Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę?

Zgodnie ze zwyczajem, pierścionek zaręczynowy 💍 do dnia ślubu narzeczona nosi na serdecznym palcu prawej ręki. Według tradycji na tym samym palcu w dniu ślubu powinna pojawić się obrączka. Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę po ślubie? Istnieje kilka rozwiązań! Sprawdź, co powinnaś wiedzieć na ten temat!

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę?
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.8/5 - (45)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę po ślubie?

Nie masz pojęcia, na której ręce nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy? Odpowiedź jest jedna – to zależy przede wszystkim od Ciebie i Twoich preferencji. Oczywiście jest kilka zasad dotyczących tej kwestii, ale jeżeli nie chcesz, nie musisz się do nich stosować. Wybór należy do Ciebie 😊! Mimo wszystko zastanawiasz się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które, mamy nadzieję, pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.

Oferty promowane

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę - pierścionek zaręczynowy w pudełku
Adobe Stock

Pierścionek zaręczynowy i obrączka na jednym palcu

Pierścionek i obrączka na jednym palcu? Czemu nie! Na serdecznym palcu prawej ręki można nosić i pierścionek zaręczynowy i obrączkę. Wówczas na drugiej dłoni można nosić także inną biżuterię. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak, gdy pierścionek 💍 i obrączka są wykonane z zupełnie różnych materiałów i nie pasują do siebie wizualnie. Noszenie obrączki i pierścionka na jednym palcu często sprawia, że dłoń optycznie wydaje się być bardziej masywna. Nie musisz się jednak o to martwić, jeżeli zarówno obrączka, jak i pierścionek są stosunkowo cienkie. 

Pierścionek i obrączka 2w1: tak czy nie?

Wybierając pierścionki zaręczynowe warto mieć na uwadze tę kwestię i jeżeli w przyszłości zamierzasz nosić obie ozdoby na jednym palcu, najlepiej wybrać pierścionek i obrączkę wykonaną z tego samego kruszcu. Ciekawym rozwiązaniem może być obrączka i pierścionek 2w1. Zwróć uwagę na to, żeby komplet: pierścionek zaręczynowy i obrączka korespondował ze sobą pod względem kolorystyki lub dodatkowych zdobień, na przykład w postaci niewielkich cyrkonii 💎.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę - pierścionek z diamentem i obrączka z grawerem
Adobe Stock

👉 Przypominamy, że podczas kupowania biżuterii kluczowe znaczenie ma m.in. rozmiar pierścionka zaręczynowego. 

Pamiętaj, że obrączka Twoja i narzeczonego nie musi być taka sama, dlatego jeżeli Ty marzysz o żółtym złocie zdobionym diamencikami, a Twój partner wybrał prosty model z platyny, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście nosili różną biżuterię 💕. Co najpierw: obrączka czy pierścionek, jeżeli obie ozdoby zamierzasz nosić na tym samym palcu? Zwykle w pierwszej kolejności zakłada się obrączkę, a dopiero potem pierścionek zaręczynowy, ale możesz oba elementy biżuterii nosić odwrotnie – to zależy od tego, jaka konfiguracja będzie dla Ciebie wygodniejsza i bardziej estetyczna pod względem wizualnym. 

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę?

Obrączki to biżuteria, którą zwykle nosi się przez całe życie, dlatego warto dobrze przemyśleć jej wybór. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się nietypowe obrączki, np. wykonane z drewna lub miedzi. Ciekawym rozwiązaniem dla wielbicieli niestandardowych rozwiązań będą również czarne obrączki, które mimo nietypowego koloru wyglądają bardzo efektownie. Dobrze jest także zastanowić się nad tym jak powinien wyglądać grawer na obrączkach – to wcale nie musi być data ślubu 📅! Można postawić np. na odcisk palca drugiej osoby. Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę poza zakładaniem biżuterii na ten sam palec?

Pierścionek zaręczynowy na lewej ręce, obrączka na prawej

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę? Jeżeli obie ozdoby zamierzasz nosić razem, zazwyczaj będzie to prawa dłoń. Niektóre panny młode 👰‍♀️ decydują się jednak na rozwiązanie: pierścionek zaręczynowy na lewej, a obrączka na prawej ręce. Wówczas obie ozdoby mogą być wykonane w zupełnie różnych stylach. Pierścionek zaręczynowy może być na serdecznym palcu lewej ręki, a obrączka na serdecznym palcu prawej. Obie dłonie są wtedy umiarkowanie ozdobione biżuterią. Ten sposób na to, jak nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy może przypaść do gustu przede wszystkim tym paniom, które nie lubią nagromadzenia w jednym miejscu dużej liczby ozdób. 

Pierścionek zaręczynowy i obrączka na jednej ręce

Na którym palcu powinna być obrączka i pierścionek zaręczynowy, jeżeli chcesz je nosić na jednej ręce, ale nie zamierzasz łączyć tych dwóch ozdób? To mniej popularne rozwiązanie. Wówczas obrączkę tradycyjnie nosimy na palcu serdecznym, a pierścionek np. na palcu środkowym. Jak widzisz, pierścionek i obrączka na tym samym palcu to nie jedyne rozwiązanie, które masz do dyspozycji 😉. 

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę - pan młody trzymający dłoń panny młodej
Adobe Stock

Sama obrączka

Można też zupełnie zrezygnować z noszenia pierścionka zaręczynowego 💍. To rozwiązanie dla osób, które nie lubią nadmiaru biżuterii. Sposób na to, jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę to bardzo indywidualna kwestia, dlatego jeżeli po ślubie nie chcesz nosić dalej pierścionka, nie musisz tego robić. W porozumieniu z mężem możesz zdecydować się np. na jego przerobienie na kolczyki lub zawieszkę do łańcuszka. To świetne rozwiązanie, jeżeli generalnie nie przepadasz za noszeniem jakiejkolwiek biżuterii na palcach. 

Na łańcuszku na szyi

Wiesz już, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, a na którym obrączkę, ale to nie jedyna opcja, jaką masz do dyspozycji. To rozwiązanie alternatywne, mało popularne, ale również warte rozważenia, zwłaszcza, jeżeli nie lubisz lub nie możesz nosić ozdób na dłoniach. Obrączka noszona jako zawieszka musi być jednak stosunkowo lekka – nie powinna Ci w żadnym wypadku ciążyć

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę - pierścionek zaręczynowy i obrączka leżące na materiale
Adobe Stock

💡Zobacz także: Wyjątkowe dekoracje na ślub i wesele. Sprawdź nasz katalog produktów!

Tatuaż zamiast obrączki

To ciekawa opcja dla osób, które zdecydowanie nie są fanami klasycznej biżuterii i boją się, np. o jej zgubienie lub nie mogą nosić pierścionków ze względu na wykonywaną pracę. Tatuaże na palcach, w miejscu, gdzie tradycyjnie nosi się obrączkę, cieszą się dzisiaj dość dużą popularnością. Dlaczego? Są wygodne i wyglądają bardzo efektownie. Wbrew pozorom młoda para 👰‍♀️🤵‍♂️ nie musi decydować się na wzór faktycznie przypominający klasyczną obrączkę. Tatuaż równie dobrze może mieć formę cienkiego okręgu lub wybranego wzoru: serca ❤, znaku nieskończoności, inicjałów drugiej połówki itp. Młodą parę ogranicza tylko wyobraźnia oraz warunki anatomiczne. Przestrzeń na palcach nie jest duża, dlatego nie każdy pomysł będzie można rzeczywiście zrealizować. Najlepiej tę kwestię przedyskutować z wybranym tatuażystą. Podobnie jak w przypadku obrączek, panna młoda i pan młody wcale nie muszą decydować się na identyczne wzory – tatuaże młodej pary mogą się uzupełniać, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać zupełnie inne rysunki

Decydując się na tatuaż zamiast obrączki trzeba jednak rozważyć najlepszy termin na jego wykonanie. Przed ślubem czy tuż po? Poza tym należy również pamiętać, że na czas ceremonii klasyczne obrączki tak czy siak mogą okazać się niezbędne. Moment, w którym małżonkowie wkładają je sobie na palce jest ważną częścią uroczystości w kościele 💒 i Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeżeli nie chcecie wydawać na nie pieniędzy lub macie bardzo ograniczony budżet, możecie poprosić kogoś o pożyczenie obrączek. Nie każdy jednak się na to zgodzi, w końcu obrączki to bardzo intymna i osobista biżuteria. Opcjonalnie wystarczy kupić najtańszy model obrączek, który mieści się w granicach możliwości finansowych młodej pary. 

Oceń artykuł!

4.8/5 - (45)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore