Jak zorganizować wesele i nie zwariować? Sprawdź, jak nie zostać bankrutem!

Zastanawiasz się nad tym, jak zorganizować wesele, aby na wszystko starczyło, ponieważ doskonale wiesz, że twój budżet nie jest z gumy. Nie do końca wiesz, na czym można byłoby zaoszczędzić? Jeśli tak jest, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Jak zorganizować wesele i nie zwariować? Sprawdź, jak nie zostać bankrutem!

Przeczytaj i oceń!

4.8/5 - (18)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Podczas przygotowań do ślubu i wesela pojawia się wiele niespodziewanych tematów, a każdy z nich związany jest z kolejnymi wydatkami. Koszt wesela to zdecydowanie duża suma, szczególnie, jeśli chcielibyście, aby na zabawie pojawiły się  dodatkowe atrakcje. Czy można jednak uniknąć niektórych opłat? Co można zrobić samemu, aby było znacznie taniej? Zacznijcie organizację uroczystości znacznie wcześniej, a z pewnością zdążycie dograć wszystkie szczegóły i zaoszczędzić! Szczególnie, jeśli organizujecie przyjęcie weselne zamiast hucznej zabawy. 

Oferty promowane

Jak zorganizować wesele w 3 miesiące lub pół roku?

Największą zagwozdkę zdecydowanie mają pary, które chcą zorganizować całą uroczystość i wesele w pół roku lub 3 miesiące. Jest to dość mało czasu, jednak nie ma co załamywać rąk. Obecnie na rynku można znaleźć tak wielu profesjonalistów, że z pewnością któryś będzie miał wasz termin wolny. 

Jeśli zatem przygotowujecie wesele na “ostatnią chwilę”, po pierwsze zastanówcie się nad terminem. Poza sezonem, czyli terminy przed majem i po wrześniu, większość sal weselnych ma jeszcze wolne. Dodatkowo często cena za jedną osobę jest wówczas znacznie mniejsza. Poza sezonem również zespoły muzyczne, fotografowie i kamerzyści mają w kalendarzach znacznie więcej miejsca. Katalog firm weselnych to w takich przypadkach zdecydowanie przydatne narzędzie!

Zatem organizację wesela koniecznie należy rozpocząć od zaklepania sali, fotografa/Dj-a, zespołu i kamerzysty. W przypadku wszystkich innych dodatków można zastanowić się, czy zrobienie tortu, bukietu lub zaproszeń komuś zlecimy, czy może jednak wykonamy je sami. Jeśli pomimo próby zaoszczędzenia  planujecie jakieś atrakcje weselne, o terminy również warto zapytać jak najszybciej. 

Jak zorganizować wesele - stół weselny
Unsplash

Zobacz także: Wesele z plenerze – sprawdź, od czego zacząć organizację i na jakie koszty się przygotować!

Jak zorganizować wesele tanio krok po kroku?

Jak zaoszczędzić na weselu? To pytanie wbrew pozorom zadaje sobie całkiem sporo par młodych, szczególnie jeśli większość wydatków chcą pokryć zupełnie sami. Poniżej przedstawiamy zatem pomysły na to, jak zachować kilka groszy w kieszeni, a przy okazji mieć mnóstwo frajdy!

Po pierwsze zaproszenia ślubne, winietki i księga gości. Zazwyczaj już tych kilka niezbędnych dodatków sprawia, że z naszej kieszeni znika kilkaset złotych. Czy można jakoś temu zaradzić? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że zamiast gotowych wzorów zrobicie coś zupełnie sami. Mała wycieczka do hurtowni papieru oraz pomysł – tyle wystarczy. Tym sposobem możecie do siebie dopasować wygląd zaproszeń, winietek, planu stołów i księgi gości. Oczywiście to, czy robić samemu zaproszenia, zależy również od ilości czasu, jaki pozostał do ślubu i ilości zaproszonych gości. Często różnica między wykonaniem własnoręcznie tego typu dodatków a zamówieniem ich, to nawet kilka złotych na sztuce. 

Każda panna młoda marzy również o niezapomnianych dekoracjach ślubnych. Pamiętaj zatem, że nie musisz z nich rezygnować, jeśli masz mniejsze fundusze. Wystarczy, że wcześniej zaczniesz je robić wraz z narzeczonym, swoją mamą, siostrami czy druhnami. Do dekoracji wykorzystaj na przykład słoiki. Każdy z nas ma ich mnóstwo w domu, wystarczy, zamiast wyrzucać je do kosza, dokładnie je umyć i ozdobić. Do ozdoby użyj koronki, sznurka lub innych elementów, które można kupić w hurtowniach czy na giełdach kwiatowych. Cena takich ozdób to zazwyczaj grosze. 

Zrezygnuj ze znanych marek. To tyczy się przede wszystkim obrączek ślubnych. U lokalnych jubilerów można znaleźć wiele pięknych modeli obrączek, które ze względu na brak konkretnej marki, są znacznie tańsze. Złoto to zawsze złoto! 

Jeśli zależy ci na kwiatach w sali i w kościele, sprawdź, czy nie będzie ci się bardziej opłacało kupić je na giełdzie kwiatowej. Przed zarezerwowaniem sali weselnej zapytaj, czy dekoracje są w cenie. To znacznie obniży koszty. W przypadku wszelkich innych dekoracji, kwiaty warto kupić na własną rękę. 

Jeśli nie chcesz, aby menu weselne kosztowało krocie, zrezygnuj z różnych dodatkowych potraw. Bardzo często podstawowe menu, które proponuje sala, jest w zupełności wystarczające. W przypadku dodatkowych stołów, na przykład stołu wiejskiego czy słodkiego stołu, zapytaj o możliwość wstawienia na przykład własnych ciast, szynek czy nalewek. 

Oceń artykuł!

4.8/5 - (18)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore