Ślub w sieci, czyli wydarzenie na Facebooku

Ślub w sieci, czyli wydarzenie na Facebooku

Internet stał się naszym drugim domem, dla niektórych nawet ważniejszym. O tym, co dzieje się w naszym życiu w ciągu kilku sekund może dowiedzieć się kilkaset znajomych. Gdzie są granice prywatności i czy w ogóle istnieją skoro ślub coraz częściej staje się wydarzeniem na Facebooku?

Ile lajków wart ślub w sieci? - wydarzenie na FacebookuZłośliwi mówią: Jeśli nie ma Cię na Facebooku, to znaczy że nie istniejesz. Bo przecież na fejsie są wszyscy! Jeszcze kilkanaście lat temu o ślubie zawiadamiało się telegramem, dziś – nie są to pojedyncze przypadki – o ślubie informuje się, wysyłając do znajomych wiadomość na Facebooku.  Nie jest też nowością zorganizowanie w sieci „wydarzenia”, na które jednym kliknięciem możemy zaprosić wszystkich znajomych.

Profanacja czy tylko informacja?

Ślub jest poważną uroczystością. Z założenia jedyną taką w życiu. Trudno więc odmówić racji tym, którzy utrzymują, że zapowiadanie ślubu  na Facebooku jest profanacją tak ważnego wydarzenia. Tym, którzy mają słabe nerwy, odradzamy takie działania. Upublicznianie informacji o ślubie, publikowanie zdjęć sukni ślubnej czy dekoracji może napotkać na hejt osób nam nieprzychylnych, których te informacje w nadmiarze mogą po prostu nie interesować. A jeśli bardzo chcemy podzielić się naszymi przygotowaniami do ślubu, skorzystajmy z zamkniętych grup ślubnych na Facebooku, gdzie możemy spotkać inne Panny Młode ślubujące w podobnym terminie czy okolicy.

– Dziwię się takim działaniom – mówi Magda, która ślub bierze we wrześniu. – Przecież najbliżsi znajomi i rodzina dostają zaproszenia ślubne. Nie muszą być informowani o ślubie na FB.

Innego zdania jest Monika: – Mnie taki motyw się podoba, oczywiście jako dodatek do tradycyjnych zaproszeń – mówi. – Można zaprosić na sam ślub szerokie grono znajomych. Widziałam takie wydarzenie na FB. Przyszli Państwo Młodzi zgrabnie i dowcipnie opisali, gdzie i kiedy będą brać ślub. Serdecznie zaprosili do uczestniczenia w ich uroczystości. Oczywiście zaproszenie było skierowane do określonej grupy osób.

Ślub – wydarzenie na Facebooku

Zdanie są podzielone. Dla jednych informowanie o ślubie w formie wydarzenia na Facebooku jest niepoważne: – Głupota! – czytamy na forum. – O ile jeszcze zmianę statusu na „w związku”, „wolny”, „w związku małżeńskim” mogę zrozumieć, o tyle zakładania specjalnego wydarzenia o tym, żeby poinformować wszystkich znajomych – nie rozumiem. 

I trudno się z tym nie zgodzić. Zakładając wydarzenie na Facebooku (o ile nie jest ono prywatne) musimy przygotować się na „lajki”, a – jeśli poinformujemy skrupulatnie o dacie, godzinie i miejscu ceremonii – także na to, że kościół będzie pękał w szwach. Bo ci, którym wyświetliło się powiadomienie o wydarzeniu, mogą czuć się na nie zaproszeni. Czyż nie? To jednak także sposób na to, by wszystkich zainteresowanych informować o „aktualnych zmianach”. Dodaję post i po sprawie, nie trzeba będzie dzwonić do każdego z osobna.

I bez wątpienia miło, że przyszła panna czy pan młody chcą podzielić się swoją radością także na portalu społecznościowym. I może nie jest problemem to, że informacja o ich ślubie wyświetla się pomiędzy „sweet focią” Justyny, a wpisem Jurka z nowo pobitym rekordem w internetowej grze. Bo przecież wszystko jest dla ludzi. Pamiętamy jednak, że decydując się na taki krok musimy liczyć się nie tylko z gratulacjami i pozytywnymi słowami, ale też z negatywnymi opiniami, które nie zawsze zostaną wypowiedziane nam bezpośrednio.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).