Łapacz snów jako dekoracja na wesele lub do domu? Sprawdź, jak go zrobić!

Łapacz snów jako dekoracja na wesele lub do domu? Sprawdź, jak go zrobić!

Jeśli chcesz, aby na twoim weselu pojawiły się wyjątkowe dekoracje lub uwielbiasz zmieniać image swojego domu lub mieszkania, łapacze snów, czyli inaczej makramy to strzał w dziesiątkę. Jak zrobić łapacz snów samodzielnie? Odpowiedź na to pytanie przede wszystkim zależy od wybranej metody.

W ostatnim czasie łapacze snów przeżywają prawdziwe odrodzenie i jako dodatek dekoracyjny wykorzystywane są w domach, lokalach weselnych czy kawiarniach i restauracjach. Istnieje kilka sposobów na to, jak zrobić łapacz snów. Wszystko zależy od tego, ile masz czasu i czy umiesz robić na szydełku. Jeśli zależy ci na tym, aby wykonać kilka identycznych makram, ponieważ w tym stylu utrzymane będą dekoracje sali weselnej, a ślub już niedługo, możesz skorzystać z gotowych elementów. Jeśli jednak planujesz zrobić jeden łapacz snów, ponieważ właśnie obmyślasz plan, jak urządzić sypialnię, możesz postawić na bardziej wymagający projekt.  

Łapacz snów – potrzebne elementy 

W zależności od tego, jaką opcję wybierzesz, do zrobienia łapacza snów potrzebnych jest kilka podstawowych elementów, które bez względu na metodę będą niezbędne:

 • metalowa lub drewniana obręcz,
 • miarka,
 • nożyczki,
 • igła, 
 • pistolet do kleju na gorąco,
 • klej na gorąco,
 • piórka,
 • koraliki,
 • kordonek lub włóczka,
 • wstążki.
Łapacz snów przeplatany
Unsplash

Zobacz także: Te dekoracje ślubne robią wrażenie – sprawdź katalog firm weselnych i znajdź dekoracje, które cię zachwycą!

Jeśli planujesz zrobić łapacz snów z koronkowej serwetki, musisz znaleźć serwetkę takiego rozmiaru jak twoja obręcz. Oczywiście serwetkę można wykonać własnoręcznie na szydełku. Łapacz snów można również zrobić, nie wykorzystując żadnej z tych rzeczy, wtedy jednak niezbędny będzie ci kordonek o wybranym przez ciebie kolorze. 

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zrobić obręcz do łapacza snów w domu. Taką podstawę stworzyć można z wystarczająco giętkiego drutu, a nawet drewnianych, cienkich gałązek. Jeśli jednak posiadasz gotowy tamborek, pamiętaj o tym, aby skleić jego końce, tak aby koło było zamknięte. Kiedy już przygotujecie wszystkie te elementy, można zabierać się za zrobienie makramy. 

Łapacz snów z piórami i kilkoma kółkami
Unsplash

Jak zrobić łapacz snów z serwetki krok po kroku?

Wykonanie łapacza snów z serwetki nie jest trudne i przede wszystkim nie zajmuje dużo czasu, ponieważ większość elementów mamy w zasięgu ręki. Wystarczy je wziąć i złożyć w całość. Z pewnością ścianka weselna za parą młodą ozdobiona w ten sposób będzie robiła wrażenie.

Oto krótka instrukcja, jak zrobić to krok po kroku:

 • sklejony tamborek lub stworzoną obręcz ciasno owiń przygotowaną włóczką, postaraj się, aby grubość nawiniętej nici była wszędzie taka sama. Kolor obręczy może różnić się od koloru serwetki, to oczywiście zależy tylko od twojego zamysłu;
 • kiedy cała obręcz będzie już owinięta, przyklej serwetkę na gorący klej tak, aby ściśle przylegała do tamborka;
 • po wyschnięciu kleju zacznij ozdabiać łapacz snów piórkami, wstążkami i koralikami .Do obręczy przywiąż wstążki, koronki czy sznurki – pamiętaj o tym, aby wiązanie znajdowało się z tyłu. Na wstążki nawlecz koraliki i inne elementy ozdobne, dodaj piórka i gotowe!
Jak zrobić łapacz snów
Unsplash

Zobacz także: Dekoracje stołu pary młodej – jak sprawić, aby wasz stół wyglądał wyjątkowo? Zobacz najmodniejsze dekoracje!

Jak zrobić łapacz snów na szydełku?

Zrobienie łapacza snów na szydełku może być znacznie trudniejsze, szczególnie jeśli dopiero uczysz się, jak je obsługiwać. Oczywiście z czasem z pewnością nabierzesz płynności, jednak na początku należy nauczyć się, jak zrobić łańcuszek, słupek czy półsłupek.Właśnie z takich elementów można powoli stworzyć serwetkę, która będzie zdobiła łapacz snów. Aby nieco rozjaśnić wam w głowach, prezentujemy wideo, na którym można zobaczyć, jak zrobić środek łapacza snów. 

Jak zrobić łapacz snów z piórkami i koralikami i bez serwetki?

Istnieje jeszcze jeden sposób na zrobienie łapacza snów, przy którym nie musimy ani robić na szydełku, ani kupować gotowej, koronkowej serwetki. Do stworzenia środka łapacza snów wystarczy w takim wypadku jedynie kordonek, który dzięki specjalnemu przeplataniu, utworzy w obręczy piękny wzór. Oto krótka instrukcja krok po kroku:

 • podziel obręcz na kilka równych części, na przykład siedem;
 • nitką zrób pętelkę na obręczy w miejscu, w którym została podzielona, tak aby nitka bez cięcia, przechodziła od jednego punktu do drugiego,
 • czynność powtarzamy, tym razem przywiązując nitkę do jednej z powstałych kresek i na każdej kolejnej robiąc pętelkę na środku;
 • czynność powtarzamy tyle razy, ile potrzeba, w międzyczasie możecie zmieniać kolor nitki.

Łapacze snów znakomicie sprawdzają się nie tylko jako dodatek do sypialni czy salonu, ale także na różnego rodzaju imprezach, a w szczególności ślubach czy weselach. Co więcej idealnie współgrają z różnymi innymi elementami ozdobnymi. Wyobraźcie sobie na przykład dekoracje z balonów plus piękne makramy. Czego można chcieć więcej?

Jak zrobić łapacz snów – galeria

4.9/5 - (50)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore