• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Pompa ciepła – czerpmy energię z natury

Pompa ciepła – czerpmy energię z natury

Pewnie zastanawiacie się jak zimą przy pomocy relatywnie chłodnych źródeł jak grunt, woda czy powietrze, których temperatura może wynosić w najlepszym wypadku do 8⁰C, a średnio zazwyczaj mniej, można efektywnie ogrzewać dom?

Jak działa pompa ciepła?

Rozwiązanie tkwi w sposobie działania pompy ciepła. Pompa ciepła pobiera energię o niskiej temperaturze za pomocą wymiennika ciepła z gruntu, wody czy powietrza. Następnie ciepło to jest przekazywane do czynnika roboczego, który dzięki niskiej temperaturze parowania odparowuje i jako gaz zostaje doprowadzony do sprężarki. Sprężarka wykorzystując energię elektryczną spręża go dzięki czemu rośnie ciśnienie a wraz z nim temperatura gazu roboczego. Dzięki skropleniu gazu ciepło jest przekazywane do wody grzewczej. Umożliwia to przy użyciu np. gruntu o temperaturze 2⁰C bezproblemowe podgrzanie wody grzewczej do temperatury 35⁰C – wystarczającej do wykorzystania w ogrzewaniu podłogowym, czy nawet wyższej. Jaką ilość energii elektrycznej należy dostarczyć do działania sprężarki? Zużywając średnio 1kW energii do zasilania napędu sprężarki uzyskujemy 4 kW energii na ogrzanie domu, czyli ¾ energii daje nam sama natura.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Pierwszą i najważniejszą zaletą jest ekologiczne pozyskiwanie energii – ogrzewanie pompą ciepła nie powoduje szkodliwych emisji i nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Co więcej oprócz korzyści środowiskowych uzyskujemy pełen komfort użytkowania – jest to technologia niemalże bezobsługowa i w pełni zautomatyzowana – nie musimy martwić się jak w przypadku standardowego kotła o napalenie w piecu czy czyszczenie paleniska z żużli i popiołu. Efektywność ekonomiczną zastosowania pompy ciepła uzyskuje się stosując ogrzewanie niskotemperaturowe, najczęściej podłogowe dzięki czemu dodatkowo temperatura wewnątrz pomieszczeń jest bardziej równomierna i nie musimy się zmagać z problemem przesuszania czy przegrzania powietrza, jaki może występować przy ogrzewaniu tradycyjnym. Ponadto pompa ciepła, oprócz funkcji grzewczej zimą, może chłodzić pomieszczenia latem, co jest jej istotnym atutem. Pod względem zajmowania przestrzeni pompa ciepła nie potrzebuje kotłowni o specjalnych wymaganiach – można ją umieścić w niemalże każdym pomieszczeniu, niektórzy producenci oferują nowoczesne projekty, które mogą stanowić nawet element wystroju wnętrza. Z ekonomicznego punktu widzenia pompa ciepła wymaga dość dużych nakładów inwestycyjnych jednakże przy właściwym zaprojektowaniu charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi, dzięki czemu inwestycja zwraca się, w zależności od zastępowanego źródła, średnio w 5-8 lat.

Gdzie można stosować?

Pompa ciepła jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla domów jednorodzinnych, szczególnie dla tych utrzymanych w standardzie niskoenergetycznym, jak i dla innych budynków również przemysłowych. Ważna jest tylko dostępność odpowiedniego dolnego źródła – czyli gruntu, powietrza czy wody. Dokonując wyboru źródła energii już na etapie projektu domu można znacznie obniżyć nakłady inwestycyjne. W przypadku termomodernizacji ze zmianą źródła ciepła konieczne jest właściwe zaprojektowanie prac termomodernizacyjnych, wymaga to zazwyczaj zmiany sposobu ogrzewania na niskotemperaturowe.

Dofinansowania

Na zakup i instalację pompy ciepły przewidziane są zarówno dotacje jak i kredyty preferencyjne. W przypadku robót termomodernizacyjnych można uzyskać dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów w postaci premii termomodernizacyjnej na zmianę źródła energii na odnawialne w postaci spłaty do 20% zaciągniętego kredytu, jednakże kwota ta nie może przekroczyć 16% nakładów inwestycyjnych oraz może wynosić maksymalnie dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności z tytułu zużycia energii.

W ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można otrzymać dotację na montaż i zakup pompy ciepła w ramach dopłaty do budownictwa energooszczędnego. Można również starać się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, środki możliwe do uzyskania różnią się pomiędzy poszczególnymi województwami. Dofinansowanie można otrzymać także od samorządów gminnych czy powiatowych, np. miasto Kraków prowadzi obecnie Program Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa w ramach którego udziela dotacji do 100% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 900zł za każdy zainstalowany kW mocy pompy ciepła. Niektóre banki obejmują również pompy ciepła ofertą kredytów preferencyjnych.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu