• Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą

Organizacja wesela – od czego zacząć?

Organizacja wesela – od czego zacząć?

Stało się… Mężczyzna zadał swojej ukochanej to niesamowicie ważne pytanie: Czy zostaniesz moją żoną? A ona odpowiedziała: TAK! Co teraz? Od czego zacząć przygotowania do ślubu i wesela? Podpowiadamy!

Czego potrzebujecie do zorganizowania tej ważnej uroczystości? Oczywiście terminu, miejsca, usługodawców takich jak na przykład fotograf, kamerzysta, czy florystka oraz rzecz jasna gości 🙂

Chociaż przed każdą parą młodą stoi mnóstwo wyzwań, a lista zadań do realizacji bywa powodem ogromnego stresu, tak naprawdę nie ma się czym przejmować – wszystko da się zrobić! Wystarczy odrobina chęci, przyda się także nieco zdolności organizatorskich, ale nawet, jeśli ich nie posiadacie, w planowaniu ślubu i wesela pomogą wam różnego typu narzędzia. Wypróbujcie koniecznie darmowy, internetowy, dostępny w naszym portalu planer ślubny, który z pewnością ułatwi dopilnowanie wszelkich szczegółów, zaplanowanie budżetu i znalezienie odpowiednich podwykonawców weselnych.

Organizacja wesela – sala weselna

organizacja wesela
Pexels

Zacznijmy od miejsca, czyli sali weselnej, bądź przestrzeni, gdzie możecie zorganizować uroczystość w plenerze (śluby i wesela na powietrzu stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne). Terminy w sezonie weselnym, czyli od kwietnia do października, mogą być dość oblegane w lokalach organizujących tego typu przyjęcia. Nierzadko na wymarzoną salę trzeba czekać nawet 2 lata. Dlatego organizację wesela rekomendujemy rozpocząć właśnie od rozglądania się za lokalem, do którego zaprosicie gości po ceremonii zaślubin. Gdzie szukać sal weselnych? Zapraszamy do naszego katalogu, w którym  znajdziecie tego typu obiekty w waszej okolicy.

Jeżeli mowa o sali weselnej, już na etapie jej poszukiwań warto zastanowić się, jak duże przyjęcie chcielibyście zorganizować i jakim budżetem dysponujecie. To znacznie ułatwi wyszukanie idealnego obiektu wśród sal dostępnych na rynku. Marzycie o hucznym weselu, a może o skromnym i kameralnym przyjęciu?

Zobacz także: Wesele w stodole – hit czy kit? Jak zorganizować uroczystość w tak nietypowym miejscu?

Miejsce wesela może niejednokrotnie determinować styl, a nawet kolor przewodni przyjęcia. Jeżeli już na początku weselnych przygotowań będziecie mieć choćby częściową wizję waszego ważnego dnia, z pewnością będzie wam łatwiej znaleźć wymarzony lokal.

Organizacja wesela – usługodawcy

Kiedy zarezerwujecie termin na sali weselnej, przychodzi czas na poszukiwanie kolejnych interesujących was usługodawców i załatwianie następnych spraw. Fotograf, filmowiec, oprawa muzyczna, dekoratorka, fryzjer czy wizażystka – a może zdecydujecie się na atrakcje weselne? Rynek usług ślubnych jest niezwykle bogaty, z pewnością znajdziecie w nim coś spełniającego wasze oczekiwania.

Zobacz także: Jak zorganizować rustykalne wesele? Poznaj ten styl od podszewki!

organizacja wesela
Pexels

Nie zapominajmy także o wyborze kościoła/urzędu i również tam zarezerwujmy termin, pamiętajmy koniecznie o dopełnieniu wszystkich formalności.

Czeka was również wybór strojów na tę wyjątkową okazję. Kupując suknię ślubną w salonie, warto rozpocząć poszukiwania nawet 8 miesięcy wcześniej, gdyż na kreacje zagranicznych projektantów czeka się nawet pół roku.

Zobacz także: Dlaczego warto wziąć ślub konkordatowy?

Zainspiruj się – wypowiedzi par młodych

organizacja wesela
Pexels

Każda przyszła para młoda ma oczywiście indywidualne podejście do organizacji swojej uroczystości. Zebraliśmy wypowiedzi i porady par młodych z grup dyskusyjnych na temat tego, od czego zacząć organizację wesela.

Agata napisała: Ja proponuję wstępne ustalenie liczby gości. Dlaczego? Już mówię 🙂 W niektórych salach jest tak, że musisz mieć minimalną liczbę gości, jeśli np. wymagana liczba to 160, a masz 150 i chcesz robić wesele w tym miejscu, to i tak musisz płacić za 160 osób, tak było jak my szukaliśmy sali 🙂 Później najważniejsza chyba jest sala, zespół, fotograf, kościół, nauki, poradnia, florystka, fryzjer, kosmetyczka, suknia i garnitur 🙂

Polecam szukać równocześnie sali i kapeli, żeby dopasować terminy, bo my mieliśmy potem problem z zespołem – dodała Sylwia.

Ja zaczynałam od zespołu, bo bardzo mi na nich zależało, sala, termin ślubu, kamerzysta, dekoracje sali i teraz dopiero w maju dokumenty i całą resztę – tak to wygląda u Marzeny.

Karolina pisze: Najlepiej najpierw salę zarezerwować, następnie orkiestra, bo długie terminy mają Ci najlepsi, a reszta z czasem po kolei fotograf, kamerzysta, kwiaciarnia, cukiernia, zarezerwować godzinę w wybranym kościele 😉

A ja najpierw kupiłam buty xD potem załatwiliśmy fotografa, dj, catering i miejce ;D – tak zaczęłą przygotowania Ola.

Sandra dodaje: My od kamerzysty zaczęliśmy 😄 potem fotograf, zespół, sala. Wszystko dwa lata przed. A kościół załatwialiśmy rok przed ślubem 😉

Organizacja ślubu i wesela może pochłonąć sporo czasu i energii. Jednak przygotowanie planu działania i stopniowe wypełnianie zadań pozwoli bezstresowo dopiąć wszystko na ostatni guzik. A potem zostaje tylko podczas tego ważnego i wyczekiwanego dnia świetnie się bawić z najbliższymi.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu