Jakie są najpopularniejsze style weselne? Wedding Planner podpowiada!
Styl wesela mówi o nas bardzo dużo. Oprawa wizualna, jaką wybieramy, tworzy pierwsze wrażenie u wszystkich gości, a często nawet u par młodych. Jest to jeden z pierwszych elementów, jaki ustalamy podczas rozpoczynania przygotowań do ślubu. Wybór stylu wesela determinuje wiele późniejszych decyzji: rodzaj obiektu/pleneru, budżet, atrakcje czy też stylizację młodej pary.
Przeczytaj i oceń!
Jeszcze kilkanaście lat temu większość sal weselnych wyglądała bardzo podobnie, a większość dekoracji przygotowywała kwiaciarnia, dodatki natomiast pochodziły najczęściej od panny młodej. W tej chwili mamy kilka stylów, które od wielu lat rządzą podczas tego pięknego dnia, co nie oznacza, że przy jednym stylu wszystko znów będzie wyglądało podobnie. Mamy na rynku tysiące profesjonalnych firm dekoratorskich, które jeden styl przedstawią na kilkadziesiąt różnych sposobów. Oczywiście dołączcie teraz do tego pozostałych usługodawców, takich jak fotograf, oprawa muzyczna i oświetleniowa, wszelkie dodatki i atrakcje, a także naturalnie papeteria. Warto pamiętać, że wybierając styl dobrze jest się go trzymać od początku do końca. Co zatem wybierają nasze pary młode na styl swojego wesela? O każdym z nich można by napisać oddzielny artykuł, dlatego dziś poznajcie te najbardziej popularne i te, które są świetną alternatywą dla osób niezdecydowanych lub…odważnych.
Najpopularniejsze style weselne
- Styl glamour – był, jest i będzie, ale nie dla każdego. Jest to bardzo specyficzny styl, opierający się na elegancji, wyrafinowaniu, a nawet przepychu. Charakteryzuje go złoto, srebro, kryształy, perły i wszelkie świecidełka. Towarzyszy mu najczęściej biel i jasne barwy, aczkolwiek coraz bardziej popularne żywe kolory również można pięknie dołączyć do tego luksusu. Styl glamour nie pasuje wszędzie, więc trzeba dokładnie wybrać obiekt, auto czy suknię. W tym niesamowitym stylu trzeba również znaleźć równowagę, pomiędzy stonowanym pięknem, a przesadą i kiczem.
- Styl boho, od słowa „bohema” to absolutne przeciwieństwo wesela w stylu glam. Został u nas na tyle wspaniale przyjęty, że pary z roku na rok nie chcą z niego rezygnować i wcale im się nie dziwię. Styl boho charakteryzuje totalna swoboda, bliskość natury i duża lekkość, a przy tym bogactwo w dekoracje i detale. Pióra, koronki, jasne barwy (czasami w towarzystwie czegoś mocniejszego, jak butelkowa zieleń), kwieciste wzornictwo i wszędobylska delikatność ocierająca się wręcz o artyzm. Takie wesele wymaga naturalnego otoczenia i jest wspaniałą propozycją dla par planujących uroczystość w plenerze lub ogrodzie.
- Styl rustykalny, ocierający się o wiejskie klimaty, kocha drewno, stodoły, naturę, koroneczki, słoiki, sznurki i wszystko co sielskie. Jeśli to wszystko okrasimy setkami lampek zapanuje istnie romantyczny, delikatny i błogi nastrój. Lekka i zwiewna suknia ślubna, wianek na głowie i sesja poślubna w szczerym polu. To właśnie typowo rustykalny nastrój, na który często decydują się pary z miasta!
- Styl industrialny, czyli jeden z moim najukochańszych stylów. Niesamowite jak minimalizm, prostota i surowość może tworzyć zapierający dech w piersiach klimat (kiedyś miałam marzenie urządzenia przyjęcia w opuszczonej fabryce/magazynie, który będzie cały przeszklony i z cegły). Niezwykłości dodają obiekty i miejsca bogate w beton i wysokie wnętrza, a także metal, miedziane rury, a nawet rdza! Styl industrialny wspaniale charakteryzuje wszystko co geometryczne, dużo światła w postaci gołych żarówek i oczywiście złoto, pięknie komponujące się z miedzią, cegłą i betonem. Do tego świece, dużo zieleni i nieco pastelowych kolorów. Pokuszę się tutaj o propozycję braku obrusów, ale udekorowanie stołów maksymalną ilością zastawy, świec, pasów zieleni i niestandardowych winietek. Krzesła bez pokrowców, mogą być nawet metalowe. I wisienka na torcie – ścianka za młodą parą w postaci miedzianego stelażu, z girlandami światła przeplatanymi delikatnym akcentem zieleni.
- Styl vintage, który jest ukłonem w stronę tradycji i minionych epok. Od razu kojarzy się ze starymi zdjęciami, maszyną do pisania, skórzanymi walizkami i fotelem uszakiem w strefie chillout. Na stołach możemy znaleźć starą, rodzinną zastawę, a panna młoda ma suknię np. po swojej babci, w towarzystwie koronkowej parasolki. Do tego piórka, toczek i duża broszka. U pana młodego obowiązkowo kamizelka, kaszkiet i mucha. Wszystko to uzupełni muzyka z elementami przebojów lat 50, 60 i 70.
- Slow wedding – i tu wam zdradzę tajemnicę – jestem w tym stylu absolutnie zakochana! To styl dla wszystkich par, które uwielbiają odbiegać od schematów, a mniej znaczy dla nich dużo więcej. „Zwolnij”, „Zrób po swojemu”, „Nie myśl co będzie i co by było gdyby” – takimi hasłami można scharakteryzować wesele w stylu slow. Zamiast tradycyjnej sali szczere pole, rezygnacja z oczepin, ślub humanistyczny, a potem impreza w trampkach? W tym stylu odbiegacie od wszystkiego co tradycyjne, z góry określone i przewidywalne. Dekoracje? Co tylko wam się zamarzy. Czyż nie brzmi to fantastycznie?
- Styl zero waste – coraz popularniejszy i niosący za sobą szlachetną ideę ochrony naszej przepięknej planety. Życie w przyjaźni z naturą, ziemią i dbanie o środowisko dociera już wszędzie i bardzo łatwo tę przyjaźń można zaprezentować na weselu: unikanie tego, co jest modne, ale wam niepotrzebne, suknia ślubna po mamie, niemarnowanie pozostałego jedzenia, a kwiaty prosto z pola? Ja na pewno jestem za!
- Mieszanka wybuchowa? A może połączenie stylów? Nie bójcie się tego! Boho glam? Styl industrialny w plenerze? Tutaj ogranicza was tylko wyobraźnia.
Jak widzicie, wybór stylu wesela może być skomplikowany, bo każdy z nich zachęca swoją wyjątkowością. Jeśli macie problem z odnalezieniem swojego stylu, polecam zaczerpnąć porady u wedding plannera lub firmy dekoratorskiej/stylisty, którzy od razu doradzą, jak powinna wyglądać cała oprawa w każdym stylu.
Oceń artykuł!