Odnowienie przysięgi małżeńskiej – jak się do tego przygotować?

Odnowienie przysięgi małżeńskiej – jak się do tego przygotować?

W ostatnich latach coraz częściej spotyka się małżeństwa z długim stażem, które decydują się na odnowienie przysięgi małżeńskiej. Oczywiście, ważność zawartego ślubu nie ulega przedawnieniu. Sprawdź, jak zaplanować taką uroczystość! 

Szczęśliwe pary wstąpienie w związek małżeński wspominają jako chwilę, której towarzyszy podniosłość, wzruszenie i magia. Ślub kościelny jest dla nich tak dużym przeżyciem, że postanawiają po raz kolejny zorganizować uroczystość, po której niejednokrotnie pojawia się tort weselny 🍰, a zabawa trwa do białego rana. Kiedy ponowna przysięga małżeńska może okazać się strzałem w dziesiątkę? Co warto wiedzieć na temat jej odnowienia? Wyjaśniamy!

Odnowienie przysięgi małżeńskiej – moda czy tradycja?

Przeciwnicy małżeństwa traktują odnowienie ślubów jako modę, która przywędrowała do Polski z krajów zachodnich. Wprawdzie zjawisko odnowienia przysięgi małżeńskiej nie wywodzi się z polskiej tradycji, ale jest znane i praktykowane w naszym kraju od wielu lat. Potwierdzają to zapisy znajdujące się w dokumentacji prowadzonej przez kościoły i Urzędy Stanu Cywilnego. Ponowne powiedzenie sobie „tak” z każdym rokiem zyskuje na popularności ⬆.

Na czym polega odnowienie przysięgi małżeńskiej? Ceremonia różni się w zależności od tego, czy jest organizowana w kościele, Urzędzie Stanu Cywilnego, czy para decyduje się na samodzielnie zaplanowanie uroczystości. Generalnie jednak podczas odnowienia przysięgi mąż i żona potwierdzają, że chcą dalej razem kroczyć przez życie 🥰. 

Odnowienie przysięgi małżeńskiej na plaży
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Dekoracje ślubne – największa baza kontaktów do wyspecjalizowanych dekoratorni!

Odnowienie przysięgi małżeńskiej po 25. latach małżeństwa i po zdradzie

Kiedy warto zorganizować odnowienie przysięgi małżeńskiej? Przyczyn, dla których małżeństwa ponownie biorą ślub konkordatowy 💒 lub ślub cywilny jest bardzo wiele. Najważniejsze z nich wskazują, że:

  • podczas organizacji pierwszego ślubu mogą wyniknąć ograniczenia mające negatywny wpływ na oczekiwania i efekt końcowy. Za drugim razem małżeństwo może znacznie lepiej się przygotować. Zgromadzić odpowiednią sumę pieniędzy 💰 i pozwolić sobie na wszystko, co pozostawało w sferze marzeń poprzednim razem, np. dodatkowe atrakcje weselne czy wymarzone kreacje. Obecnie sale weselne również wyglądają zupełnie inaczej niż lata temu, co często zachęca do zorganizowania ponownego wesela. Ślub jest bardzo ważnym przeżyciem nie tylko dla pobierających się osób, ale także dla zaproszonych gości,
  • decyzja o ponownym powiedzeniu sobie „tak” w dniu srebrnej, czyli 25. rocznicy ślubu, może zaowocować obecnością na ceremonii dzieci, a nawet wnucząt 😍. Czasami zaproszenie na odnowienie przysięgi małżeńskiej otrzymują nawet prawnukowie! Rodzice pobierający się na oczach dziecka staną się dla niego symbolem trwałego związku przepełnionego szczerą miłością. Będzie to dla nich czas pełen wzruszeń, ale także bardzo pouczająca lekcja. Po jakim czasie powinno się odbyć odnowienie przysięgi małżeńskiej? To kwestia indywidualna, ale większość par zazwyczaj wybiera okrągłą rocznicę ślubu,
  • niektóre pary traktują odnowienie przysięgi jako zamknięcie burzliwego rozdziału w życiu 💔. Wzajemne wybaczenie popełnionych błędów i ofiarowanie sobie drugiej szansy,
  • istnieją pary, które postanawiają się pobrać drugi raz w celu zażegnania wkradającej się monotonii w życie małżeńskie. Przygotowania do drugiego ślubu przywołują najwspanialsze wspomnienia z pierwszego. Pożycie małżeńskie staje się urozmaicone, budzą się emocje oraz nadzieje na jeszcze szczęśliwsze dni,
  • w niektórych przypadkach małżeństwa, ponownie ślubując sobie miłość, chcą tym samym publicznie podziękować sobie za dotychczas spędzone lata 🙏,
  • jednym z najpopularniejszych powodów jest ten najprostszy, czyli poczucie nieodpartej chęci powiedzenia drugiej połówce „tak”.
Odnowienie przysięgi małżeńskiej przez zakochanych małżonków
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak napisać zaproszenie, aby nie popełnić żadnej gafy? Poznaj kilka prostych porad!

Odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele i urzędzie – jak brzmi tekst?

Zjawisko odnowienia ślubu w społeczeństwie polskim jest uważane za nowość. Takie postrzeganie ma bardzo wiele plusów. Pobierający się ludzie mogą zorganizować ślub według własnych wytycznych, ponieważ nie utarł się jeszcze żaden schemat ani obowiązkowe elementy, które bezdyskusyjnie powinny budować uroczystość. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na ślub kościelny czy świecki, znacznie łatwiej jest przebrnąć przez kwestie formalne, ponieważ te prawie nie występują. Duchowni i urzędnicy w Polsce podchodzą niezwykle entuzjastycznie do odnowy przysięgi małżeńskiej. Pozwalają nawet na lekkie modernizowanie słów przysięgi poprzez dołączenie podziękowań za wspólnie spędzone lata lub ułożenia i wypowiedzenia własnej, której treść ogranicza jedynie kreatywność twórców. Istnieje również większa szansa nakłonienia kapłana czy urzędnika, aby udzielił ślubu poza murami kościoła czy urzędu i tym samym spełnienie marzenie o ślubie w plenerze. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się śluby na szczytach gór lub pod wodą. To jak wygląda odnowienie przysięgi małżeńskiej może zależeć tylko od Was 💞!

Odnowienie przysięgi małżeńskiej na wesoło: tak czy nie?

Śmieszny tekst 📝 na odnowienie przysięgi małżeńskiej może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeżeli taką uroczystość chcecie zorganizować wyłącznie w gronie najbliższych osób, bez angażowania w to kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego. W takim przypadku macie pełną dowolność w komponowaniu przemówienia. Tekst odnowienia przysięgi małżeńskiej może się odnosić do zabawnych sytuacji ze wspólnego życia pary i w czuły sposób punktować ulubione wady współmałżonka.

Przykład? Przygotowując śmieszne odnowienie przysięgi małżeńskiej możecie wymienić powody, POMIMO których nadal wzięlibyście ślub z drugą połówką ❤. Oczywiście, taki tekst należy wcześniej przedyskutować z mężem/żoną, żeby mieć pewność, że w żaden sposób ich nie urazi. 

Odnowienie przysięgi małżeńskiej przez starsze małżeństwo
Adobe Stock

Odnowienie przysięgi małżeńskiej: cena

Zastanawiacie się, ile kosztuje odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele lub urzędzie? Koszty mogą się różnić w zależności od tego czy odnowienie przysięgi małżeńskiej odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego, w kościele 💒 czy poza tymi instytucjami. Msza na odnowienie przysięgi małżeńskiej może być oddzielną celebracją, ale czasami takie uroczystości odbywają się w czasie zwyczajnych mszy organizowanych w danej parafii. Poza tym, do kosztów należy zaliczyć także zakup stosownego ubioru. Sukienka na odnowienie przysięgi małżeńskiej może być dużo skromniejsza niż klasyczna suknia ślubna, ale to doskonała okazja, żeby odświeżyć swoją szafę. Cena wzrośnie, jeżeli po odnowieniu przysięgi planujecie przyjęcie. Wtedy będziecie musieli wynająć salę, zespół muzyczny lub DJ’a i kupić odpowiednie zaproszenia na odnowienie przysięgi małżeńskiej. 

Odnowienie przysięgi małżeńskiej w Polsce i zagranicą: czy warto?

Niezależnie od tego, czy planujecie odnowienie przysięgi małżeńskiej zagranicą 🌎 czy w Polsce jest to doskonała okazja do ponownego świętowania Waszej miłości i spotkania z bliskimi osobami. Właśnie dlatego, jeżeli tylko macie ochotę na zorganizowanie podobnej uroczystości – śmiało! To świetny pomysł, który dostarczy Wam wiele niezapomnianych wzruszeń ❤. 

Odnowienie przysięgi małżeńskiej - złote obrączki
Adobe Stock

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (13)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore