Jak zapraszać na ślub i wesele – niezbędnik dla par młodych

Będąc na etapie tworzenia wstępnej listy gości na ślub, na pewno w głowie niejednej Pary Młodej pojawia się wiele pytań – Jak zapraszać na wesele?  Czy konieczna jest odmiana nazwisk? Czy można zaproszenie wysłać pocztą? Bazując na naszym doświadczeniu podczas tworzenia papeterii – mamy dla Was kilka wskazówek oraz porad, których warto przestrzegać w trakcie wypisywania i zapraszania gości na ślub.

Jak zapraszać na ślub i wesele – niezbędnik dla par młodych

Przeczytaj i oceń!

4.9/5 - (17)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Treść zaproszenia

Etykieta weselna nakazuje, aby zaproszenia wypisać w trzeciej osobie liczby mnogiej. Zadbajcie, aby ich treść była jak najbardziej czytelna, aby goście po przeczytaniu karty wiedzieli: kto ich zaprasza, na jaką uroczystość oraz  kiedy (dzień oraz miejsce ślubu i wesela). 

🔥 Teraz na topie

W przypadku zapraszania obcokrajowców, istotne jest zadbanie o to, aby język zaproszenia był zrozumiały dla gości z zagranicy. Możliwym jest więc wypisanie zaproszenia:

 • w języku ojczystym gości weselnych
 • w języku, w którym bezpośrednio posługujecie się w kontaktach z nimi 
 • w wersji dwujęzycznej.

Kolejnym dylematem, z którym borykają się narzeczeni jest dopisek „wraz z Rodzicami”. Czy zgodnie z tradycją powinniście go umieścić w tekście? Adnotacja o rodzicach w zaproszeniu nie jest konieczna, podkreśla jednak ich rolę w całej uroczystości. Co więcej, jeśli ponoszą część kosztów – savoir vivre wymaga, aby wymienić ich także jako gospodarzy przyjęcia. W takim przypadku słowo „Rodzice” należy napisać z dużej litery. Ostatecznie jednak, to od Was zależy, czy zechcecie dodać taki dopisek w treści zaproszenia.

Blooming Elegant oferuje usługę zamawiania zaproszeń różniących się językiem i treścią. Korzystając z naszych usług macie dostęp do bazy tekstów weselnych, które możecie wykorzystać tworząc z nami zaproszenia.

Blooming Elegant

Jak wypisać zaproszenie ślubne?

Gdy ustalicie już treść – kolejną ważną kwestią jest lista weselników. Przyszłe Pary Młode przy jej tworzeniu powinny pamiętać, że:

 • zawsze stosujemy pełne imiona i nazwiska
 • każde nazwisko pochodzenia polskiego jest odmienne! Istnieją strony internetowe, które poprawnie odmienią nazwiska za Was
 • gdy zapraszamy parę – to imię i nazwisko kobiety powinno znaleźć się na pierwszym miejscu (nawet jeśli to mężczyzna jest naszym bliskim)
 • gdy chcemy zaprosić rodzinę z dziećmi – najpierw rodzice, a poźniej imiona dzieci lub zastosowanie dopisku „z dziećmi”. W sytuacji organizowania wesela bez dzieci ograniczcie się wyłącznie do wypisania nazwisk dorosłych. Zapraszając warto wspomnieć, że na ślubie obecne będą wyłącznie osoby pełnoletnie
 • użycie zwrotu z „osobą towarzyszącą” nie jest faux pax! Pozostawia swobodę wyboru zaproszonemu gościowi,
 • jeśli zapraszane osoby posiadają tytuły naukowe, należy posłużyć się nimi, zwłaszcza jeśli zapraszamy osoby, z którymi łączą nas stosunki służbowe
 • warto domówić kilka dodatkowych zaproszeń – zaoszczędzi to stresu w sytuacji, jeśli będziecie chcieli jeszcze kogoś doprosić.

Bardzo popularną opcją wybieraną przez Pary Młode, którą szczerze polecamy jest kaligrafia nazwisk gości – zarówno w zaproszeniach jak i dodatkach, np. winietkach. Odręcznie wypisanie danych weselników będzie wyrazem szacunku  oraz nada indywidualnego charakteru papeterii.

Blooming Elegant

Kiedy i jak dostarczamy zaproszenia ślubne?

Utarło się, że goście weselni powinni zostać poinformowani około 3 miesiące przed ślubem. W zależności jednak od typu uroczystości i liczby gości lepiej jest zacząć zapraszać wcześniej. Kiedy dokładnie?

 • 3 miesiące przed ceremonią – wszyscy wiedzą o terminie ślubu, a wręczenie zaproszeń to tylko formalność. Nie planujecie zapraszać dodatkowych gości
 • 4-5 miesięcy przed ceremonią – robicie duże wesele, zapraszacie także dalszych znajomych. Bierzecie pod uwagę możliwość zaproszenia dodatkowych osób
 • 5 miesięcy przed ceremonią – bierzecie ślub w święta, np. Wielkanoc, Boże Narodzenie lub majówkę
 • 5 miesięcy przed ceremonią – organizujecie duże wesele i wszystkie zaproszenia chcecie rozdać osobiście
 • 5-6 miesięcy przed ceremonią – planujecie wesele międzynarodowe
 • 6-8 miesięcy przed ceremonią – mieszkacie na stałe za granicą, ale ślub organizujecie w Polsce i chcecie rozdać zaproszenia osobiście.

Jak wręczyć zaproszenie? Chcąc być w zgodzie z savoir vivre zapraszanie gości na ślub powinno odbywać się osobiście z wcześniejszą zapowiedzią odwiedzin. Jeśli nie jesteście w stanie każdemu z osobna wręczyć zaproszenia – zasadę tę zastosujcie do rodziców i najbliższej rodziny. W przypadku, gdy goście mieszkają zbyt daleko – zaproszenie wyślijcie pocztą.

Kiedy zatem zamawiać zaproszenia ślubne? Składając zamówienie w Blooming Elegant należy wziąć pod uwagę czas realizacji (do 15 dni roboczych projekty gotowe, do 30 dni roboczych projekty indywidualne) i złożyć zamówienie z odpowiednim wyprzedzeniem wliczając czas, który potrzebujecie na rozdanie zaproszeń.

Blooming Elegant

Do kiedy potwierdzić?

Potwierdzenie przybycia na przyjęcie weselne jest równie ważne, jak odpowiedni termin dostarczenia zaproszeń ślubnych. Pamiętajcie, aby w treści umieścić datę, do kiedy należy potwierdzić swoją obecność. Bezpieczny termin to około miesiąc przed ceremonią. Jeśli nie otrzymacie od zaproszonych odpowiedzi, czy biorą udział w weselu – nie zakładajcie, że tak będzie. Skontaktujcie się z nimi i zapytajcie. Pozwoli to na bezproblemowe potwierdzenie liczby gości na weselu i rozplanowanie miejsc przy stołach.

Blooming Elegant

Co zamiast kwiatów?

Jak najlepiej w elegancji sposób wspomnieć o prezentach? Czy powinniśmy umieszczać taką informację w zaproszeniu? Kierując się etykietą savoir vivre nie.

Chcąc jednak uniknąć niechcianych prezentów, Para Młoda coraz częściej decyduje się na umieszczenie krótkiej informacji lub motywu graficznego, który wskazuje gościom, jaki prezent  preferują, np. zamiana kwiatów na inne upominki (np. książkę) lub wpłatę na wybrany wcześniej cel charytatywny. Wsparcie szczytnego celu nie powinno być wypominane jako nietakt.

Zaproś z Blooming Elegant!

Mamy nadzieję, że zastosowanie się do tych kilku porad rozwieje Wasze wątpliwości, a sam czas tworzenia i rozdawania zaproszeń przebiegnie sprawnie i bezstresowo. Jeśli mimo to, macie  pytania lub chcecie wiedzieć więcej – zapraszamy do kontaktu.

Artykuł powstał we współpracy z Blooming Elegant.

Oceń artykuł!

4.9/5 - (17)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore