Strona główna Ślubny savoir-vivre Tradycje weselne Podziękowania dla rodziców

Podziękowania dla rodziców

Podziękowania dla rodzicówTuż po oczepinach zapada cisza, na środek sali wychodzą Państwo Młodzi z koszami kwiatów i recytują tekst podziękowań, po czym wszyscy ze łzami wzruszają się przy dźwiękach nieśmiertelnej piosenki Cudownych rodziców mam. Oto typowa wersja podziękowań dla rodziców. A może by tak coś zmienić? Czy podziękowania dla rodziców powinny być utartym schematem?

Okażcie wdzięczność

Przede wszystkim warto zastanowić się nad znaczeniem tej chwili. Oto zaczynacie nowy etap życia, wychodzicie z domu rodzinnego, zakładacie własną rodzinę. To dobry moment na podsumowanie i okazanie wdzięczności rodzicom za troskę, miłość i trud włożony w wychowanie. Jeżeli rodzice pomagali przy organizacji wesela, wypada i za to im podziękować.

Wedle gustu rodziców

Zachęcamy, aby nie poprzestawać na tradycyjnej formie podziękowań i zaplanować coś wyjątkowego. Podziękowania dla rodziców można dostosować do charakteru wesela (deszcz balonów, konfetti lub płatków róż na przyjęciu w konwencji baśniowej, piosenka wykonana przez góralską kapelę na sielskim weselu), można pokusić się o odrobinę poczucia humoru (zabawne wierszyki, piosenki czy nawet skecz) lub też o wzruszające akcenty (prezentacja multimedialna ze zdjęciami z dzieciństwa). Pamiętajcie o gustach waszych rodziców – to ma być dla nich miły moment.

Odpowiednia chwila na podziękowania dla rodziców

Najczęściej podziękowania dla rodziców następują po pierwszym tańcu, po oczepinach lub przed podaniem tortu weselnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać zupełnie inny moment. Być może, z różnych powodów, rodzice będą lepiej się czuli, jeżeli podziękowania będą miały kameralny charakter i odbędą się bez tylu świadków (dobrym momentem jest czas po błogosławieństwie). Można również wybrać dzień przed czy po ślubie, zorganizować uroczystą kolację lub zaprosić rodziców na spacer i wówczas im podziękować.

Wyjątkowy upominek dla rodziców

Tradycyjnie Państwo Młodzi wręczają rodzicom kwiaty. Należy je oczywiście wcześniej zamówić – niedopuszczalnym jest dawanie bukietów, które Młodzi otrzymali od gości. Często Młoda Para daje rodzicom symboliczny prezent – najbardziej popularne są pamiątkowe księgi, dyplomy, zdjęcia Młodych, statuetki. Te bardziej oryginalne to: medale z napisem „Wielkie dzięki”, koszulki z tekstem „Najlepszy Tata”, kubki z różnymi aplikacjami. Coraz bardziej popularne stają się prezenty ekskluzywne: bon do SPA, zajęcia squasha, a nawet wycieczki zagraniczne. Zastanówcie się jednak czy taki prezent nie będzie kłopotliwy i rzeczywiście sprawi rodzicom przyjemność. A może przygotować zupełnie indywidualny upominek? Mógłby być to obraz z wizerunkiem anioła albo porcelana pomalowana przez Młodą Parę, drzewo genealogiczne z masy solnej czy też ręcznie wykonany album ze zdjęciami Młodych, fragmentami wspomnień.

Szczególna piosenka dla rodziców

Jeżeli decydujecie się na publiczne podziękowania dla rodziców, wypada zadbać o oprawę muzyczną. Nie ograniczajcie się do piosenki Urszuli Sipińskiej Cudownych rodziców mam. Może do charakteru przyjęcia weselnego bardziej pasować będą utwory: Marylin Monroe My heart belongs to daddy, Natalii Kukulskiej Co powie tata, Czerwonych Gitar Matka, czy też Jeremiego Przybory Rodzina. Świetnym rozwiązaniem jest zamówienie u orkiestry lub didżeja ulubionych utworów Waszych rodziców. I choćby to oznaczało zatańczenie nie jednej, ale czterech różnych piosenek, okażecie rodzicom, każdemu z osobna, jak jest dla was ważny i wyjątkowy.

Planując podziękowania dla rodziców, postarajcie się, by Wasi bliscy poczuli, że nie jest to pusty przejaw tradycji, ale ważny moment, wypływający ze szczerej wdzięczności. Wasi rodzice są wyjątkowi – podziękujcie im zatem w wyjątkowy sposób.

Podziękowania dla bliskich

Podziękujcie także gościom za przybycie, życzenia i prezenty. Pomyślcie też o bliskich Wam osobach w tym wyjątkowym dniu. Może ktoś z gości ma jubileusz lub imieniny? Jeśli tak – przygotujcie dla niego miły drobiazg.

KOMENTARZE: 1

  1. Moja koleżanka na swoim weselu śpiewała piosenkę „Cudownych rodziców mam” i w pewnym momencie głos jej się załamał, do końca będę pamiętać tę chwilę… wszyscy mieli łzy w oczach!

Dodaj komentarz