• Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą

Ja tu, Ty tam – zasady usadzania gości na weselu

Redakcja
Ja tu, Ty tam – zasady usadzania gości na weselu

Gości weselnych należy usadzić na weselu nie tylko zgodnie z etykietą, ale również tak, by czuli się dobrze i komfortowo. Jak to zrobić?

Jest to na pewno trudne zadanie, ale organizatorzy wesela i przyszli małżonkowie muszą się go podjąć.

Lista gości – od czego zacząć?

Absolutną koniecznością jest określenie liczby gości weselnych. Przyszła Para Młoda powinna potwierdzić ich przybycie. Warto dopytać, czy zaproszeni goście przybędą na ślub i wesele z dziećmi..

Zanim organizatorzy zaczną zastanawiać się nad usadzeniem gości, muszą najpierw ustalić, gdzie będzie siedzieć Młoda Para. Dopiero po wyznaczeniu miejsc honorowych można zacząć myśleć o miejscach dla pozostałych zaproszonych osób. Często stół Młodej Pary ustawiony jest przodem do drzwi wejściowych.

Stół honorowy – kto usiądzie przy nim?

Przy stole honorowym, na samym jego środku, siedzieć powinni Nowożeńcy, Panna Młoda po prawej stronie Pana Młodego. Obok Panny Młodej siada tata Pana Młodego, dalej jej mama, następnie dziadek Pana Młodego – babcia Panny Młodej – dziadek Panny Młodej – babcia Pana Młodego, natomiast obok Pana Młodego jego mama, ojciec Panny Młodej – babcia Pana Młodego – dziadek Pana Młodego – babcia Panny Młodej.
Przy stole siedzieć mogą również świadkowie, dziadkowie oraz rodzeństwo. Wszystko zależy od tego, ile miejsc jest przy stole honorowym. Jeśli na wesele zaproszony jest dodatkowy gość, np. ksiądz, również dla niego musi znaleźć się miejsce honorowe. Zaraz obok stołu honorowego siada najbliższa rodzina Pana Młodego i Panny Młodej.

Najmniej oficjalna wersja usadzenia gości weselnych to ta, gdy przy Parze Młodej siedzą świadkowie (świadek Pana Młodego z osobą towarzyszącą przy Pannie Młodej, świadkowa Panny Młodej z osobą towarzyszącą przy Panu Młodym) i najbliżsi przyjaciele Nowożeńców.

Plan usadzenia gości – dwie osie podziału

Gości weselnych można usadzić wedle jednej z dwóch osi podziału:

 1. My – Oni, czyli  zasada usadzenie członków dwóch rodzin w przeciwległych częściach sali. Zalet takiego podziału na pewno jest wiele, jednak są też wady. Jeśli goście się znają, z zasady nie brakuje im tematów do rozmów, wiedzą, czym ich „sąsiedzi” zajmują się na co dzień, jakie są ich zainteresowania. Dlatego mogą porozmawiać o tematach codziennych, napić się razem za zdrowie najbliższych. Minusem jest natomiast brak integracji z resztą gości i ewentualne znudzenie, bo siedzą obok siebie te osoby, które na co dzień widzą się w domu, pracy czy na różnych zabawach.
 2. Młodzi – Starzy, czyli podział wiekowy. W jednej części sali usadzeni zostają starsi goście, a po przeciwnej – młodzi. Osoby starsze mają inne tematy do rozmów niż młodsi goście. Młodzi zazwyczaj szybciej się integrują, a pozbawieni towarzystwa ciotek i wujków, odprężają się i co najważniejsze – dobrze się bawią. Istnieje jednak ryzyko złego odbioru takiego podziału przez osoby, które są w „średnim wieku”. Czy do starszych możemy zaliczyć osoby po pięćdziesiątce, czy może starsze? Jak się poczuje osoba, która uważa, że powinna siedzieć po przeciwnej stronie sali? Ponadto istnieje ryzyko braku porozumienia, gdy część gości będzie chciała rozmawiać tylko z tymi, których zna. Wtedy przy stołach mogą utworzyć się tzw. „grupki”.

Zasady usadzania gości przy stole – weselny savoir vivre

Jeśli organizatorzy zdecydują się na jedną z osi podziału gości, muszą pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:

 • przeplatania (mężczyzna-kobieta-mężczyzna-kobieta)
 • małżeństwa siedzą naprzeciwko siebie
 • narzeczeni siedzą zawsze obok siebie.

Nie należy sadzać obok siebie następujących osób:

 1. byłych małżonków
 2. teściowych przy zięciach
 3. odwiecznych wrogów
 4. ludzi o odmiennych poglądach.

Jeśli chodzi o dwie pierwsze zasady, organizatorzy wesela z reguły znają gości na tyle, iż mogą te punkty zrealizować bez większego problemu. Natomiast kłopoty zaczynają się przy realizacji trzeciej z zasad, która niestety nieco narusza życie prywatne zaproszonych gości. Z drugiej jednak strony posadzenie danego gościa obok osoby, z którą nie rozmawia kilka lub kilkanaście lat, może zostać odebrane jako złośliwość. Ostatnia zasada może zostać potraktowana jako pewien dodatek, ponieważ trudno ocenić, jakie poglądy ma dany uczestnik imprezy. Chodzi głównie o skrajne przypadki, np. sadzania obok siebie polityków innych opcji, samorządowców odmiennych ugrupowań czy zagorzałych katolików z ateistami itp.

Wizytówki na stołach czy tablica rozsadzenia gości?

Jak poinformować gości, iż mają siedzieć w tym rzędzie przy tym właśnie stoliku? Najlepszą formą są wizytówki – karteczki z imieniem i nazwiskiem gościa weselnego, którą można ustawić na stole w wybranym miejscu. Wtedy organizatorzy unikną zamieszania, jakie zapewne wytworzyłoby się przy słownym zapraszaniu gości do konkretnego stolika. Zadbajmy jednak o to, by na sali weselnej był ktoś, kto pomoże, szczególnie starszym osobom, odnaleźć swoje miejsce przy stole.

Jeśli zaproszonych gości weselnych jest naprawdę dużo, by uniknąć zamieszania na sali, można przed wejściem ustawić tablicę z planem rozsadzenia gości.

Jedna sala na wesele, jeden poziom – jak zapewnić komfort gościom?

Wybranie takiej sali weselnej, która pomieści i siedzących i tańczących, jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli myślimy o osobach starszych, które mogą już nie chcieć tańczyć, ale znów chętnie patrzyłyby na bawiących się wnuków i dzieci.

Czas planowania ślubu i nerwowych przygotowań do wesela jest stresujący dla Pary Młodej, a także jej najbliższych. Jednak nawet najlepiej przygotowana uroczystość bez odpowiedniej formy bywa niewypałem, a nieznajomość podstawowych zasad traktowana jest jako „gafa”. Dlatego podczas ślubu czy wesela należy pamiętać o odpowiedniej etykiecie i manierach.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu