Szycie sukien ślubnych – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretną krawcową?

Szycie sukien ślubnych – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretną krawcową?
Adobe Stock

Szycie sukien ślubnych to niezwykle odpowiedzialne zadanie, biorąc pod uwagę wymagania i przede wszystkim wyobrażenia panien młodych. Czy zatem opłaca się szukać wzoru i iść do krawcowej, zamiast kupić gotową suknię ślubną? 

Aplikacja wesele z klasą

Kreacja panny młodej, podobnie jak biżuteria ślubna, to jedna z niewielu rzeczy, na którą zwracają uwagę wszyscy, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Nie bez powodu każda narzeczona marzy o tym, aby w dniu ślubu wyglądać idealnie. Suknia ślubna księżniczka czy suknia ślubna litera A to fasony które wybierane są najczęściej. Jednak, jak wiadomo, uszycie sukni ślubnej wymaga sporych umiejętności ze względu na skomplikowane wzory i ilość warstw. 👰 Jakie niebezpieczeństwa czyhają na panny młode, które uważają, że szycie sukien ślubnych to najlepszy pomysł i którym zależy na tym, aby zaoszczędzić? Jaka jest cena sukni ślubnej szytej na miarę? Podpowiadamy! 

Oferty promowane

Suknie ślubne: szycie na miarę. Tak czy nie?

Gotowe suknie ślubne można kupić w salonach mody ślubnej, ale to nie jedyna opcja, jaką macie do dyspozycji. Alternatywą, często wybierają przez panny młode, jest szycie sukni ślubnej na miarę u krawcowej. Czy to faktycznie dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że wybierzecie pracownię gwarantującą wysoką jakość usług. 😉Przede wszystkim suknie ślubne szyte na miarę mogą zostać w 100% dopasowane do Waszej sylwetki, uwydatniając jej zalety i maskując ewentualne mankamenty. Suknia ślubna szyta na miarę to także pewność, że w możliwie jak największym stopniu zostanie zrealizowany projekt przyszłej panny młodej. Macie w głowie konkretny wygląd sukni? Jeżeli nie znajdziecie gotowego modelu w salonie, krawcowa to często jedyne rozwiązanie.

Ile trwa szycie sukni ślubnej?

Suknie ślubne szyte na miarę to szansa na spełnienie marzenia o sukni dopasowanej do potrzeb i oczekiwań panny młodej. Musicie jednak pamiętać, że wybierając opcję, jaką jest szycie sukni ślubnej na miarę, powinnyście liczyć się z czasem realizacji. Pod uwagę weźcie nie tylko terminy w pracowniach krawieckich, które mogą być zajęte nawet na kilkadziesiąt miesięcy wprzód, ale również sam czas wykonania usługi. Zazwyczaj szycie sukni ślubnej u krawcowej trwa około 3 – 4 miesiące, ale bywa również, że krawcowa potrzebuje więcej czasu. 😊

szycie sukien ślubnych - krawcowa tnie materiał
Adobe Stock

Umowa na szycie sukni ślubnej to konieczność!

Umowa na szycie sukni ślubnej to konieczność. Jej podpisanie powinno możliwie jak najlepiej Cię zabezpieczać. W dokumencie muszą się znaleźć podstawowe dane, takie jak imiona, nazwiska, adresy, termin odbioru gotowej sukni oraz szczegóły konstrukcyjne (materiał, dodatkowe detale). Umowa musi określać również ile kosztuje szycie sukni ślubnej u krawcowej, do kiedy należy uregulować należność oraz przedstawiać konsekwencje niedotrzymania jej postanowień przez którąkolwiek ze stron. 📜

Szycie sukien ślubnych – plan działania

Jeśli decydujecie się na szycie sukni ślubnej, musicie wiedzieć o kilku rzeczach. Po pierwsze, termin. Kolejkę u krawcowej warto zarezerwować znacznie wcześniej. W niektórych przypadkach, u najlepszych krawcowych, na swój czas należy czekać nawet ponad rok. Jeśli to ślubu pozostał więcej niż rok, już teraz dzwoń do wybranej przez siebie specjalistki.

Podczas podpisywania umowy, sprawdźcie, czy w zapisie zgadza się kwota i ilość planowanych przymiarek. Zazwyczaj przynajmniej 3 razy należy pojawić się u krawcowej, jeśli suknia ma być odpowiednio dobrana. Podczas ostatniej przymiarki, która jest dwa tygodnie lub tydzień przed ślubem, suknia zostaje po raz ostatni dopasowana do figury panny młodej. W umowie mogą znaleźć się również konkretne daty przymiarek, dlatego warto szczegóły te dograć z krawcową i upewnić się, że w razie wypadków losowych będzie możliwość przełożenia przymiarki. 

Zanim ostatecznie zdecydujecie się na konkretną krawcową, zapytajcie ją, czy zgadza się odwzorować ze zdjęcia Waszą wymarzoną suknię ślubną. ✂️ W wielu przypadkach krawcowe nie chcą kopiować znanych wzorów i odrzucają tego typu zlecenia. Co w takiej sytuacji? Jeśli zależy Wam na wybranej specjalistce, zapytajcie, jakie zmiany proponuje wprowadzić. Możliwe, że wymyślone przez nią rozwiązania również wam przypadną do gustu. 

Jakie jeszcze pytania można zadać krawcowej:

  • Czy można uszyć stworzony przez siebie projekt sukni?
  • Czy krawcowa szyje również suknie plus size?
  • Czy do sukni otrzymasz pokrowiec?
  • Czy krawcowa może również uszyć kreację na poprawiny lub kreacje dla mamy lub świadkowej?
  • Czy krawcowa sama kupuje materiały, czy należy zrobić to na własną rękę?
Szycie sukien ślubnych
Envato

Szycie sukien ślubnych – cena

Suknie ślubne i ceny, które można spotkać w salonach, przerażają niejedną przyszłą pannę młodą. Niska cena uszytej sukni ślubnej to jeden z podstawowych argumentów, jaki wpływa na decyzję o odwiedzeniu krawcowej. 😉 Zazwyczaj szycie sukien ślubnych kończy się znacznie mniejszymi kosztami, pomimo tego, że należy zapłacić nie tylko za robociznę, ale także za materiały. Oczywiście pamiętajcie o jednej podstawowej zasadzie, jeżeli chodzi o cenę szycia sukni ślubnej: im bardziej skomplikowany wzór i im więcej materiału, tym droższa usługa. 

szycie sukien ślubnych - krawcowa w swojej pracowni
Adobe Stock

Zazwyczaj szycie sukni ślubnej kosztuje od 1000 do 2000 złotych i w tym jest już cena materiałów, można zatem zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, jeśli wzór, który Wam się spodobał, pochodzi od znanej i cenionej marki. 💰O koszt szycia sukni ślubnej warto pytać na początku, już w czasie poszukiwania odpowiedniej pracowni krawieckiej. Zanim zaczniecie się rozglądać za krawcową, określcie swój maksymalny budżet. Cennik szycia sukien ślubnych może się bardzo różnić w zależności od wybranej oferty – miejcie to na uwadze. W praktyce to, ile kosztuje suknia ślubna szyta na miarę nie powinno być jednak jedynym wyznacznikiem, na podstawie którego podejmiecie decyzję. Kluczowe znaczenie musi mieć jakość usług. 

Szycie sukni ślubnej u krawcowej: podsumowanie

Suknia ślubna szyta u krawcowej to ciekawa alternatywa dla gotowych modeli, dostępnych w salonach mody ślubnej. Szycie miarowe pozwoli dopasować kreację do figury przyszłej panny młodej oraz zrealizować jej projekt. Kluczowe znaczenie ma jednak wybór pracowni krawieckiej, która rzeczywiście będzie gwarantowała wysoką jakość usług i otwartość na Wasze potrzeby.

Podsumowanie tego artykułu

4.9/5 - (26)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore