Wiejski stół na weselu 🍖 Czy warto się na niego zdecydować?

Znaleźliście już salę weselną? Czas pomyśleć o układzie stołów i atrakcjach, które przygotujecie dla gości! Warto też zastanowić się nad dodatkami, takimi jak candy bar, drink bar czy wiejski stół na weselu.

Wiejski stół na weselu 🍖 Czy warto się na niego zdecydować?

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (47)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Obecnie sale weselne mają w swojej ofercie wiele ciekawych niespodzianek dla pary młodej 👰🤵 i zaproszonych gości. Wśród nich są m.in. tematyczne stoły, nietypowe dekoracje sali weselnej czy specjalny sposób prezentacji tortu. Dzisiaj spróbujemy zastanowić się nad tym, czy warto inwestować w wiejski stół i włączyć go do menu weselnego.

Oferty promowane

Wiejski stół na weselu – czy warto się na niego zdecydować?

Wiejski stół 🥩 pojawia się na polskich weselach od lat, więc z pewnością nie będzie dużym zaskoczeniem i nowością dla gości. Z drugiej strony, wiele osób nie wyobraża sobie bez niego zabawy weselnej. Kojarzy się z tradycją, więc spora część weselników na pewno chętnie z niego skorzysta. Idealną okolicznością do zorganizowania takiego swojskiego kącika są wesela międzynarodowe, na których warto pochwalić się zwyczajami i przysmakami znanymi ze swoich krajów 🥟. Dla wielu zagranicznych gości przyjęcie weselne jest jedyną okazją do zetknięcia się ze specjałami kuchni polskiej. Wiejski stół to wręcz obowiązkowy element wesela w swojskim stylu. Poza funkcją bufetu pełni także funkcję dekoracyjną. 

Swojskie wyroby na wiejski stół na weselu
Adobe Stock

Co wybrać na wiejski stół weselny?

Co powinno znaleźć się na stole wiejskim? Oczywiście różnego rodzaju suszone kiełbasy, bigos i smalec. Jakie jeszcze specjały proponują sale weselne:

  • kaszanka,
  • swojski chleb na zakwasie 🍞,
  • domowy salceson,
  • kiełbasy: czosnkowa, myśliwska, pieprzowa itp.,
  • pasztety,
  • domowe ogórki kiszone 🥒,
  • szynki np. szynka wędzona,
  • udziec z kością,
  • domowy boczek 🥓,
  • swojskie masło,
  • twaróg wiejski,
  • kwaśnica,
  • żurek,
  • musztarda,
  • domowy chrzan
  • nalewki,
  • bimber,
  • śliwowica.

Co poza tym warto wybrać na wiejski stół weselny? Lokalne specjały!❤ Jeśli dana okolica słynie z konkretnego dania, a nie będzie go w weselnym menu, wiejski stół może być idealnym sposobem na to, żeby pozwolić gościom na spróbowanie wybranej potrawy 🍲, oczywiście, o ile będą to osoby spoza regionu, dla których rzeczywiście to nowość i atrakcja. 

Planując wynajem wiejskiego stołu na wesele warto zastanowić się również nad małymi porcjami tymbalików, wygodnymi do zjedzenia koreczkami oraz niewielkimi kanapkami z różnego rodzaju pastami mięsnymi. Poza tym, planując swojski stół na wesele można umieścić na nim również kilka rodzajów odpowiednio dopasowanych alkoholi 🍾. 

Ile czego potrzeba na stole wiejskim? To kwestia uzależniona przede wszystkim od liczby gości. Warto też pamiętać, że prawdopodobnie nie wszystkie osoby będą zainteresowane przekąskami z wiejskiego stołu. Najlepiej będzie, jeśli ilość potrzebnych produktów młoda para ustali z salą weselną lub firmą, która będzie się zajmowała aranżacją stołu – na bazie doświadczenia, menedżerowie sali/firmy będą w stanie określić przynajmniej orientacyjnie niezbędną wielkość porcji 🍴. Warto jednak pamiętać, że zawsze przydatny będzie zapas najbardziej popularnych mięs 🍖 i przekąsek. Trudno przewidzieć, jaką popularnością będzie cieszył się wiejski stół i, jeśli spotka się z dużym powodzeniem, lepiej być przygotowanym na taką ewentualność niż ryzykować, że po kilku godzinach zacznie świecić pustkami.

Wiejski stół na weselu wędliny
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Podpowiadamy, jak wybrać motyw przewodni wesela i dlaczego warto się na niego zdecydować!

Cena stołu wiejskiego

Atrakcje weselne to obecnie niemalże obowiązkowy punkt programu. Każda para w koszty wesela wlicza jakąś małą niespodziankę dla gości. Często ma to związek z poszerzeniem menu weselnego. Ile pieniędzy należy przeznaczyć na wiejski stół? Zazwyczaj trzeba liczyć, że będzie to od 1000 do nawet 2500 tysiąca złotych 💰. Niektóre sale weselne mają odgórnie ustaloną cenę bez względu na liczbę zaproszonych gości. Inne sale koszty przeliczają na jedną osobę. Cena stołu wiejskiego na wesele jest uzależniona od tego, jakie przekąski ostatecznie się na nim znajdą oraz ilości wykorzystanych produktów. Właśnie dlatego, jeszcze przed podjęciem decyzji o aranżacji i wybraniem menu wiejskiego stołu, warto zastanowić się nad budżetem, który można na ten cel przeznaczyć. Jeżeli początkowa cena wiejskiego stołu weselnego przekracza założoną kwotę, można zdecydować się na większy udział tańszych produktów, na przykład smalczyku lub ogórków kiszonych. W końcu wiejski stół na weselu to tylko dodatek do właściwego menu. W sytuacji, w której wynajęta przez młodą parę sala weselna dopuszcza aranżację stołu wiejskiego przez firmy zewnętrzne, dobrze jest poprosić kilku usługodawców o przygotowanie wstępnej wyceny, obejmującej różne warianty menu. 

Wiejski stół na weselu deska wędlin
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jaki prezent na podziękowania dla rodziców może się okazać strzałem w dziesiątkę?

Nowoczesny stół wiejski, czyli jaki?

Stół wiejski to świetna atrakcja na wesele w stylu rustykalnym, boho itp. Co jednak w sytuacji, kiedy młoda para urządza bardzo eleganckie wesele, a mimo wszystko chce się zdecydować na podobne rozwiązanie? To żaden problem – wszystko da się pogodzić! Wystarczy, że tradycyjny swojski stół na weselu zostanie odrobinę przearanżowany. Zamiast klasycznego, drewnianego stołu oraz kiełbas zwisających na sznurkach, warto postawić na stolik przykryty białym, eleganckim obrusem, a menu stołu wiejskiego zaserwować w wygodnych porcjach, łatwych do zjedzenia. Goście nie będą musieli sami porcjować mięsa lub dodatków, a całość lepiej wtopi się w ogólny charakter przyjęcia weselnego. W praktyce oznacza to, że kiełbasy i szynki można pokroić w plasterki, natomiast zamiast dużych pajd chleba i smalcu w oddzielnym pojemniku, przygotować niewielkie kanapki na jeden kęs. 

Stół wiejski na weselu
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jak zorganizować ślub w plenerze? Nasze podpowiedzi mogą pomóc!

Jak udekorować stół wiejski na wesele?

Dekoracja wiejskiego stołu na wesele powinna być dopasowana do charakteru przyjęcia 🥳. Jeżeli wesele jest urządzane w stylu boho, eko lub rustykalnym, śmiało można postawić na dużą ilość drewna – w formie podkładek, pater i innych elementów służących do wyeksponowania wyrobów podawanych na weselny wiejski stół. Oczywiście, należy pamiętać, że wszystkie dekoracje muszą być dostosowane do kontaktu z żywnością. Co jeszcze się przyda? Jak zrobić stół wiejski na wesele, żeby zwracał uwagę gości? Do dekoracji warto wykorzystać sznury czosnku 🧄, cebulę w łupinkach 🧅, kolorowe warzywa – cukinię, dynie (także te ozdobne!), paprykę, kalafiory, brokuły 🥦, kapustę, kukurydzę itp., pęki kopru, jabłka 🍏, a w sezonie również kłosy żyta. Świetnie sprawdzą się też białe, szydełkowane obrusy oraz wiklinowe kosze i półmiski. Naturalne produkty w dekoracji stołu sprawią, że całość będzie wyglądała jeszcze bardziej apetycznie 😋. 

💡 Zobacz także: Oczepiny na weselu – jakie zabawy wybrać, aby nie przesadzić?

Oceń artykuł!

4.6/5 - (47)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore