należy dołożyć wszelkich starań, żeby najzwyczajniej nie przesadzić. Zbyt mocny makijaż ślubny może odebrać pannie młodej lekkości i nie być adekwatny do sytuacji. Panna młoda w stylu lat 20. wcale nie musi wyglądać jak wyjęta z tej epoki – możesz się po prostu zainspirować ówczesnymi trendami, lekko je unowocześniając.
Oceń artykuł!