Kolczyk w nosie – moda, ekstrawagancja, czy podkreślenie twojego charakteru?

Kolczyk w nosie – moda, ekstrawagancja, czy podkreślenie twojego charakteru?

Kolczyk w nosie w zasadzie już nikogo dzisiaj nie dziwi. Jeszcze kilkanaście lat temu uważany był za ekstrawagancję. Zazwyczaj nosiły go zbuntowane nastolatki, które pragnęły odmiany i chciały zamanifestować swoje poglądy. A jak jest dzisiaj? Czy kolczyk w nosie wciąż jest modny i czy wypada założyć go na ważne okazje, na przykład ślub i wesele?

Mimo że obyczaje są już dzisiaj nieco bardziej swobodne, kolczyk w nosie to z pewnością nie jest standardowa biżuteria ślubna. Nieczęsto spotyka się panny młode, które decydują się na taki krok. Podobnie jest z wielkimi wyjściami i ważnymi okazjami – kolczyk w nosie raczej nie jest typową formą podkreślenia urody. Doskonale uwydatnia za to charakter i temperament. Na pewno świetnie dopełni stylizację jeśli ta jedna jedyna to odważna czerwona suknia ślubna lub nieco bardziej wyrafinowana i charakterna – czarna suknia ślubna! A jak to jest z kolczykiem w nosie na co dzień? Czy warto się na niego zdecydować i komu najbardziej pasuje?

Kolczyk w nosie – nazwa i rodzaje

Kolczyk w nosie, to jak sama nazwa wskazuje, ozdoba zamieszczana za pomocą specjalnej igły w centralnej części twarzy, czyli w okolicach nosa. Jest znacznie mniej popularny od kolczyków w uszach, jednak jest relatywnie często spotykany, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Nierzadko jest sposobem na pokazanie przynależności do określonej subkultury, jednak nie zawsze nadaje się mu określone znaczenie.

Kolczyk w nosie jednak kolczykowi nie równy – jego rodzaje i oblicza mogą być naprawdę przeróżne np.

  • kolczyk w nosie nostril,
  • kolczyk w nosie septum,
  • kolczyk w nosie kółko,
  • kolczyk w nosie z boku.
Mały kolczyk w nosie
Unsplash

Zobacz także: Przygotowujesz się do ślubu i szukasz oryginalnych obrączek? Zajrzyj do naszego katalogu firm weselnych i znajdź jubilera w swojej okolicy!

W przypadku nostril piercieng przekłuwa się zazwyczaj jedną stronę nosa, a ściślej płatek. Jest to zabieg uznawany za najmniej bolesny. Septum piercing to zabieg bardziej inwazyjny – polega na przekłuciu chrząstki przegrody nosowej. Zabieg ten zwykle wykonywany jest ze znieczuleniem, ponieważ jest bardziej bolesny. Uznaje się go również za bardziej inwazyjny i niebezpieczny. Do bardziej ekstremalnych należą te związane z bridge piercing – przekłuwa się skórę nad nosem i między oczami, wykorzystując kolczyki typu banan i sztanga.

Wśród najbardziej popularnych i jednocześnie najbardziej dyskretnych kolczyków w nosie wyróżnia się kolczyki typu kółeczko, podkowa oraz małą kropeczkę. W zależności od okazji można je wymieniać oraz zakładać odmienne wzory i rodzaje.

Oczywiście taka biżuteria może być zarówno bardziej ekskluzywna, a nawet wykonany z brylantów. Również kolczyk z tworzywa sztucznego np. plastikowy może wyglądać efektownie – cena takiej biżuterii jest znacznie niższa niż w przypadku metali szlachetnych. Sam zabieg, w zależności od salonu i wybranego rodzaju, kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

O ile przekłucie uszu jest zabiegiem, który możesz wykonać samodzielnie w domu, o tyle nie poleca się przekłuwania nosa nawet z odpowiednim przygotowaniem i zachowaniem sterylnych warunków. Jeśli zrobisz to w nieodpowiedni sposób, możesz wywołać zakażenie lub zostawić na swoim ciele trwałą bliznę. Ryzyko tych powikłań w przypadku wykonania zabiegu w profesjonalnym zakładzie jest znacznie mniejsze.

Kolczyk w nosie septum
Unsplash

Zobacz także: Co to jest bridal shower i kiedy się go wyprawia? Czy ta amerykańska tradycja ma szansę zrobić karierę w Polsce?

Czy kolczyk w nosie boli – gojenie i zabieg

Wiele osób z uwagi na obawę przed samym zabiegiem rezygnuje z przekłucia nosa. Jeśli marzy ci się kolczyk w nosie i zastanawiasz się, czy zrobienie kolczyka w nosie boli – odpowiedź jest prosta – na pewno trochę tak. Oczywiście w zależności od indywidualnego progu bólu możesz odczuwać to bardziej jako dyskomfort albo jako dotkliwy ból. . Dla przykładu kolczyk w nosie typu septum będzie goił się kilka miesięcy, natomiast jeśli chodzi o nostril, czyli najmniej inwazyjny dodatek biżuteryjny, gojenie następuje już po około 4 tygodniach.

Jeśli kolczyk w nosie to nie do końca twoja bajka, albo nie jesteś przekonana, czy warto aplikować kolczyk w nosie na stałe, możesz zdecydować się również na sztuczny kolczyk do nosa. Istnieją różnego rodzaju nakładki na nos, które po pierwsze pomogą ci wybrać, jaki kolczyk będzie dla ciebie najlepszy, a po drugie bardzo szybko zdejmiesz je bez jakiegokolwiek uszczerbku i śladu na swoim zdrowiu. Nie musisz się też obawiać bólu podczas zabiegu oraz przejmować tym, jaka modna biżuteria pojawi się za kilka lat i czy na pewno ze swoim kolczykiem będziesz na topie. Jeśli więc nie jesteś jeszcze pewna, możesz poszukać w drogeriach, sklepach z biżuterią oraz na aukcjach internetowych kolczyków, które raz na zawsze rozwieją twoje wątpliwości!

Podsumowując, kolczyk w nosie jest dość indywidualną kwestią. Najlepiej nie robić go tuż przed ważnym wyjściem lub ślubem, ponieważ miejsce przekłucia goi się przez jakiś czas. Jeżeli nie masz pewności, czy taki dodatek jest na pewno dla ciebie, wybierz sztuczną wersję i przekonaj się, czy to jest właśnie to!

4.5/5 - (15)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore