Dekoracja miejsca ceremonii. O czym pamiętać? Wedding planner podpowiada!

Dekoracja miejsca ceremonii. O czym pamiętać? Wedding planner podpowiada!
Adobe Stock

Nieważne, w jakim miejscu bierzecie ślub. Ważne na pewno jest to, że każde miejsce ceremonii powinno wyglądać wyjątkowo. Wszak tutaj zaczyna się Wasza wspólne droga.

Aplikacja wesele z klasą

Niestety wiele par nie przykłada dużej wagi do tego, aby zadbać o dekoracje w miejscu, gdzie złożą sobie przysięgi. Nie zawsze potrzebna jest dekoracja zmieniająca całkowicie przestrzeń, czasami wystarczą detale, aby ceremonia stała się bardziej magiczna. Warto pomyśleć o tym planując dekoracje miejsca ceremonii.

Oferty promowane

Dekoracja kościoła na ślub

Jeśli planujecie ślub w kościele zwróćcie uwagę na to, jak wygląda jego wnętrze i przede wszystkim ustalcie z księdzem, czy i w jaki sposób możecie udekorować świątynię 💒. Często pary młode na miejsce ślubu wybierają małe, bardzo klimatyczne kościoły, w których dekoracja mogłaby dosłownie zniszczyć klimat. To samo tyczy się monumentalnych i pięknych katedr czy bazylik. Same w sobie są już niesamowite i najczęściej nie potrzebują dodatkowej dekoracji.

Jedyne, o co faktycznie możecie zadbać to krzesła dla Was i świadków, ewentualne kompozycje na ołtarz oraz klęcznik. Wiele par decyduje się również na szklane tuby ze świecami, które tworzą piękny klimat. W zależności od tego, na co się zdecydujecie, koszt udekorowania kościoła waha się od 1000 do 3000 zł 💸. Za tę kwotę możecie mieć już piękne dekoracje.

Para młoda przed ołtarzem
Adobe Stock

Dekoracje na ślub cywilny

Ślub cywilny, a w szczególności jego wersja plenerowa. Coraz więcej par wychodzi z murów urzędowych, dosłownie. Nic dziwnego, skoro można wziąć ślub w miejscu wyjątkowym, być może dla Was ważnym lub w ogrodzie przy sali weselnej, co znacznie ułatwia logistykę po ceremonii zaślubin 👰🤵‍♂️. Do Urzędu Stanu Cywilnego możecie zamówić bukiet lub stojaki z kwiatami po bokach stołu urzędnika. Najpierw jednak musi on wyrazić na to zgodę. Przy organizacji ślubu cywilnego w plenerze natomiast pamiętać trzeba o tym, aby urzędnik zatwierdził miejsce, w którym chcecie się pobrać.

Dekoracja ślubu cywilnego w plenerze może wymagać zarówno wielu elementów, jak i niedużego nakładu. Przede wszystkim potrzebne są krzesła dla Was i świadków. Dobrze również rozstawić chociaż kilka krzeseł dla rodziców czy też starszych członków rodziny. Pozostali goście mogę stać, ponieważ sama ceremonia trwa około 15 minut.

Dekoracje miejsca zaślubin
Adobe Stock

Prócz krzeseł dla Was potrzebny jest stół i krzesło dla Urzędnika Stanu Cywilnego. Sam urzędnik powinien mieć ze sobą godło oraz wszelkie niezbędne dokumenty. Bardzo ładnie będzie prezentowała się ścianka za urzędnikiem. Może to być heksagon, ścianka modułowa czy też pergola. Umieszczone na ściance kompozycje dodadzą jej elegancji. Z tych samych kwiatów możecie zamówić bukiet na stół urzędnika 💐. Jeśli jesteście niepewni pogody zainwestujcie w altanę lub inne zadaszenie. Zaopatrzcie się również w parasolki ☔ na wypadek mżawki czy deszczu, aby rozdać je gościom. Jeśli planujecie ceremonię w otoczeniu lasu zamiast ścianki możecie użyć materiału do przystrojenia drzewa. Nonszalancko zwisający z gałęzi tiul wygląda bardzo efektownie.

Ślub cywilny nie wyklucza orszaku ślubnego. Możecie poprosić o pójście przed Wami druhny, drużbów, rodziców czy też najmłodszych gości, sypiących płatki kwiatów lub niosących obrączki. Możecie ozdobić alejkę prowadzącą do urzędnika również szklanymi tubami ze świecami, udekorować brzegi krzeseł zielenią lub rozłożyć np. dywan/wykładzinę. Nie musi to być kolor biały czy czerwony. Możecie postawić na kolory ziemi i zamówić wykładzinę w kolorze piaskowym. Nie zapomnijcie również o nagłośnieniu. Nieważne czy organizujecie kameralny ślub czy ceremonię na ponad 100 osób – mikrofon zawsze się przyda 🎤. Tak, jak w przypadku ślubu kościelnego koszt udekorowania ceremonii w plenerze jest uzależniona od ilości i rodzaju dekoracji. Ceny tutaj będą wahać się od 2000 do 5000 zł.

Dekoracje przygotowane na ślub w plenerze
Adobe Stock

Dekoracje podczas ślubu humanistycznego

Bardzo podobne zasady dekorowania miejsc ceremonii odnoszą się do ślubów humanistycznych. Tutaj zamiast urzędnika wynajmujecie Mistrza Ceremonii, który przygotowuje cały przebieg. W Polsce działa kilka firm, które organizują śluby humanistyczne, wystarczy odpowiednio wcześniej się zgłosić, aby osoba prowadząca zdążyła się przygotować. Jak pamiętacie, na ślubie humanistycznym wygłaszacie też własne przysięgi. Tutaj nie ma ograniczeń co do miejsca, więc możecie wybrać takie, które Wam się podoba, o którym zawsze marzyliście. Dodatkowo Mistrz Ceremonii nie potrzebuje stołu (ewentualnie mały stoliczek na podpisanie certyfikatu). Cena udekorowania miejsca ceremonii humanistycznej jest tak naprawdę taka sama jak w przypadku ślubu cywilnego, natomiast tutaj dochodzi koszt wynajęcia mistrza ceremonii. Ceny oscylują w przedziale od 1000 do 2500 zł 💰.

Ślub na plaży
Adobe Stock

Miejsce ceremonii zaślubin jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie tutaj zaczyna się Wasza wspólna droga ❤. Z tego miejsca będziecie mieć także mnóstwo pamiątkowych zdjęć. To tutaj uwidocznią się pierwsze emocje, pierwsze łzy wzruszenia i to tutaj zostajecie mężem i żoną. Dlatego warto zainwestować w odpowiednią oprawę, aby mieć cudowne wspomnienia z tej wyjątkowej chwili.

4.7/5 - (29)

Agnieszka Kamieniecka

Agnieszka Kamieniecka

Wedding planner, właścicielka Agencji ślubnej Agnieszka Kamieniecka Wedding Planner. Od kilku lat zajmuje się kompleksową organizacją ślubów i wesel w całej Polsce. Ekspert branży ślubnej. Organizatorka wielu ślubnych wydarzeń oraz warsztatów dla panien młodych. Kreatorka przepięknych i klimatycznych uroczystości, ma słabość do kameralnych przyjęć oraz imprez tematycznych. Od 2020 roku jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, gdzie obejmuje stanowisko PR Menagera. Prywatnie mama i żona, miłośniczka komiksów, jazdy na rowerze, zumby, mody oraz projektowania wnętrz.

Więcej artykułów autora Agnieszka Kamieniecka

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore