• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Szczudlarz na weselu – jak zaplanować atrakcję?

Szczudlarz na weselu – jak zaplanować atrakcję?

Już od kilku lat w kanonie weselnych urozmaiceń stałe miejsce zajmuje szczudlarz. Jego występ, choć niezwykle efektowny, wymaga przygotowań. O co zadbać, by pokaz odbył się bez nieprzyjemności i na długo zapisał się w pamięci gości weselnych?

Szczudlarz na ślubie

Obecność szczudlarzy może uatrakcyjnić nie tylko przyjęcie weselne, ale też ceremonię zaślubin.

– Sposobów na aranżację występu jest wiele. Często szczudlarz pojawia się przed kościołem. Wówczas jego zadaniem jest witanie gości, a także towarzyszenie młodej parze zaraz po zakończeniu ceremonii. Oprócz standardowego rzucania ryżem, może on puszczać duże bańki mydlane lub rozdawać białe kwiaty – mówi Dagmara Włoszek, absolwentka wrocławskiego PWST, która na szczudłach chodzi od 7 lat. – Jest to pierwszy moment spotkania wszystkich zaproszonych  osób – często stresujący nie tylko dla samych organizatorów. Zadaniem szczudlarza jest rozładowanie napięcia i wprowadzenie radosnej atmosfery.

Szczudlarz na weselu

Występ szczudlarzy zapowiadać pierwszy taniec młodej pary lub uatrakcyjniać wieczorną część wesela.

– Często miałam okazję brać udział w popisach, w których szczudlarz animował żywą marionetkę – mima. W takt muzyki lalka ożywała i w zabawny sposób wymykała się spod kontroli swojego animatora – wspomina Dagmara. – Pokaz ten zawsze wzbudzał na sali wiele emocji i był wynagradzany gromkimi brawami.

Szczudlarz na weselu stanowi też olbrzymią atrakcję dla najmłodszych. Jego osoba sprawdzi się więc, gdy w grę wchodzą animacje i zabawy dla dzieci.

Jak zamówić szczudlarza?

Kreacja postaci

Podczas wesel najczęściej spotykane są anioły na szczudłach. Kojarzą się ze szczęściem zwiastowanym młodej parze. Jednak sposobów na aranżację jest znacznie więcej. Anioł może zostać zastąpiony przez amora, który symbolizuje zakochanie. Szczudlarze swoim strojem mogą również odzwierciedlać parę młodą. Jeśli poszukiwana jest bardziej wysublimowana opcja, strzałem w dziesiątkę będą szczudlarze w barokowych przebraniach z dodatkiem złotych elementów, falban i charakterystycznych białych peruk.

– Polecam planowanie szczudlarskiej kreacji pod kątem stylizacji całego wesela. Jeśli przewodnim motywem organizowanego przyjęcia jest np. kolor mięty, szczudlarz może posiadać strój w tej barwie – twierdzi Dagmara Włoszek. – Nie jest jednak przymusem, aby szczudlarz przybierał konkretną postać. Kostium może być także bardzo abstrakcyjny.

Wiele zależy od funkcji, jakie podczas wesela ma pełnić szczudlarz. Jeśli jego głównym zadaniem jest animacja dzieci, postać pstrokatego clowna będzie mile widziana.

Program artystyczny

Podczas zamawiania usługi szczudlarskiej warto dopytać o dostępny program artystyczny lub dodatkowe umiejętności artystów.  Często zdarza się, że oprócz podstawowego warsztatu chodzenia na szczudłach, potrafią oni żonglować, puszczać duże bańki mydlane, a nawet pluć ogniem. Takie dodatki dobrze jest wykorzystać podczas aranżacji występu.

– Są osoby, które na szczudłach tylko chodzą. To jednak za mało. Profesjonalny szczudlarz to artysta, który szczudeł używa jako narzędzia do kreowania interakcji, pokazów i kuglarskich sztuczek – mówi Dagmara.

Pogoda dla szczudlarzy

Przy zamawianiu usług szczudlarskich nie trzeba rezerwować terminów z dużym wyprzedzeniem – zależnie od usługodawcy, może wystarczyć nawet miesiąc przed ślubem.

Większą uwagę należy zwrócić na prognozę pogody. Choć występy szczudlarskie mogą odbywać się  o każdej porze roku, pewne warunki atmosferyczne uniemożliwiają wykonanie usługi. Zimą niezbędne jest wystrzeganie się oblodzonej nawierzchni, wiosną i jesienią silnych wiatrów i deszczy.

Samo szczęście do pogody to za mało. W trakcie podpisywania umowy o usługi szczudlarskie należy omówić kwestię alternatywnych rozwiązań, atrakcji zastępczej (np. zamiast clowna na szczudłach może wystąpić wówczas żongler-animator) i ustalić warunki ewentualnego odwołania zlecenia.

Warunki techniczne

Szczudlarz wkłada dużo wysiłku w utrzymanie równowagi. Niestety nie każde podłoże nadaje się do jego występu.

– Są powierzchnie, których trzeba się wystrzegać. Trudno chodzić na szczudłach po lodzie, to oczywiste. Poza tym, dla każdy szczudlarza prawdziwym utrapieniem jest grząska ziemia lub piasek. Bardzo niebezpieczne bywa chodzenie po wystających kostkach, tzw. kocich łbach, szczególnie wtedy, gdy są mokre – przyznaje Dagmara.

Kiedy pokaz szczudlarza ma się odbyć na sali, od podłoża ważniejszy staje się sufit. Musi on być na tyle wysoko, aby wraz z przypiętą dekoracją pozwalał artyście swobodnie się poruszać. Najkrótsze szczudła mają 50 cm, jednak standardowe mają 80/100 cm długości. Zatem  minimalna wysokość pomieszczenia powinna wynosić ok. 4 m. Warto zwrócić także uwagę na wysokość futryn, by artysta mógł bezpiecznie wejść na salę weselną.

Wszystkie ww. aspekty techniczne warto omówić ze zleceniodawcą przed spisaniem umowy. Opłaca się też ustalić wcześniejsze spotkanie w miejscu, w którym docelowo ma się odbyć zamawiana usługa. 

Koszt wynajęcia szczudlarza

W tej branży nie istnieją jasno sprecyzowane zasady wyceny. Niektórzy usługodawcy naliczają opłaty za pojedynczy występ, inni znów wolą rozliczać czas trwania usługi. Całkowity koszt wynajęcia szczudlarza raczej nie wyniesie mniej niż 300 zł, ale może przekroczyć nawet kwotę 1200 zł, zależnie od stopnia profesjonalizmu, programu artystycznego, jak i jakości oferowanych kostiumów. Nie bez znaczenia jest, czy usługa zamówiona została w agencji artystycznej lub eventowej czy bezpośrednio u szczudlarza. Choć te pierwsze mogą oferować nieco wyższe ceny, często gwarantują większe zaplecze techniczne i koordynację całego przedsięwzięcia.

Mimo iż ilość elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zamawianiu występu szczudlarza, wydaję się być spora, nie należy się zrażać. Zachwyt gości weselnych z pewnością wynagrodzi wysiłek.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu