• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Ukryte opłaty weselne? Czym właściwie jest korkowe i kiedy należy za nie zapłacić?

Ukryte opłaty weselne? Czym właściwie jest korkowe i kiedy należy za nie zapłacić?

Podczas organizacji wesela mogą pojawić się dodatkowe ukryte koszty, które sprawią, że nasz budżet zostanie nieco nadszarpnięty. Jedną z takich opłat jest korkowe, które uiszcza się za wniesienie na salę własnego alkoholu. Kiedy opłaca się zamówić alkohol w lokalu, w którym odbędzie się wesele, a kiedy lepiej zakupić go w hurtowni?

Sale weselne coraz częściej proponują parom młodym alkohol, który jest już w ofercie lokalu. Choć zazwyczaj jest nieco droższy, w niektórych przypadkach może okazać się znacznie korzystniejszą opcją, ponieważ najczęściej nie jest obwarowany żadnymi dodatkowymi opłatami, choćby za schłodzenie butelek. Dlaczego ciasta na wesele w paczkach jako podziękowanie dla gości można przechować bez dopłaty, a alkohol nie?

Co to jest korkowe na weselu?

Organizowanie ślubu wiąże się z wieloma wydatkami. Koszty wesela zależą oczywiście od wielu czynników. Tego jak wielu gości zaprosimy, jakie menu weselne wybierzemy i czy zdecydujemy się na jedną atrakcję na wesele, czy postanowimy całkowicie rozpieścić naszych gości. I kiedy myślimy, że już wszystkie zostało opłacone, przychodzi czas na ukryte koszty.

Jednym z nich jest właśnie korkowe, które uiszcza się w sali weselnej za możliwość wniesienia własnego alkoholu. W cenę korkowego wlicza się:

 • możliwość przetrzymania alkoholu,
 • możliwość schłodzenia alkoholu,
 • udostępnienie szkła,
 • donoszenie alkoholu do stołów.

Niektóre sale weselne wciąż pobierają tego typu opłatę, co zdecydowanie może nadwyrężyć budżet pary młodej. Oczywiście jeśli alkohol zapewniony jest przez wybrany przez młodych lokal, w opłatach nie powinno znaleźć się korkowe.

Goście wznoszą toast za parę młodą
Unsplash

Zobacz także: ZAiKS – jakie opłaty za muzykę należy uiścić? Kiedy płaci sala, a kiedy para młoda?

Jak naliczać korkowe?

To, w jaki sposób zostanie naliczona opłata za korkowe, w dużej mierze zależy od zasad panujących na danej sali weselnej. Menedżerowie sali mogą zrobić to na trzy sposoby:

 • pobrać opłatę za wniesienie każdej butelki na salę,
 • pobrać opłatę za te butelki, które zostały otwarte. Ta opcja jest zdecydowanie lepsza dla par młodych, ponieważ nie płaci się za zapas, który zostaje po każdym weselu,
 • pobrać opłatę ustaloną z góry, bez względu na ilość wniesionego/wykorzystanego alkoholu.

Najczęściej sale weselne biorą około 5 złotych od jednej butelki. Zdarza się jednak, że ceny te mogą sięgać nawet 10 złotych. Jeśli chcecie, aby na butelce pojawiły się zawieszki na wódkę weselną, musicie również doliczyć ten koszt. W przypadku, gdy korkowe nie jest większe niż 5 złotych, lepiej będzie kupić alkohol właśnie w  sali. Jeśli jednak chcecie sami zakupić alkohol, wcześniej obliczcie sobie korkowe.

Jeśli macie 100 butelek alkoholu, za wniesienie ich na salę będziecie musieli dopłacić około 500 złotych. Dlatego przed zakupieniem trunków warto zapytać, jaka jest ich cena w ofercie wybranego przez was lokalu. Możliwe, że alkohol z sali będzie znacznie bardziej opłacalny.

Korkowe - stół przygotowany na wesele

Zobacz także: Ile kosztuje ślub cywilny? Sprawdź, na jakie opłaty się przygotować!

Kiedy płaci się korkowe?

Korkowe to oczywiście kolejny wydatek, dlatego warto wpisać go w budżet, aby nie być zaskoczonym. Na szczęście za korkowe najczęściej płaci się już po weselu, ponieważ dopiero wtedy rozlicza się wszystkie rachunki z salami weselnymi. W szczególności płaci się w ten sposób wtedy, kiedy korkowe rozliczane jest nie za wszystkie butelki, a tylko za te otwarte.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu