• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

„Biały jest zarezerwowany dla panny młodej i tego się trzymajmy”, czyli czy wypada założyć białą sukienkę na wesele?

„Biały jest zarezerwowany dla panny młodej i tego się trzymajmy”, czyli czy wypada założyć białą sukienkę na wesele?

Według powszechnie obowiązującej, niepisanej tradycji, kobiety, będące gośćmi na weselu nie powinny zakładać czarnej ani białej sukienki. Czarny jest bowiem kolorem smutku i żałoby, a biały zarezerwowany wyłącznie dla panny młodej. Czy przekonanie to nadal obecne jest w świadomości kobiet, zastanawiających się nad wyborem weselnej kreacji, czy może podejście to odrobinę się już zmieniło? Przeczytajcie w artykule.

Biała sukienka a savoir-vivre

Zgodnie z zasadami savoir-vivre kolor biały to kolor panny młodej i tylko ona może pojawić się w nim na własnym ślubie i weselu. Zasada ta nie dotyczy tylko czystej bieli, gdyż tak naprawdę kreacji w tym kolorze pojawia się już coraz mniej, ale także całej palety tej barwy, a więc złamanej, brudnej, śmietankowej i wszystkich pochodnych bieli.

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o krój i długość sukienki. Panna młoda często rezygnuje ze strojnej i mocno zdobionej sukni ślubnej księżniczki czy sukni ślubnej rybki, stawiając na prosty i bardzo minimalistyczny fason. Może wybrać także krótką białą sukienkę. Dlatego faux-pas byłoby, gdyby podczas ceremonii zaślubin czy przyjęcia na sali weselnej pojawiło się więcej niż jedna suknia w tym kolorze.

Wybór białej sukienki, przez zaproszonego na wesele gościa, to dla jednych ogromny nietakt, a dla innych starodawna tradycja, która już dawno powinna odejść do lamusa. Zgodnie z tymi głosami, jeśli strój gościa nie przypomina stroju panny młodej jest on dopuszczalny. Biały garnitur czy kombinezon z kolorowymi dodatkami, a także sukienki w tym odcieniu, w printy i wzory, przez niektórych nie są odbierane za jakikolwiek przytyk w stosunku do panny młodej.

Bez względu na wszystko należy pamiętać, że w tym wyjątkowym momencie, jakim jest dzień ślubu, najważniejsza jest panna młoda, a kreacja wybrana przez gościa weselnego nie powinna skupiać na sobie zbyt dużej uwagi. Zatem oprócz odpowiedniego koloru, warto zrezygnować również z nadmiernych zdobień czy wycięć.

panna młoda z bukietem białych kwiatów
Envato

Zobacz także: Różowa suknia ślubna – bądź nietuzinkową i niezwykle kobiecą panną młodą!

Biała sukienka na wesele – czy są jakieś wyjątki?

Wyjątkiem jest sytuacja, w której to panna młoda sama poprosi swoje druhny, świadkową lub mamę o to, aby na weselną uroczystość wybrały kreacje właśnie w odcieniach bieli. Może to być podyktowane na przykład stylistyką, w której zaplanowane jest przyjęcie albo pomysłem pary młodej na wykonanie wyjątkowych ślubnych fotografii.

Rezygnacja z białego koloru na weselu i ślubie nie dotyczy także dzieci. One mogą być ubrane w taką paletę barw, oczywiście odpowiednio do okazji. Dopuszcza się również białe akcesoria i dodatki do weselnych stylizacji na przykład w postaci białej torebki.

biała suknia ślubna
Envato

Zobacz także: Używana suknia ślubna – czy warto się na nią zdecydować?

A co na ten temat myślą panny młode?

Nie każda panna młoda obrazi się, jeśli któraś z zaproszonych kobiet pojawi się w białej sukience. Jednak jeśli wiesz, że jest tradycjonalistką, koncentrującą się nawet na najdrobniejszych detalach i taki wybór może sprawić jej przykrość, koniecznie zrezygnuj z kreacji w tym kolorze. Dużą wagę na strój weselników zwraca z pewnością starsze pokolenie, dla którego niepisana tradycja ma często ogromne znaczenie, a pojawienie się w kreacji o białym odcieniu może zostać odebrane jako nietakt.

A co sądzą na ten temat przyszłe panny młode? Przeczytajcie koniecznie!

To jest dzień, w którym panna młoda powinna być jako jedyna ubrana na biało lub kremowo. To jest jej dzień. Ona ma być gwiazdą.

Jest pewien dress code na różne okazje, określa jak ubrać się stosownie do opery czy na ślub lub wesele. W dżinsach do opery się nie wybierzesz, więc czemu biała kiecka na ślub?

(…) ja akurat nie przejmuję się i spokojnie na wesele jako gość poszłabym w białej lub kremowej sukience, tak samo nie będę zwracała uwagi na swoim weselu jeśli ktoś przyjdzie w białej sukience 😉 w czarnej już kilka razy byłam i nie czułam się źle 😉 z resztą myślę że to taki „starodawne powiedzenie” że w białej sukience nie można, teraz jest całkiem inaczej.

Mnie to w ogóle nie przeszkadza 🙂 To czy mój ślub będzie udany czy nie, nie będzie zależało od tego, że ktoś też przyszedł w białej sukience 🙂

Jest tyle innych kolorów, naprawdę nie rozumiem, jak można upierać się na białą sukienkę jako gość. (…) Dla mnie to po prostu brak taktu. (…) Jasne, że nie od koloru sukienek gości zależy cała impreza, ale ja po prostu nie rozumiem dlaczego przy tak olbrzymiej palecie barw gość na wesele decyduje się akurat na biel…

Ja bym nie ubrała, ale na moim weselu kilka osób było w białych sukienkach i innych odcieniach bieli i jakoś się tym za bardzo nie przejęłam.

Żaden problem. Dla mnie wszyscy mogą być na biało. Przecież i tak wiedzą, na czyj ślub przyszli.

Też kiedyś myślałam że w bieli nie przystoi dla gościa. Ale teraz twierdzę że nie ma nic w tym złego, jeśli nie jest to druga suknia ślubna 😉 Moja świadkowa miała białą suknię w kwiaty, zaś moja mama białą w kilka kolorowych wzorków na dole sukienki. Wcale to nie wyglądało nietaktowanie. 🙂 „Blasku” Panny Młodej i tak w ten dzień nic nie zasłoni 🙂

Nietaktowne. Byłam na takim ślubie, gdzie pomylono pannę młodą z gościem i za szybko zaczęli rzucać ryżem.

Dla mnie to niekulturalne. Jest tyle okazji, podczas których można założyć białą sukienkę. Ostatnio zauważyłam trend, że panie na weselach bardzo często zakładają białe sukienki, wydaje mi się, że kiedyś tak nie było. Doskonale wiadomo, że w 90% suknia młodej będzie biala, więc niech czuje się wyjątkowa.

Byłam na weselu na którym koleżanka miała ślubną sukienkę długą, prostą w stylu greckiej bogini, a jedna z kuzynek założyła tak podobną, że bardzo źle to wyglądało… sukienki były bardzo podobne. Od tej pory wiem, dlaczego goście nie powinni przychodzić w białym kolorze :/ Przedtem też nie wiedziałam jakie to ma znaczenie.

Moja koleżanka poszła w białej sukience lekko za kolana takiej koronkowej i dodała zdjęcie z chłopakiem na Facebooku podpisane: “Weselnie”… byłoby super, gdyby nie komentarze pod zdjęciem: Gratulacje, Szczęścia na nowej drodze życia … sama myślałam, że to pani młoda, a okazało się że była tylko gościem 😀

Ja mam na swój zwykłą prostą sukieneczkę, białą śmietankową, ale nie życzyłabym sobie, żeby ktokolwiek przyszedł w jasnej. (…) na ślubie to panna młoda gra pierwsze skrzypce.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu