• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Szycie sukien ślubnych – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretną krawcową

Szycie sukien ślubnych – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretną krawcową

Szycie sukien ślubnych to niezwykle odpowiedzialne zadanie, biorąc pod uwagę wymagania i przede wszystkim wyobrażenia panien młodych. Czy zatem opłaca się szukać wzoru i iść do krawcowej, zamiast kupić gotową suknię ślubną? 

Kreacja panny młodej to jedna z niewielu rzeczy, na którą zwracają uwagę wszyscy, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Nie bez powodu każda narzeczona marzy o tym, aby w dniu ślubu wyglądać idealnie. Suknia ślubna księżniczka czy suknia ślubna litera A to wzory, które wybierane są najczęściej. Jednak, jak wiadomo, uszycie sukni ślubnej wymaga sporych umiejętnościyt ze względu na skomplikowane wzory i ilość warstw. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na panny młode, które uważają, że szycie sukien ślubnych to najlepszy pomysł i którym zależy na tym, aby zaoszczędzić? 

Szycie sukien ślubnych – plan działania

Jeśli decydujecie się na szycie sukni ślubnej, musicie wiedzieć o kilku rzeczach. Po pierwsze, termin. Kolejkę u krawcowej warto zarezerwować znacznie wcześniej. W niektórych przypadkach, u najlepszych krawcowych, na swój czas należy czekać nawet ponad rok. Jeśli zatem macie zarezerwowaną salę weselną na 2020 rok, już teraz dzwońcie do wybranej przez siebie specjalistki.

Po drugie, podczas podpisywania umowy, sprawdźcie, czy w zapisie zgadza się kwota i ilość planowanych przymiarek. Zazwyczaj przynajmniej 3 razy należy pojawić się u krawcowej, jeśli suknia ma być odpowiednio dobrana. Podczas ostatniej przymiarki, która jest dwa tygodnie lub tydzień przed ślubem, suknia zostaje po raz ostatni dopasowana do figury panny młodej. W umowie mogą znaleźć się również konkretne daty przymiarek, dlatego warto szczegóły te dograć z krawcową i upewnić się, że w razie wypadków losowych będzie możliwość przełożenia przymiarki. 

Po trzecie, zanim ostatecznie zdecydujecie się na konkretną krawcową, zapytajcie ją, czy zgadza się odwzorować ze zdjęcia waszą wymarzoną suknię ślubną. W wielu przypadkach krawcowe nie chcą kopiować znanych wzorów i odrzucają tego typu zlecenia. Co w takiej sytuacji? Jeśli zależy wam na wybranej specjalistce, zapytajcie, jakie zmiany proponujeyt wprowadzić. Możliwe, że wymyślone przez nią rozwiązania również wam przypadną do gustu. 

Jakie jeszcze pytania można zadać krawcowej:

  • Czy można uszyć stworzony przez siebie projekt sukni?
  • Czy krawcowa szyje również suknie plus size?
  • Czy do sukni otrzymasz pokrowiec?
  • Czy krawcowa może również uszyć kreację na poprawiny lub kreacje dla mamy lub świadkowej?
  • Czy krawcowa sama kupuje materiały, czy należy zrobić to na własną rękę?
Szycie sukien ślubnych
Envato

Zobacz także: Szukasz sukni ślubnej? Zajrzyj do naszego katalogu sukien ślubnych i znajdź salon sukien w swojej okolicy!

Szycie sukien ślubnych – cena

Suknie ślubne i ceny, które można spotkać w salonach, przerażają niejedną przyszłą pannę młodą. Niska cena uszytej sukni ślubnej to jeden z podstawowych argumentów, jaki wpływa na decyzję o odwiedzeniu krawcowej . Zazwyczaj szycie sukien ślubnych kończy się znacznie mniejszymi kosztami, pomimo tego, że należy zapłacić nie tylko za robociznę, ale także za materiały. Oczywiście im bardziej skomplikowany wzór i im więcej materiału, tym droższa usługa. Zazwyczaj szycie sukni ślubnej kosztuje od 1000 do 2000 złotych i w tym jest już cena materiałów, można zatem zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, jeśli wzór, który wam się spodobał, pochodzi od znanej i cenionej marki. 

Uszyte suknie ślubne
Unsplash

Zobacz także: Suknia ślubna rybka – do jakiego typu figury pasuje najlepiej? Sprawdź trendy na nadchodzący sezon!

Opinie na temat szycia sukien ślubnych

Co na temat szycia sukien ślubnych sądzą inne panny młode, które zdecydowały się na ten krok? Czy wszystko wyszło tak, jak planowały, czy jednak suknia nie spełniła ich oczekiwań? 

Ja zaufałam krawcowej, która kazała mi samej kupić materiał i tak 3 tygodnie przed ślubem szukałam na gwalt sukni w salonie. Na szczęście noszę 36-38 i kupilam z wystawy. Ja bym już drugi raz nie zaryzykowała. Najgorsze posunięcie w moim życiu.

Ja za uszycie sukni i marynarki łącznie zapłaciłam 1650 zł (1500 suknia z halką i 150 marynarka). Suknia, która podobała mi się w salonie, ostatecznie wychodziła 3 tysiące (z wypożyczeniem halki). Jestem bardzo zadowolona z mojej sukni!

Moja suknia ślubna była szyta ze zdjęcia, z drobnymi moim poprawkami. Wyszło super!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu