Formalna separacja a rozwód 💔: jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma instytucjami prawa?

Formalna separacja a rozwód 💔: jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma instytucjami prawa?

Niestety, czasami wspólne życie, pomimo starań, okazuje się dłużej niemożliwe. W takiej sytuacji małżonkowie mogą zdecydować się na rozwód lub separację. Wyjaśniamy co daje separacja, jakie skutki prawne ma rozwód i czym właściwie różnią się te dwie instytucje prawne.

Wniesienie pozwu o rozwód lub separację to zawsze bardzo trudny krok, którego wykonanie często jest poprzedzone wielomiesięcznymi, a czasem nawet wieloletnimi problemami małżeńskimi. W praktyce jednak separacja i rozwód dają różne skutki prawne, czego trzeba mieć świadomość wybierając jedno z tych rozwiązań. Dzięki wiedzy na temat podobieństw i różnic pomiędzy rozwodem i separacją, małżonkowie mają możliwość podjęcia najlepszej z ich perspektywy decyzji.

Formalna separacja a rozwód – najważniejsze różnice

Na czym polega separacja małżeńska i co daje małżonkom?

👉 Separacja formalna to instytucja prawna, zgodnie z którą obie strony nadal pozostają w związku małżeńskim, ale ich pożycie małżeńskie uległo rozkładowi. Rozwód z kolei oznacza definitywne i nieodwołalne zakończenie związku małżeńskiego 💔.

Fakt, że separacja nie rozwiązuje małżeństwa jest główną różnicą pomiędzy nią, a rozwodem. Oznacza to, że rozwiedzione osoby mogą zawrzeć nowy związek małżeński, ale separacja wyklucza taką możliwość. Rozwód i separacja: co jeszcze je dzieli?

  • Małżonkowie w separacji formalnej są zobligowani do wzajemnej pomocy, pod warunkiem, że istnieją wymagane ku temu względy słuszności. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku rozwodu: osoby rozwiedzione, pomijając kwestię ewentualnych alimentów, nie podlegają obowiązkowi pomocy.
  • Separacja, w przeciwieństwie do rozwodu, wyklucza możliwość powrotu do wcześniejszego nazwiska, które dana strona zmieniła w związku ze wstąpieniem w związek małżeński.
  • Decyzją sądu, separację można znieść. Decydując się na rozwód trzeba natomiast mieć świadomość nieodwołalności tego kroku.
  • Separacja może zostać orzeczona, jeśli nastąpi zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Do rozwodu wymagana jest natomiast zarówno jego zupełność, jak i trwałość. Warunki separacji małżeńskiej mogą być więc łatwiejsze do spełnienia. 

Co w takim razie daje separacja w małżeństwie? Jakie są podobieństwa pomiędzy rozwodem i separacją? Orzeczenie przez sąd separacji, podobnie jak w przypadku rozwodu, skutkuje zatrzymaniem wspólnoty majątkowej. Ponadto, separacja i rozwód prowadzą do sytuacji, w której strony małżeństwa przestają po sobie dziedziczyć. Orzekając separację lub rozwód, sąd może ustalić również kwestie związane z władzą rodzicielską nad dziećmi małżeństwa.

Separacja a rozwód - małżonkowie podpisujący dokumenty
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak wygląda przysięga na ślub cywilny? Podpowiadamy!

Rozwód czy separacja? Co wybrać?

Separacja czy rozwód: czy męczyć się dalej w nieudanym małżeństwie? Musisz pamiętać, że rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej tego, co będzie dla Ciebie lepsze, separacja czy rozwód to kwestia wysoce indywidualna, wymagająca podjęcia własnej decyzji. Zwróć uwagę na skutki prawne obu rozwiązań. Kiedy lepszy będzie rozwód, a kiedy separacja w dużej mierze zależy od sytuacji konkretnego małżeństwa. Na separacje często decydują się osoby mające bardzo poważne problemy małżeńskie, ale nadal widzące szansę na uzdrowienie swojej relacji. Separację można znieść, pod warunkiem, że małżonkowie złożą zgodny wniosek o jej zakończenie do właściwego sądu. Rozwiedzeni małżonkowie, jeśli ponownie będą chcieli tworzyć związek małżeńskich, będą musieli natomiast wziąć kolejny ślub.

Czy w takim razie separacja ma sens? Możliwe, że w okresie separacji małżonkowie zyskają przestrzeń do zastanowienia się nad swoim związkiem i znajdą niezbędny dystans do pracy nad problemami, które doprowadziły do rozkładu pożycia 💔. Jest to jednak decyzja, która wymaga dokładnego przemyślenia i przeanalizowania sytuacji wewnętrznej małżeństwa.

Separacja a rozwód
Adobe Stock

Kiedy separacja przechodzi w rozwód?

Zdarza się, że mimo separacji, niestety jakość związku małżeńskiego nie ulega poprawie. W związku z tym, jeżeli małżonkowie nie widzą dalszej szansy na kontynuowanie małżeństwa i zdecydują się mimo wszystko na rozwód, należy zwrócić uwagę na to, że warunkiem koniecznym jest złożenie pozwu rozwodowego 📄. Warto pamiętać, że można to zrobić w jakimkolwiek momencie separacji. Innymi słowy: nie istnieje coś takiego jak automatyczny rozwód po separacji.

Czy separacja przed rozwodem jest konieczna?

Jak długo można żyć w separacji, żeby dostać rozwód? Zgodnie z polskim prawem, małżonkowie nie muszą najpierw przebywać w orzeczonej sądownie separacji. Możliwe jest natychmiastowe wniesienie pozwu rozwodowego w czasie trwania związku małżeńskiego. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że wcześniejsze pozostawanie małżonków w separacji formalnej może mieć znaczenie dla sądu orzekającego o rozwodzie. Jest to więc kwestia, którą należy rozpatrywać w odniesieniu do indywidualnej sytuacji.

Separacja i rozwód czym się różnią
Adobe Stock

Separacja a rozwód: koszty

Koszt separacji 💰 lub rozwodu to kwestia, która często spędza sen z powiek małżonków decydujących się na podobne kroki. Opłata sądowa, zarówno w przypadku pozwu o rozwód, jak i pozwu o separację wynosi 600 zł. Jednak należy pamiętać, że koszty separacji mogą być zdecydowanie mniejsze, jeśli małżonkowie zdecydują się na złożenie do właściwego sądu zgodnego wniosku o separację. Wówczas opłata wynosi 100 zł. Jak uzyskać separację? Można to zrobić poprzez złożenie pozwu lub bezprocesowo, jeśli małżonkowie złożą zgodny wniosek i nie są wspólnymi rodzicami dla małoletnich dzieci. 

Podsumowanie tego artykułu

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore