• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Rzeźby z lodu – atrakcje na wesele

Rzeźby z lodu – atrakcje na wesele

Kunsztowne rzeźby z lodu budzą powszechny podziw. Podczas wesel znajdują zastosowanie dekoracyjne, użytkowe, a nawet widowiskowe. Mimo to wciąż wiele osób obawia się trudności związanych z organizacją takiej atrakcji. Czy słusznie?

Nie tylko dekoracja na wesele

Rzeźby z lodu to wyszukane atrakcje weselne. Adam Pieśniewski, rekordzista Polski w dziedzinie rzeźbienia w lodzie, założyciel firmy Ostre Cięcie, nie ukrywa, że tego typu usługi na weselach stanowią nowość, mimo iż branża lodowa rozwija się w Polsce od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Mała popularność lodowych rzeźb dziwi szczególnie ze względu na bardzo szerokie spectrum zastosowań. Przede wszystkim pełnią one funkcje dekoracyjne. Lodowe bryły przyjmują rozmaite rozmiary i kształty. Dużym zainteresowaniem cieszą się łabędzie, sylwetki zakochanych, anioły i serca. Jednak doborze odpowiedniej rzeźby z lodu, ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Pod zmrożoną powłoką mogą widnieć kolorowe kwiaty lub inne elementy ozdobne, a efekt całości często wzmacniany jest poprzez barwne oświetlenie.

Rzeźby z lodu posiadają również bardziej praktyczne zastosowanie. Lodowe kieliszki, stojaki, jak i całe bary schłodzić mogą najbardziej wytworne alkohole. Natomiast w wykonanych z zamrożonej wody koszach, półmiskach lub muszlach serwowane są apetyczne kompozycje owocowe.

Show rzeźbienia w lodzie

Sporym przełomem w branży lodowej było wykorzystanie widowiskowych aspektów samego procesu tworzenia rzeźb. Pokazy rzeźbienia w lodzie stanowią niewiarygodne widowisko.

– W moim 15 minutowym show oprócz lodu, podziwiać można też ogień. Połączenie pirotechniki, pełnej oprawy świateł, wytwornicy dymu i porywającej muzyki daje niezapomniany efekt – mówi Adam Pieśniewski.

Rzeźby z lodu topią się powoli

Jedyną kwestią, która budzi obawy przy zamawianiu czy rozważaniu tej atrakcji na wesele, jest materiał, z którego rzeźba powstaje. Lód oczywiście topi się, ale to nie oznacza, że po kilkunastu minutach lodowa figura zamieni się w kałużę.

Rzeźby z lodu w zależności od stopnia obrzeźbienia wytrzymują od 5 do 10 godzin. Do całkowitego rozpuszczenia bryły lodu w temperaturze pokojowej potrzeba nawet 2 dni – twierdzi Adam Pieśniewski z firmy Ostre Cięcie. Artysta rozwiewa również obiekcje dotyczące pozostającej po topnieniu wodzie. – Lodowe rzeźby są ustawiane w kuwetach z systemem odprowadzenia wody, wystarczy raz na godzinę opróżnić zbiornik, zazwyczaj robi to obsługa sali. Jeśli chodzi o lodowe bary, osobiście wolę korzystać z systemu automatycznego opróżniania kuwety – dodaje.

Przy lodowych dekoracjach konieczne jest zastosowanie pewnej logistyki, bowiem wszystkie rzeźby powinny być ustawione na sali chwilę przed wejściem gości. Dzięki temu, lodowe figury będą mogły utrzymać swoją formę przez niemal całe przyjęcie weselne.

Bar lodowy czy Ice Show?

Zamontowanie lodowej instalacji wiąże się z odpowiednim rozplanowaniem przestrzeni. Wymagania techniczne nie są wygórowane.

– W przypadku rzeźb wykonanych z jednego bloku lodowego o wymiarach około 100/50/25 cm wystarczy przygotować miejsce na stołach nie mniejsze niż 60/60 cm. Dwumetrowy bar lodowy wymaga powierzchni około 3 na 3 metry, by barmani mogli swobodnie przy nim pracować – mówi właściciel firmy Ostre Cięcie.

Nieco bardziej skomplikowana jest jednak kwestia pokazów. Tutaj nie sposób określić standardowej reguły przygotowań, gdyż każdy usługodawca posiada indywidualne wytyczne.

– Dla swojego występu Ice Show wymagam zagwarantowania blisko 50 metrów kwadratowych powierzchni, ridera technicznego oraz prądu doprowadzonego wedle wytycznych w wysyłanej odrębnie specyfikacji – oznajmia Adam Pieśniewski.

Odpowiednia pora roku na rzeźby z lodu

Przed zamówieniem atrakcji warto zastanowić się czy rzeźby z lodu będą pasowały do stylu, w jakim organizowane jest przyjęcie weselne.

Rzeźby z lodu pięknie prezentują się o każdej porze roku. Niewątpliwie bardzo dobrze sprawdzą się przy okazji grudniowych i styczniowych terminów zaślubin. Wówczas chłodna pora roku staje się atutem, a lodowe formy pełnią funkcję wysmakowanego dopełnienia zimowej scenerii.

Nie jest jednak powiedziane, że w gorące, letnie dni mroźna rzeźba stanąć nie może. Wręcz przeciwnie, już sam jej widok może dodać ochłody, a lodowe kieliszki wypełnione zimnym trunkiem to dobry sposób na orzeźwienie zmęczonych upałem gości.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu