Garnitur dla świadka, czyli jak powinien wyglądać pierwszy drużba na weselu?

Garnitur dla świadka, czyli jak powinien wyglądać pierwszy drużba na weselu?

Wybór garnituru dla pierwszego drużby to niezwykle istotna kwestia w trakcie ślubnych przygotowań. Powinien on bowiem być elegancki i dopasowany do stroju, w którym podczas wesela pojawi się pan młody. Jak zatem dobrać idealny garnitur dla świadka? O tym w artykule!

Świadek na ślubie – ubiór ma duże znaczenie

Pierwszy drużba to jedna z najważniejszych osób podczas ślubu i wesela, która nie tylko towarzyszy parze młodej w tym szczególnym dniu, ale ma także określone zadania do wykonania. Obowiązki świadka to m.in.:

  • wsparcie w organizacji wesela,
  • pomoc w wyborze garnituru ślubnego,
  • podpisanie protokołu,
  • zachęcanie gości do zabawy,
  • koordynowanie transportu gości po zakończeniu wesela.

Bycie prawą ręka pana młodego oraz podniosłość wydarzenia zobowiązują także do wyboru odpowiedniego stroju. Jakich zasad rządzących modą ślubną należy przestrzegać, jeśli zostałeś poproszony o sprawowanie tej ważnej funkcji?

Pierwsza i najważniejsza z reguł: garnitur świadka nie powinien przyćmić garnituru pana młodego. Niemniej jednak stój pierwszego drużby powinien odznaczać się szykiem i elegancją oraz być perfekcyjnie dopasowany do sylwetki. Idealny rozwiązaniem w takim przypadku jest zdecydowanie się na garnitur szyty na miarę.

Jaki garnitur dla świadka?

Warto, aby odcień garnituru świadka był w podobnej kolorystyce, co garnitur pana młodego. Najlepiej sprawdzą się klasyczne barwy, a więc czerń, grafit czy granat. Świadek, zgodnie z zasadą, o której zostało wspomniane powyżej, nie powinien za bardzo rzucać się w oczy, dlatego też wybór garnituru w jasnych lub mocno jaskrawych kolorach nie jest wskazany. Obecnie coraz częściej stylizacje pary młodej jak i świadków dobierane są do wybranego wcześniej koloru przewodniego wesela, a także stylu i charakteru, w jakim planowane jest przyjęcie.

Jaki krój będzie odpowiedni? Wszystko zależy tak naprawdę od… pana młodego! Jeśli zdecyduje się on wystąpić w smokingu lub fraku, pierwszy drużba również może postawić na taki model, choć nie jest to oczywiście obligatoryjne. Jednak w sytuacji, w której pan młody wybierze klasyczny garnitur, na podobny fason zdecydować powinien się także świadek. Niewłaściwym byłoby natomiast, gdyby pojawił się on w strojnym fraku lub smokingu.

garnitur dla świadka
Envato

Zobacz także: Modne fryzury męskie – zadbaj o swój męski wizerunek

Świadek – mucha czy krawat? Oto jest pytanie!

Zasada dotycząca doboru dodatków jest taka sama jak w przypadku wyboru garnituru na wesele. Nie mogą grać one pierwszych skrzypiec, a więc być bardziej wyszukane i strojne niż dodatki, na jakie zdecyduje się pan młody.

Sam wybór dodatków zależy od wielu czynników: stroju, wieku, typu sylwetki, a także indywidualnych upodobań. Krawat stanowi bezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż pasuje praktycznie do każdego modelu garnituru i to właśnie on najczęściej wybierany jest przez gości weselnych. Mucha z kolei doda stylizacji wyrazu i niepowtarzalnego charakteru. Pasuje do fraku, smokingu, a także klasycznego garnituru. Decydując się na smoking powinna być ona w czarnym kolorze, w przypadku fraku należy postawić na białą, w pozostałych stylizacjach nie ma wyraźnie sprecyzowanych reguł.

Należy jednak pamiętać, że muchy czy krawaty o jaskrawych kolorach i w pstrokate wzory sprawdzą się wyłącznie w sytuacjach mniej formalnych. Z kolei podczas wielkich wyjść takich jak ślub czy wesele należy postawić na dodatki w stonowanych barwach, najlepiej gładkie lub z subtelnym wzorem.

Świetnym uzupełnieniem stylizacji świadka będzie elegancka kwiatowa przypinka przy butonierce, stylem nawiązująca do bukietu panny młodej i innych kwiatowych dekoracji weselnych.

Garnitur świadek – zainspiruj się!

5/5 - (41)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore