Ukryte opłaty weselne? Czym właściwie jest korkowe i kiedy należy za nie zapłacić?

Ukryte opłaty weselne? Czym właściwie jest korkowe i kiedy należy za nie zapłacić?
Adobe Stock

Podczas organizacji wesela mogą pojawić się dodatkowe ukryte koszty, które sprawią, że nasz budżet zostanie nieco nadszarpnięty. Jedną z takich opłat jest korkowe, które uiszcza się za wniesienie na salę własnego alkoholu. Kiedy opłaca się zamówić alkohol w lokalu, w którym odbędzie się wesele, a kiedy lepiej zakupić go w hurtowni? 🍸

Aplikacja wesele z klasą

Koszt ślubu cywilnego lub kościelnego to kwestia, która zwykle bardzo interesuje osoby planujące tą uroczystość. Honorarium dla DJ’a lub zespołu weselnego, wynajem sali, opłata za obsługę foto-video – o tych wydatkach zwykle się nie zapomina, ale rozsądne planowanie budżetu weselnego musi uwzględniać również inne koszty, które dla narzeczonych często są zaskoczeniem. Sale weselne coraz częściej proponują parom młodym alkohol, który jest już w ofercie lokalu. 🥃 Choć zazwyczaj jest nieco droższy, w niektórych przypadkach może okazać się znacznie korzystniejszą opcją, ponieważ najczęściej nie jest obwarowany żadnymi dodatkowymi opłatami, choćby za schłodzenie butelek. Dlaczego ciasta na wesele w paczkach jako podziękowanie dla gości można przechować bez dopłaty, a alkohol nie? Ile kosztuje korkowe na weselu oraz co to w ogóle jest? Wyjaśniamy!

Oferty promowane

Co to jest korkowe na weselu?

Organizowanie ślubu wiąże się z wieloma wydatkami. Koszty wesela zależą oczywiście od wielu czynników. Tego jak wielu gości zaprosimy, jakie menu weselne wybierzemy i czy zdecydujemy się na jedną atrakcję na wesele, czy postanowimy całkowicie rozpieścić naszych gości. I kiedy myślimy, że już wszystkie zostało opłacone, przychodzi czas na ukryte koszty.

korkowe - goście i para młoda wznoszą toast na weselu
Adobe Stock

Jednym z nich jest właśnie korkowe, które uiszcza się w sali weselnej za możliwość wniesienia własnego alkoholu. 🍷Co to znaczy „korkowe”? W cenę korkowego wlicza się:

  • możliwość przetrzymania alkoholu,
  • możliwość schłodzenia alkoholu,
  • udostępnienie szkła,
  • donoszenie alkoholu do stołów.

Niektóre sale weselne wciąż pobierają tego typu opłatę, co zdecydowanie może nadwyrężyć budżet pary młodej. Oczywiście, jeśli alkohol zapewniony jest przez wybrany przez młodych lokal, w opłatach nie powinno znaleźć się korkowe.

Jak naliczać korkowe?

To, w jaki sposób zostanie naliczona opłata za korkowe na weselu, w dużej mierze zależy od zasad panujących na danej sali weselnej. Menedżerowie sali mogą zrobić to na trzy sposoby:

korkowe - panna młoda z kieliszkiem szampana
Adobe Stock
  • pobrać opłatę za wniesienie każdej butelki na salę,
  • pobrać opłatę za te butelki, które zostały otwarte. Ta opcja jest zdecydowanie lepsza dla par młodych, ponieważ nie płaci się za zapas, który zostaje po każdym weselu,
  • pobrać opłatę ustaloną z góry, bez względu na ilość wniesionego/wykorzystanego alkoholu.

Ile wynosi korkowe na weselu? Najczęściej sale weselne biorą około 5 złotych od jednej butelki. 🍾 Zdarza się jednak, że ceny te mogą sięgać nawet 10 złotych. Jeśli chcecie, aby na butelce pojawiły się zawieszki na wódkę weselną, musicie również doliczyć ten koszt. W przypadku, gdy korkowe nie jest większe niż 5 złotych, lepiej będzie kupić alkohol właśnie w sali. Jeśli jednak chcecie sami zakupić alkohol, wcześniej obliczcie sobie korkowe.

Jeśli macie 100 butelek alkoholu, za wniesienie ich na salę będziecie musieli dopłacić około 500 złotych. Dlatego przed zakupieniem trunków warto zapytać, jaka jest ich cena korkowego na weselu w ofercie wybranego przez Was lokalu. Możliwe, że alkohol z sali będzie znacznie bardziej opłacalny.

Kiedy płaci się korkowe?

Korkowe to oczywiście kolejny wydatek, dlatego warto wpisać go w budżet, aby nie być zaskoczonym. Na szczęście za korkowe najczęściej płaci się już po weselu, ponieważ dopiero wtedy rozlicza się wszystkie rachunki z salami weselnymi. 🥃 W szczególności płaci się w ten sposób wtedy, kiedy korkowe rozliczane jest nie za wszystkie butelki, a tylko za te otwarte.

korkowe  - kolorowe drinki w szklankach
Adobe Stock

Podsumowanie tego artykułu

4.8/5 - (25)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore