Jak zapiąć spinki do mankietów? Zobacz, jak wyglądać z klasą i nie popełnić foux pax!

Jak zapiąć spinki do mankietów? Zobacz, jak wyglądać z klasą i nie popełnić foux pax!

Spinki do mankietów to jedna z nielicznych ozdób biżuteryjnych jaką mogą założyć mężczyźni na wielkie okazje. Stanowią doskonały dodatek do koszuli, krawata lub muszki oraz skrojonego na miarę garnituru. Całość dopełnia modny zegarek, który dodatkowo podkreśla klasę. Wydawałoby się, że wybór spinek do mankietów jest prosty – wystarczy znaleźć model, który się najbardziej podoba i po prostu je założyć. Nic bardziej mylnego! Obowiązują pewne zasady, które dokładnie precyzują, jak zapiąć spinki do mankietów, by wyglądać dobrze.

Oczywiście wybierając spinki do mankietów, bardzo ważna jest odpowiednia koszula do garnituru, która jest przygotowana pod zapinanie spinek. Spinki spinkom nie równe – inaczej będą wyglądały ślubne spinki do mankietów – zazwyczaj są one dużo bardziej eleganckie i z akcentami pasującymi do stroju panny młodej – inaczej spinki do mankietów, które zakładamy na co dzień. O tym, jak wybrać i zapiąć prawidłowo spinki, przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Spinki do koszuli – jak nosić? Do czego służą?

Spinki do koszuli uznawane są za element biżuterii mający też funkcję praktyczną – łączenie mankietów, które ma koszula do spinek. Umieszcza się je w przygotowanych w tym celu dziurkach. Zazwyczaj spinki zakłada się na większe okazje. Mogą zdobić na przykład garnitur na wesele lub być dodatkiem do stroju galowego. Spinki uznawane są przede wszystkim za biżuterię męską, jednak w modzie wszystko jest możliwe – od dłuższego czasu cieszą się one popularnością również wśród kobiet. 

Spinki do mankietów były bardzo ozdobne na początku XIX wieku, właśnie wtedy zaczęły być popularne. Występowały one wówczas z dużymi złotymi ornamentami, szczególnie gdy wykorzystywano je w stroju wieczorowym. W kolejnym wieku spinki były bardziej skromne. Przyjmowały prostą formę, którą zdobił konkretny kamień. Dziś spinki mają różne wzory, kształty i kolory. Mogą być bardzo eleganckie lub nieco bardziej casualowe.

Wielu panów zastanawia się, jak zapiąć spinki do mankietów i z tego względu czasem rezygnuje z tego elementu stroju… szkoda, bo są one bardzo efektowne, a zapinanie spinek do koszuli wcale nie jest takie trudne! Jeśli opanowaliście wiązanie krawata i zasady dotyczące tego, jak złożyć poszetkę, zapięcie spinek do mankietów będzie pestką!

Spinki do mankietów w romby
Unsplash

Zobacz także: Poszukujesz garnituru na wesele lub inne ważne wydarzenie? Sprawdź najlepsze oferty garniturów ślubnych, które znajdziesz w naszym katalogu firm weselnych!

Jak zapiąć spinki do mankietów – prosta instrukcja

Podstawą wykorzystania spinek do mankietów w stroju jest posiadanie specjalnej koszuli. Może mieć ona mankiety francuskie, czyli podwójne, które są dłuższe i tworzą specjalne warstwy. Nie mają one dodatkowych guzików do zapinania po bokach koszuli, dlatego też spinki pełnią bardzo ważną rolę w dopełnieniu tego stroju. Zabezpieczają je aż cztery warstwy materiału. Aby prawidłowo zapiąć spinki do mankietów podwójnych, należy:

  • złożyć mankiet z wyciągniętym ramieniem tak, by upewnić się, że końcową krawędź mankietów można złożyć do tyłu. Najlepiej by tworzyła ona gładką i równą powierzchnię;
  • złączone strony mankietów wywinąć do zewnątrz. Uwaga! Dwie otwarte krawędzie mankietu muszą przylegać do siebie bez żadnych fałd, a wewnętrzna warstwa powinna być dociśnięta do siebie. Otwory w materiale muszą do siebie idealnie pasować i przylegać;
  • dociskając ramię do siebie, aby utrzymać złożone warstwy materiału i koszulę w miejscu, przewlec spinkę przez otwór zewnętrznej warstwy materiału. Oczywiście wykorzystujemy ozdobną część spinki tak, by była ona widoczna po zewnętrznej stronie. Niektórzy zalecają, aby przytrzymać mankiet dwoma palcami tak, by nie powstały żadne fałdy na materiale. Materiał przewlekamy przez końcówkę spinki i w zależności od zastosowanego zabezpieczenia – zapinamy ją na mankiecie.

Do najpopularniejszych zapięć spinek należą mocowania w kształcie słupków. Istnieją też spinki dwuczęściowe, które można łączyć w łańcuszek lub dowolnie zapinać, wykorzystując każdą ze stron. Spinki do mankietów mogą być noszone również na co dzień z bardziej casualową koszulą – wówczas przy mankietach znajdują się dodatkowe guziczki, a spinka przechodzi przez dwie warstwy materiału.

Mężczyzna pokazuje jak zapiąć spinki do mankietów w casualowej koszuli
Unsplash

Jak zapiąć spinki do mankietów – najpierw wybierz koszulę!

Wiesz już, jak zapiąć spinki do mankietów, więc teraz czas na to, by poznać, jaka powinna być koszula do spinek. Istnieją różne rodzaje koszul, różne faktury i materiały. Nie zawsze uniwersalna koszula będzie najlepsza. Wybierając strój na konkretną okazję, trzeba się dobrze zastanowić nad odpowiednim dopasowaniem wszystkich elementów. Zarówno garnitur, buty, poszetka, krawat czy mucha, jak i biżuteria, muszą doskonale pasować do siebie. 

Koszula może wysuwać się na pierwszy plan stylizacji lub też stanowić tylko jej tło. Może być ona na przykład na tyle elegancka, że założysz ją do fraka. Zdobią ją zazwyczaj malutkie guziki, które mogą być również przykryte. Jest taliowana, tak by nie wysuwała się ze spodni. Dobrze komponuje się również w innych stylizacjach z niezwykle elegancką muszką. Oczywiście musi mieć także odpowiedni krój, tak by nie było wątpliwości, jak założyć spinki do mankietów – taka koszula do spinek może być także codzienna, pasująca do zwykłego, biznesowego garnituru. Wówczas spinki nie mogą być zbyt eleganckie i wieczorowe.

Mężczyzna pokazuje, jak zapiąć spinki do mankietów
Envato

Jak zapiąć spinki do mankietów – rodzaje mankietów

Mankiet jest bardzo ważnym elementem każdej koszuli. Sprawia, że jest ona ładnie wykończona, a rękawy dobrze wyglądają na ręce. Najczęściej są one wykonane, podobnie jak kołnierzyki koszul, z nieco grubszych tkanin lub po prostu z podwójnej warstwy materiału, tak by utrzymać odpowiedni kształt. Mankiety występują z jednym guzikiem lub z dwoma ułożonymi poziomo, co powoduje łatwiejsze dopasowanie mankietu do grubości nadgarstka. 

Występuje kilka rodzajów mankietów do spinek. Najbardziej popularne z nich to pojedynczy i podwójny – uznawany za bardziej elegancki. Mankiet pojedynczy stosowany jest w koszulach wizytowych, wieczorowych oraz frakowych. Jest on zdecydowanie mniej problematyczny. Wystarczy bez zawijania zapiąć do niego spinkę. Podwójny mankiet jest bardziej elegancki, ale również wymagający – prosta instrukcja powyżej jednak dokładnie wyjaśnia w jaki sposób zapiąć spinki do takiego mankietu. 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore