• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Czarna suknia ślubna – niebanalny wybór dla odważnej panny młodej

Czarna suknia ślubna – niebanalny wybór dla odważnej panny młodej

Gdy prosi się ludzi o skojarzenia z panną młodą, jako pierwsze wymieniane są zwykle biała suknia ślubna i biały welon. Białe. Wszystko białe. Są jednak też inne kolory sukien ślubnych. Te mniej kontrowersyjne, takie jak ecru czy beż, jak i bardziej – np. czerwony. Jednak są panny młode, dla których czarna suknia ślubna jest marzeniem.

Czarna suknia ślubna na pewno nie jest typowym widokiem na przyjęciach, z pewnością też jej wybór wymaga odwagi i gotowości na „pójście pod prąd”. Ale tak jak kiedyś nie do pomyślenia byłaby suknia ślubna z rozcięciem, na którą dziś decydują się panny młode bardzo często, tak i czarna suknia ślubna powoli wkracza przed ołtarze!

Czy czarna suknia ślubna to zły pomysł?

Co oczywiste, nikt nie odpowie na to pytanie jednoznaczne. Na pewno jednak decyzja o czarnej sukni ślubnej nie może być pochopna. To kolor tak odległy od klasycznej bieli, że z pewnością będzie budzić kontrowersje. Każda panna młoda zastanawiająca się nad taką suknią musi brać pod uwagę to, że będzie słyszeć różne komentarze, widzieć zaskoczone spojrzenia, być może nawet dowie się o sobie czegoś przykrego. 

To dlatego, że historia czarnej sukni ślubnej nie jest długa. Można by rzec, że na salony ten kolor wkroczył w sezonie 2012/2013, kiedy to Vera Wang zaprezentowała kolekcję czarnych sukien ślubnych. Od tamtej pory podążające za trendami salony mody ślubnej mają w swoich kolekcjach przynajmniej jeden model w kolorze czerni. Zwykle jest to princesska albo suknia ślubna rybka, czyli fasony, które kojarzą się z modą ślubną. Dzięki czemu, mimo skrajnie innemu niż biel kolorowi, od razu widać, że jest to suknia ślubna, a nie suknia wieczorowa.

Na świecie są miejsca, w których czarna suknia ślubna to historia, a biel przełamuje tam konwencję, np. w Meksyku. Tam właśnie kolor czarny to kolor weselny, a biały – żałobny. Jednak ze względu na kulturę zachodu panny młode coraz częściej wybierają białe kreacje do ślubu. Jest też znany przypadek australijskiej blogerki Sophie Cachii, która wzięła ślub w czarnej sukni ślubnej, wywołując w ten sposób spore poruszenie w mediach społecznościowych.

W Polsce jednak za szczyt ekstrawagancji uchodzi często suknia ślubna z trenem, oczywiście białym, więc kolor czarny jest mocno ryzykowny. Na pewno sprawdzi się u pań, które nie boją się przełamać konwencji ślubnej, chcą wykorzystać suknię ślubną kilkukrotnie, a także podkreślić swoją osobowość. Jeśli jednak kusi czarna suknia ślubna, a bierzesz ślub kościelny – musisz brać pod uwagę, że reakcja księdza udzielającego wam ślubu może być bardzo nieprzychylna. W Kościele katolickim czerń to kolor żałoby. 

Czarna suknia ślubna
Unsplash

Zobacz także: Sprawdzony salon sukien ślubnych? Zajrzyj do naszego katalogu pełnego kontaktów!

Czarna suknia ślubna a sennik 

Jako ciekawostkę potraktuj to, co senniki mówią o sukniach ślubnych, w tym tych w kolorze czerni. Przed ślubem chyba każda panna młoda ma jakiś stresujący sen o tym, że suknia jest zniszczona, brudna albo właśnie czarna. Jeśli i ty, to sprawdź, co twoje sny mogą oznaczać. 

Sam sen o sukni ślubnej jest zwykle wynikiem stresu przedślubnego, jednak czasami są w snach symbole, które nie dają przyszłej pannie młodej spokoju. Z tego powodu sen o czarnej sukni ślubnej to niemal gwarantowane nieszczęście, żałoba, ogólnie dramat. 

Myślisz, że gorzej być nie może? Nie do końca, np. sen o sukni zbyt ciasnej może oznaczać, że w sferze osobistej masz kłopoty, a nawet nie jesteś pewna swojego partnera! Czy panaceum w takiej sytuacji może być zwiewna suknia ślubna

Oczywiście to żart, sny to tylko sny, dlatego pamiętaj, że ich interpretacja to zabawa, która nie ma nic wspólnego z nauką. 

Czarna suknia ślubna z srebrnymi dodatkami
Unsplash

Zobacz także:Krótka suknia ślubna? Dla jakiej figury to idealny wybór?

Opinie o czarnej sukni ślubnej 

Suknia w kolorze czerni wiąże się z kontrowersjami. Zobacz, jakie opinie na ten temat pojawiają się w internecie: 

Uważam, że na ślub powinno ubrać się w jasne kolory, biały ma swój urok, jest symbolem przede wszystkim. Czarną suknię założyłabym już prędzej na poprawiny, na pewno nie na ślub.

W kościele biel obowiązkowo, na ślubie cywilnym może być inny kolor.

Prawdę mówiąc, to mogłoby to ciekawie wyglądać. Jak sukienka jest ładna, to każdy kolor będzie pasować

Czarna suknia ślubna, nie wiem jak można wpaść na taki pomysł.

Ja osobiście uwielbiam kolor czarny, jednak suknię ślubną wybrałam białą, nie wyobrażam sobie w tak szczęśliwy dzień iść w ciemnych kolorach. Czerń jest zarezerwowana na pogrzeb, tak samo goście nie powinni wybierać czarnych kreacji, ale jak kto woli.

Czarny jest zarezerwowany na pogrzeb – a kto tak powiedział? W takim razie co z czarnymi garniturami u mężczyzn? Czy ślub, czy pogrzeb – czarny garnitur pasuje – twierdzą internautki.

Galeria zdjęć

Jak widzisz, opinie są różne, ale króluje zachowawcze podejście. Jedno jest pewne – na pewno panna młoda w czarnej sukni ślubnej sprawi, że ślub będzie niezapomniany! 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu