Biżuteria ślubna z żywych kwiatów – dodatek czy główna ozdoba?

Biżuteria ślubna z żywych kwiatów – dodatek czy główna ozdoba?

Biżuteria floralna to rozwiązanie nie tylko dla kobiet, które lubią kwiaty. Stanowią niecodzienną i piękną ozdobę, która podkreśla urodę Panny Młodej, jej charakter i ubiór. O tym, jakie kwiaty są wykorzystywane do biżuterii kwiatowej, gdzie ją nosić i jak przechowywać wyjaśnia Magdalena Lasocka z Pracowni Florystycznej PARVIFLORA w Łodzi.

Wesele z Klasą: Czy Panny Młode chętnie decydują się na podkreślenie swojej urody i sukni ślubnej biżuterią wykonaną ze świeżych kwiatów?

Magdalena Lasocka: Niestety rzadko. Najczęściej na biżuterię kwiatową decydują się świadkowe. Panny Młode wybierają chętnie wpinki kwiatowe we włosy. Czasem zdarza się, że Panna Młoda zamówi bransoletkę kwiatową na wesele, jednak nadal są to sporadyczne przypadki. Zdarza się, że sięgają po biżuterię kwiatową mamy, czasem siostry, babcie, matki chrzestne.

WZK: Czy biżuterię kwiatową wykonuje się najczęściej z pączków kwiatowych, drobnych owoców, nasion i listków?

ML: Niekoniecznie. Pączki kwiatowe częściej wykorzystuje się jako uzupełnienie, ale przede wszystkim pięknie rozwinięty i wybarwiony kwiat stanowi podstawę ozdoby. W biżuterii kwiatowej nie stosuje się owoców jadalnych, takich jak truskawka, poziomka, porzeczka, gdyż są delikatne i mocno brudzą na skutek uszkodzeń mechanicznych.

WZK: W jaki sposób można wykorzystać kwiaty, by ozdobić kreację?

ML: Można zastosować epolety – czyli stroiki kwiatowe naramienne dla kobiet – u nas jeszcze dość rzadko spotykane, ale bardzo popularne na wyspach brytyjskich. Kwiatowy może być szal, mufka lub pas sukni, a nawet fular Pana Młodego. Ponadto – kwiatami ozdabiamy torebki kopertówki, kapelusze, a nawet buty – wszystko to również wpisuje się w poczet biżuterii kwiatowej.

WZK: Biżuteria kwiatowa powinna nie tylko pięknie wyglądać, ale też być trwała. Co stanowi jej konstrukcję?

ML: Przede wszystkim do wykonania biżuterii kwiatowej stosuje się ozdobne druciki, z których wprawna ręka wyplecie przepiękną i wygodną konstrukcję, ratan, dereń, ale też tasiemki albo gotowe bransoletki plastikowe czy drewniane.

WZK: Kwiaty, które są wykorzystywane do biżuterii, powinny być odpowiednio przygotowane. W jaki sposób? Czy nadal stosuje się technikę watowania (owijania skrawkami mokrej waty, by zabezpieczyć przed utrata wody)?

ML: Każdy kwiat użyty do stworzenia biżuterii kwiatowej powinien być świeży, odpowiednio nawodniony oraz odżywiony specjalnym kondycjonerem. Od watowania już odchodzimy; po pierwsze watowanie generuje niepotrzebne zgrubienia, podnosi wagę ozdoby, jest dość kłopotliwym zajęciem, które na dłuższą metę tak naprawdę szkodzi kwiatom niż im pomaga (w początkowej fazie – zaraz po watowaniu – kwiat czerpie wodę z waty – jednak wata mimo owijania i zabezpieczania specjalną taśmą florystyczną – schnie – kiedy wilgoć waty spadnie, wacik zacznie wyciągać ją z łodygi – czyli mamy do czynienia z procesem odwrotnym, szkodliwym dla kwiatka). Czasem wystarcza samo owijanie taśmą florystyczną, ale najczęściej stosuje się profesjonalny klej do kwiatów żywych, który spełnia trzy role: zabezpiecza łodygę przed utratą wody, odżywia kwiat i przykleja go do konstrukcji czy skleja z innymi elementami tworzonej biżuterii.

WZK: Jak i gdzie należy przechowywać biżuterię kwiatową? – chłodne miejsce z dala od promieni słonecznych wystarczy czy też należy zwilżać ją jeszcze, na przykład przykrywając mokrym ręcznikiem papierowym?

ML: Oczywiście chłodne, zacienione miejsce jest jak najbardziej wskazane, ale ręcznik zwilżony wodą jest ostatecznym rozwiązaniem – dobry florysta tak zabezpieczy biżuterię, że nikt po jej odbiorze w domu nie musi się już martwić jej nawadnianiem itp. Bibułka spryskana preparatem zabezpieczającym biżuterię powinna być dołączona do biżuterii, ułożonej również na takowej w pudełeczku lub papierowej torebce. Dlaczego nie woda? Często nie jest wystarczająco czysta i wolna od drobnoustrojów, co przyspiesza gnicie płatków.

WZK: Czy w przypadku upalnych dni możemy przechowywać biżuterię w lodówce lub chłodziarce?

ML: Ogólnie – warto przechowywać taką biżuterię w lodówce, gdzieś na dolnej półce, należy pamiętać, by w sąsiedztwie nie było owoców i innych produktów, które generują intensywny zapach.

WZK: Jakie kwiaty i dodatki do kwiatów wykorzystuje się najczęściej do stworzenia biżuterii floralnej? Jakie jej rodzaje stosowane są najczęściej – do wpięcia we włosy, kolczyki czy bransoletki?

ML: Najczęściej do stworzenia ślubnej biżuterii kwiatowej wykorzystuje się kwiaty pasujące do bukietu ślubnego; najpopularniejszymi są storczyki, eustoma, gipsówka, śniedki, frezje i róże, a także tzw. drobnica doniczkowa. Dodatkami są głównie drobne listki, tasiemki, cyrkonie, koraliki a nawet naturalne kamienie – czyli to, co zagra z najważniejszą ozdobą kwiatową ślubu – z wiązanką Panny Młodej. Najczęściej zamawiane są bransoletki i wpinki kwiatowe we włosy. Im odważniejsza Klientka – tym więcej ciekawych elementów jest skłonna zamówić. Naszyjnik? Kolczyki? Pierścionek? Jeśli tylko traficie Panie do profesjonalisty – dostaniecie coś oryginalnego i niepowtarzalnego.

Rozmawiała: Magdalena Pudo

4.8/5 - (21)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore